Test popularnych SSD 240 – 256GB
W dzisiejszym odcinku testujemy siedem popularnych SSD o pojemności od 240 do 256 GB. Jak prezentują się nośniki półprzewodnikowe na pamięciach NAND TLC, a jak te które wyposażone są w MLC? O tym przekonacie się oglądając materiał!
Zaczynamy od najtańszego w zestawieniu modelu SP550 od firmy A-DATA. To dysk o pojemności 240 gigabajtów wyposażony w kontroler Silicon Motion 2256K. Podobnie jak inne SSD oferowany jest on w aluminiowej obudowie pod którą znajdziemy płytkę drukowaną z ośmioma kośćmi TLC firmy Sk Hynix wykonanych w 16 nanometrowym procesie technologicznym.
Urządzenie w pracy wspiera 256MB pamięć cache Samsunga. Produkt A-DATA to najtańszy w zestawieniu SSD, którego cena w chwili publikowania testu wynosiła 265 złotych. Objęty jest on trzyletnią gwarancją, która nie musi obowiązywać jeśli użytkownik w tym czasie przekroczy 90TB współczynnik TBW.
Popularnością daleki, ale cenowo bardzo bliski – mowa o Patriot Blast – 240 gigabajtowym modelu SSD firmy Patriot, który kosztuje zaledwie 269 złotych. To nośnik operujący na przyzwoitym , czterordzeniowym i ośmiokanałowym kontrolerze Phison PS3110. Wyposażono go w osiem kości TLC wykonanych w 16 nanometrowej architekturze i 256MB pamięć cache firmy NANYA. Długość gwarancji na Blast wynosi 3 lata.
Choć na razie nie jest dostępny w sprzedaży, to należy go upatrywać jako najbliższego konkurenta dwóch SSD, które już zdążyłem Wam przedstawić. Powitajcie Plextor M7V o pojemności 256 gigabajtów. Ten niewielki nośnik zamknięty w niepozornej, aluminiowej obudowie skrywa polecany przez użytkowników kontroler Marvella 88SS1074. Dane przechowywane są na czterech kościach TLC marki Toshiba, zaś buforem pamięci zajmuje się 256MB moduł NANYA 1552. Plextor M7V podobnie, jak produkty innych firm objęty jest trzyletnim okresem ochronnym.
Czas na modele z pamięciami MLC. Na pierwszy ogień idzie Transcend 370 oferowany z pojemnością 256 gigabajtów. Kosztuje on w naszym sklepie 335 złotych i na pewno ma się czym pochwalić, jeśli chodzi o wnętrze. Kontrolerem w tym przypadku jest układ TS6500, czyli rebrandowany Silicon Motion 2246EN.
Na płytce drukowanej Trasncenda znajdziemy 16 synchronicznych kości MLC firmy Micron wraz z 256MB DRAM spełniającym rolę pamięci cache. Trzy lata gwarancji, przyzwoite parametry, a jak wypadną jego testy?
Słyszeliście może kiedyś o marce PNY? To jeden z największych producentów kart graficznych dla stacji roboczych, ale nie tylko. Od pewnego czasu dostarcza on także na rynek nośniki SSD. Przed Wami PNY CS2211. Model z kontrolerem Phison PS3110, ośmioma synchronicznymi koścmi Toshiba wykonanymi w 15 nanometrowym procesie technologicznym i z pamięcią cache firmy NANYA. To SSD, który lada moment ma trafić do oferty naszego sklepu w kwocie bliskiej 350 złotych. Uwaga, uwaga! Na model udzielana jest 4-letnia gwarancja!
Teraz SSD na który wszyscy czekali – 250GB Crucial MX200. Szalenie popularny nośnik, który zbudowany jest na ośmiokanałowej platformie Marvella 88SS9189. Dane magazynowane są na 8 synchronicznych kościach MLC firmy Micron, także 256MB pamięć cache obecna w MX200 została wyprodukowana przez tą firmę. MX200 nie jest tani, kosztuje bowiem 365 złotych. W tej kwocie mieści się trzyletnia gwarancja ograniczona zapisem o maksymalnym TBW wynoszącym 80TB.
HyperX Savage – najdroższy, ale czy najlepszy? Przedstawiamy Wam SSD, który ma nie tylko pięknie wyglądając, ale także oferować piekielną wydajność. W jego wnętrzu znajdziemy ośmiokanałowy kontroler PS3110 z końcówką X, aż 16 synchronicznych kości MLC wykonanych w 19 nm produkcji Toshiby i 256MB pamięć cache od NANYA. W przeciwieństwie do innych produktów, Savage wyposażono w całą gamme dodatków. Zaczynając od zewnętrznej obudowy z interfejsem USB 3.0 słuążacej transmisji danych, a kończąc na ładnym wkrętaku markowanym logo HyperX. Nośnik objęty jest trzyletnią gwarancją, wyceniono go na 369 złotych.
Podsumowanie
Wybierając nośnik SSD do komputera pod uwagę bierzemy prezentowane przez niego osiągi, opłacalność i awaryjność ocenianą przez innych użytkowników. Jako, że coraz więcej Was decyduje się na zakup takiego urządzenia, postanowiłem na moreleTV zaprezentować test siedmiu modeli Solide State Drive o pojemności do 240 do 256 gigabajtów. Jakie to są modele? Sami się przekonajcie.
Polecane dyski SSD