Statyw do kamery oraz lustrzanki – jaki wybrać?
Spis treści
Odpowiedni wybór statywu do posiadanego sprzętu stanowi niełatwą decyzję dla każdego fotografa i kamerzysty. Akcesoria te zdecydowanie nie tylko ułatwiają pracę, ale także wpływają na jakoś wykonywanych ujęć.
Co umożliwia posiadanie odpowiedniego statywu?
Wskazuje się głównie na dwie zalety tego rozwiązania:
- wydłuża czas naświetlenia obrazu,
- umożliwia wielokrotne wykonanie tego samego kadru.
Jaki statyw wybrać?
W tym przypadku ważny jest również cel zakupu. W przypadku domowych imprez doskonale sprawdzi się tzw. statyw stołowy. Umożliwia on podniesienie obiektywu o 10-40 cm, a także zapewnia pewną swobodę w wyborze kadru. Kolejną ich zaletą jest kompaktowość, mała waga oraz niska cena. Warto jednak zwrócić uwagę, aby nogi, głowica oraz gałka blokady były wykonane z metalu, co umożliwi precyzyjniejsze ustawienie obrazu.
W przypadku większych statywów należy rozważyć kilka kwestii- ich wagę oraz użyte do jego wykonania tworzywo. Parametry te wpływają także na cenę produktu. Plastikowe statywy są dostępne już za około 100 zł. Jednak należy wziąć pod uwagę, iż są one bardziej wadliwe i szybciej się psują niż te wykonane np. z aluminium.
Jeśli chodzi o profesjonalne studio fotograficzne, należy szczególną uwagę zwrócić na stabilność. Dlatego też najlepiej sprawdzą się tu potężne (nawet 100 kilowe) konstrukcje, które będą w stanie utrzymać profesjonalny sprzęt. Trzeba wówczas się liczyć z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.
Na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze statywu?
Fotografowie kierują się zasadą, która mówi, iż należy wybrać statyw, który osiąga maksymalną wysokość większa o 10 cm od czubka głowy. Inne ważne parametry to:
- nogi – wielość elementów, z których się składają wpływa na stabilność statywu. Warto zwrócić także uwagę na ich przekrój. Ten zbliżony do wielokąta zapewnia większą precyzję,
- kolumna – najlepiej, żeby łączyła się z nogami w dwóch miejscach,
- głowica – im cięższa i większa, tym stabilniejsza.