Jaki wybrać tablet do 2000 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Jeszcze nie tak dawno, gdy tablety dopiero pojawiały się na polskim rynku, wiele osób zaklinało się, że jest to zbędny gadżet, który nie spełnia żadnych istotnych funkcji – nie dorówna przecież parametrami komputerom czy laptopom, a jednocześnie jest bardziej nieporęczny i cięższy od telefonów komórkowych. Niedługo później tablety rozgościły się na dobre w polskich domach, a o pierwotnych rozterkach związanych z ich funkcjonalnością dziwnym trafem szybko zapomniano. Pojawiły się za to wątpliwości dotyczące wyboru konkretnego modelu: jaka marka, jakie parametry, a przede wszystkim jaki budżet przeznaczyć na zakup nowego sprzętu.
Przesada w którąkolwiek stronę nie jest wskazana. Urządzenie za 300-400 złotych prawdopodobnie nie posłuży nam długo, a współpraca z nim może nas kosztować wiele nerwów. Można zapomnieć o płynnym działaniu, a każdy wstrząs czy uderzenie mogą być tragiczne w skutkach. Z drugiej strony, powyżej pewnego pułapu cenowego tablety różnią się tylko gadżeciarskimi funkcjami, często kompletnie nieprzydatnymi, oraz ilością pamięci, która dla wielu kupujących nie jest kluczowa podczas dokonywania wyboru. Optymalny budżet na zakup tabletu powinien zamknąć się w 2000 zł – w tej kwocie mieści się szeroki wybór różnorodnych modeli, które łączy wysoka jakość wykonania i parametry gwarantujące satysfakcjonującą pracę i rozrywkę. Poniższy poradnik przybliża tajniki tabletów i podpowiada, na co zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z nowego nabytku.
Wygląd zewnętrzny…
Obok standardowych tabletów coraz większą popularnością cieszą się tzw. hybrydy, które w razie potrzeby można połączyć z niewielkich rozmiarów klawiaturą, pełniącą jednocześnie rolę stacji dokującej, dzięki czemu sprzęt zamienia się w poręcznego laptopa. Niektóre modele wyposażono w obrotową podstawkę, która umożliwia postawienie czy nawet powieszenie tabletu. Rysik zwykle trzeba dokupić osobno, choć zdarzają się producenci, którzy dołączają go do zestawu. Nie jest już również niczym niespotykanym tablet pyłoszczelny i wodoszczelny, można takich szukać nawet w ramach limitu 2000 zł.
Przekątna wyświetlacza tabletu to zwykle 8, 10 lub 12 cali. W tej cenie warto zdecydować się na większą (zwłaszcza biorąc pod uwagę gwałtownie rosnące ekrany smartfonów), która nie będzie miała znaczącego wpływu na wagę urządzenia. Nawet największe modele oscylują w granicach 600 gramów, nie obciążą więc nadmiernie torby czy plecaka.
…i nie mniej istotne wnętrzności
Ponieważ tablet to przede wszystkim urządzenie mobilne, w pierwszej kolejności należy sprawdzić czas pracy baterii. Nie powinien być on krótszy niż 10 godzin, a w przypadku tego parametru zasada jest prosta: im dłużej, tym lepiej.
Równie ważny jest sposób łączenia się sprzętu z internetem. Wi-Fi to standard, większość modeli ma też wbudowany modem 3G, ale by iść z duchem czasu aktualnie trzeba też rozglądać się za modemem LTE, który to standard przesyłu agresywnie promują ostatnio wszystkie sieci komórkowe.
Pamięć pozwala na instalowanie aplikacji oraz zapisywanie danych: zdjęć, filmów, dokumentów. Mogłoby się wydawać, że znajdzie tu zastosowanie ta sama zasada, co w przypadku czasu pracy po naładowaniu: więcej znaczy lepiej. W praktyce okazuje się jednak, że potężne zasoby pamięci często pozostają niewykorzystane, a mają niebagatelny wpływ na cenę produktu. Zanim zdecydujemy się na pamięć 32 lub 64 GB, miejmy na uwadze, że większości użytkowników w pełni wystarcza 16 GB. Jeśli producent zadbał o wbudowanie czytnika kart microSD, ilość wolnego miejsca na tablecie będzie można później rozszerzyć.
System operacyjny: mówiąc delikatnie, ten podpunkt jest najczęściej zarzewiem sporów pomiędzy posiadaczami tabletów. Do wyboru mamy Androida, iOS oraz ich najmłodszego konkurenta na urządzeniach mobilnych, Windowsa. Tu zwykle działa siła przyzwyczajenia; użytkownicy zwykle niechętnie przesiadają się na inne środowisko, a są one na tyle różne, że ciężko którekolwiek zdecydowanie polecić czy wykluczyć.
Tablet często zastępuje aparat fotograficzny lub odtwarzacz muzyki, stąd warto bliżej przyjrzeć się aparatowi i głośnikom. Choć mierzenie jakości aparatu wyłącznie megapikselami to spore uproszczenie, w przypadku tego typu urządzenia można się nimi kierować – dobrze, by było ich „naście”.
Na wydajność pracy urządzenia będzie miał wpływ procesor (co się tyczy tej półki cenowej, warto szukać ośmiordzeniowych) i ilość pamięci RAM – optymalnie 2, 3 GB. Takie parametry zagwarantują płynną, szybką pracę bez denerwujących zawieszeń i opóźnień.
Dbający o bezpieczeństwo swojego sprzętu i zapisanych na nim danych powinni koniecznie poszukać modelu posiadającego czytnik linii papilarnych, który powoli staje się już standardem wyposażenia. Dzięki niemu przed uzyskaniem dostępu do tabletu trzeba się wylegitymować odciskiem palca zgodnym ze wzorem w pamięci urządzenia.