Zarządzanie infrastrukturą sieciową, na czym polega, na co zwracać uwagę?
Spis treści
Zarządzanie infrastrukturą sieciową jest jednym z najpoważniejszych wyzwań w nowoczesnej organizacji. W dobie całkowitej niemal zależności od systemów informatycznych powierzanie tego zadania osobom nieprofesjonalnym lub w ogóle nieprzygotowanym jest co najmniej nieodpowiedzialnością. Aby efektywnie zarządzać infrastrukturą, trzeba być ekspertem, a to ważne z kilku powodów.
Bezpieczeństwo tkwi w sieci
Zabezpieczenie infrastruktury sieciowej i takie nią zarządzanie, aby nie wyrządzić szkód, nie polega na zbudowaniu sieci i wstrzymywaniu się od prac aktualizacyjnych. Przeciwnie – zarządzanie infrastrukturą często oznacza konieczność wprowadzania regularnych zmian, kontroli sprzętu, wprowadzania poprawek i ulepszeń, tym bardziej że rozwija się nie tylko oprogramowanie: również infrastrukturę techniczną trzeba regularnie „update’ować”, aby była niezawodna i maksymalnie wydajna.
Zarządzanie infrastrukturą sieciową może obejmować zadania bardziej skomplikowane niż tylko budowę samej sieci:
- aktualizacja oprogramowania, które dziś zarządza nie tylko komputerami, ale także urządzeniami sieciowymi, na przykład routerami, a które nie zawsze jest aktualizowane automatycznie;
- konfiguracja sprzętu i oprogramowania urządzeń sieciowych – im jest tego więcej, tym trudniejsze zadanie, tym bardziej że w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania infrastrukturze sieciowej nie stosuje się szablonów, ale rozwiązania zaprojektowane specjalnie z myślą o potrzebach danej organizacji;
- wirtualizacja, a więc rozdział zasobów w obrębie wirtualnych podsystemów w taki sposób, aby infrastruktura sieciowa pracowała wydajnie i z maksymalną efektywnością wykorzystywała wszystkie zasoby. Obecnie właśnie wirtualizacja jest najczęściej stosowanym sposobem optymalizacji pracy infrastruktury;
- reagowanie kryzysowe realizowane w warstwie sprzętu i oprogramowania. W tym zakresie zarządzający infrastrukturą sieciową ma zawsze bardzo dużo do zrobienia, tym bardziej że dziś prób ataków na systemy informatyczne jest znacznie więcej niż kiedykolwiek i czasem to właśnie na poziomie infrastruktury trzeba wdrożyć procedury ochronne.
Zaufaj zawodowcom
Wirtualizacja w zarządzaniu infrastrukturą sieciową
Skomplikowane sieci komputerowe obsługują hosty bardzo różnego typu, a to oznacza także zróżnicowanie potrzeb. Podłączone do sieci urządzenia muszą zawsze pracować w optymalnym środowisku, ponieważ to zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy, ale także oznacza znaczące oszczędności. Wirtualizacja jest rozwiązaniem, która ułatwia efektywne wykonywanie zadań w obrębie sieci. W skrócie jest to wirtualny rozdział zasobów pomiędzy odrębne maszyny, procesy i użytkowników, co można przeprowadzić na kilka sposobów.
- Wirtualizacja przez API: w zarządzaniu infrastrukturą sieciową stosowana dość rzadko pozwala na oddzielenie wykonania procesu od systemu operacyjnego.
- Emulacja pełna: również niezbyt często stosowana pozwala na uruchomienie niekompatybilnego oprogramowania w wirtualnym środowisku systemu operacyjnego. Wykorzystuje się ten sposób także jako sposób na zabezpieczenie systemu głównego.
- Wirtualizacja pełna: pozwala uruchomić w ramach jednego fizycznego urządzenia kilka systemów operacyjnych. Korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest zdecydowanie lepsze wykorzystanie zasobów fizycznych poprzez przydział ich części do poszczególnych systemów.
Oszczędności przez lepsze zarządzanie infrastrukturą sieciową
Prawidłowe zarządzanie infrastrukturą można bez większych trudności powiązać ze zmniejszonym zużyciem energii elektrycznej, a także ze znacznie zmniejszonymi potrzebami sprzętowymi – dzięki wirtualizacji sporą część operacji można prowadzić na maszynach wirtualnych, co przy okazji pozwala także oszczędzić miejsce. Oszczędności można szukać dosłownie na każdym kroku – to zresztą tylko specyficzny przykład tego, w jaki sposób można oszczędzać, racjonalnie wydatkując posiadane zasoby. To prawo obowiązuje w równej mierze w kontekście produkcji, co i administrowania sieciami teleinformatycznymi.
Dowiedz się więcej o zarządzaniu infrastrukturą sieciową z morele.net