Windows 10 Anniversary Update
Spis treści
- 1 Jak zdobyć Windows 10 Anniversary Update?
- 2 Co daje nowa aktualizacja?
- 2.1 Cortana stała się inteligentniejsza
- 2.2 Windows Hello- logowanie oraz interakcje za pomocą danych biometrycznych
- 2.3 Integracja Windowsa 10 oraz urządzeń mobilnych z Androidem
- 2.4 Windows Ink wspiera cyfrowe rysowanie oraz adnotacje
- 2.5 Łatwiej uzyskamy system Windows 10 po dacie 29 lipca
- 2.6 Sklep Windows – więcej desktopowych aplikacji i gier
- 2.7 Microsoft Edge będzie wspierał rozszerzenia
- 2.8 Lista pomniejszych zmian:
- 2.9 Powiązane posty
Podczas konferencji Microsoftu mogliśmy dowiedzieć się co nieco o najnowszej sporej aktualizacji Windowsa 10 – Anniversary Update. Firma z Redmond przygotowała dla użytkowników ich najnowszego systemu sporą paczkę, która zawiera wiele nowości i usprawnień, mających stworzyć z Windowsa 10 jeszcze bardziej przyjazne i wydajne środowisko.
Anniversary Update dotyka niemal każdej dziedziny systemu i zawiera o wiele więcej zmian, niż aktualizacja z listopada.
Najnowszy update opatrzony jest numerkiem 1607. Jak sprawdzić, czy nasz komputer samodzielnie przerzucił się na najnowszą wersję Windowsa 10?
Jak zdobyć Windows 10 Anniversary Update?
Żeby sprawdzić, czy posiadamy aktualizację Anniversary, wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy w ikonkę Windowsa znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu, a następnie przejdziemy przez ścieżkę Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update. Tutaj należy nacisnąć przycisk Sprawdź aktualizacje.
Jeśli nie posiadamy najnowszej wersji systemu Windows 10, dostaniemy o tym stosowną notkę. Wystarczy kliknąć Aktualizuj, a Windows 10 Anniversary Update zacznie się pobierać, a po skończeniu tego procesu – instalować.
Co daje nowa aktualizacja?
Cortana stała się inteligentniejsza
Jest to największa część aktualizacji Anniversary. Cortana stała się najpotężniejszym osobistym asystentem. Microsoft niesamowicie poprawił jej funkcjonalność- obsługuje teraz Google Now, Alexa, Siri i wiele innych rzeczy. Niestety Cortana nadal nie wspiera języka polskiego.
Warto jednak wiedzieć, że Cortanę możemy wywołać od momentu uruchomienia systemu. Poza tym będzie kompatybilna z urządzeniami mobilnymi, łącznie z wiadomościami tekstowymi i powiadomieniami. Pamiętajmy, że Cortana jest dostępna również na system Android.
Cortana będzie mogła samodzielnie sugerować dodawanie do kalendarza ważnych zadań, np. gdy dostaniesz na email ważne dokumenty, lub szef potwierdzi datę Twojego lotu. Co więcej, można będzie powiedzieć do Cortany coś w stylu: „prześlij Kasi tekst, który wczoraj napisałem”- a Cortana bez wahania spełni naszą wolę. Brzmi świetnie, niestety na wsparcie języka polskiego musimy jeszcze trochę poczekać.
Windows Hello- logowanie oraz interakcje za pomocą danych biometrycznych
Technologia Windows Hello umożliwi logowanie do systemu za pomocą skanowania twarzy lub odcisków linii papilarnych. Microsoft udostępnił tę opcję deweloperom i twórcom stron WWW. Sposób logowania będziemy mogli podziwiać np. w najnowszej przeglądarce Microsoftu- Edge.
Dzięki Windows Hello uruchomimy swojego PC’ta dzięki wearables- kompatybilnych smartbandom i smartwatchom. Możemy tutaj skorzystać z tokenu USB lub modułu NFC.
Integracja Windowsa 10 oraz urządzeń mobilnych z Androidem
Dzięki możliwości zainstalowania Cortany na swoim tablecie lub smartfonie obsługującym system operacyjny Android, będziemy mogli logować się do jednego konta Microsoftu z różnych urządzeń.
Sprzęty będą mogły wymieniać się notyfikacjami, komputer, na którym mamy zainstalowany Windows 10 przypomni nam o rozładowującej się baterii w urządzeniu mobilnym, a także będzie posiadał funkcję „znajdź mój telefon”, w której dzięki modułowi GPS i mapom znajdziemy zgubę.
Windows Ink wspiera cyfrowe rysowanie oraz adnotacje
Microsoft poprawił kompatybilność z rysikiem. Środowisko Windows Ink będzie mogło być wywoływane z bocznej krawędzi ekranu oraz na ekranie logowania. Będziemy mogli znaleźć tam skróty do projektów, na których pracujemy z wykorzystaniem rysika. Środowisko Windows Ink pozwoli również na szybkie tworzenie kompatybilnych z resztą systemu notatek, które możemy wykonywać odręcznie. Pismo odręczne będzie przez system rozpoznawane i przekształcane na formę obsługiwaną przez kalendarz lub inne aplikacje służące do zarządzania.
Poza tym w środowisku tym znajdziemy linijkę oraz proste narzędzie do szkicowania, które pozwolą rysować i mierzyć zdjęcia, mapy lub inne pliki graficzne.
Łatwiej uzyskamy system Windows 10 po dacie 29 lipca
Po końcu darmowej aktualizacji do Windows 10, Microsoft zmienił zdanie i wraz z Anniversary Update umożliwił szybką przesiadkę na najnowszego Windowsa wszystkim tym, którzy z różnych przyczyn nie zdążyli zaktualizować systemu.
Sklep Windows – więcej desktopowych aplikacji i gier
Microsoft umożliwił deweloperom na dostosowanie desktopowych programów do wymagań sklepu Windows oraz pozwoli wykorzystywać im aktywne kafelki i powiadomienia „toast”. W sklepie będziemy mogli robić zakupy również z poziomu Xboxa One. Otrzymamy również narzędzie, które przekonwertuje stare aplikacje na UWP (Universal Windows Platform).
Microsoft Edge będzie wspierał rozszerzenia
Dzięki aktualizacji Anniversary, najnowsza przeglądarka Microsoftu będzie mogła wspierać rozszerzenia znane chociażby z Chroma- Adblocka, Asystenta Amazona, Evernote, LastPass, Office Online, przycisk Pin It z Pinteresta, Save to Pocket, czy translator.
Lista pomniejszych zmian:
- Więcej reklam w menu Start nad kafelkami
- Windows Defender będzie mógł świadczyć dodatkową ochronę, gdy będziemy używać Antywirusa
- Zamiast dwóch aplikacji – Skype dla pulpitu i Skype video- jedna, uniwersalna aplikacja
- Przeprojektowanie menu Start
- Menu widoku tabletu bardziej przypomina Windows 8
- Usprawnienie ekranu logowania