Skróty klawiszowe Windows, które warto znać: Część II
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264
Spis treści
Chcesz jeszcze bardziej usprawnić obsługiwanie swojego komputera? Druga część wybranych przez nas skrótów klawiszowych na pewno Ci w tym pomoże.
Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale skrótów klawiszowych jest bardzo wiele, gdzie przez bardzo wiele rozumiemy długą listę różnych skrótów, zarówno tych dotyczących podstawowych funkcji systemu jak i tych dotyczących konkretnych programów. Oczywiście, mogą znacznie przyspieszyć nasze poczynania w wirtualnym świecie, jednak spamiętanie ich wszystkich może stanowić nie lada wyzywanie. Dlatego nasza rada jest taka: naucz się tych skrótów, które reprezentują funkcje z których najczęściej korzystasz.
Szybka obsługa przeglądarki
Ctrl + n – otwarcie nowego okna. Działasz wielozadaniowo? Nic prostszego ten skrót pozwoli Ci otwierać kolejne okna/nowy dokument programu na którym aktualnie pracujesz.
Ctrl + w – zamknięcie okna. Jeżeli nadużywałeś skrótu powyżej, ten, w łatwy pozwoli pozamykać niepotrzebne okna.
Ctrl + t – otwarcie nowej karty.
Ctrl + TAB– pozwala przejść do następnej karty.
Ctrl + F4 – zamyka bieżącą kartę.
Ctrl + Shift + t – przywraca ostatnio zamknięte karty.
Ctrl + Shift + n – otwarcie nowego okna w trybie incognito, który nie pozostawia na Twoim komputerze historii, ani plików cookie. Zaznaczamy, że skrót ten działa dla przeglądarki Chrome. Dla Firefox’a i Internet Explorer’a obowiązujący skrót to Ctrl + Shift + p.
Ctrl + Shift + b – jeśli korzystasz z paska zakładek ten skrót pozwoli Ci go w szybki sposób pokazać/ukryć (dotyczy przeglądarki Chrome).
Ctrl + h – otwiera historię przeglądania.
Alt + d – przejście do adresu strony. Umożliwia w szybki sposób wpisanie nowego bądź skopiowanie bieżącego adresu.
F5 / Ctrl+R – odświeża daną kartę. Szczególnie pomocne w przypadku stron, które nie aktualizują się na bieżąco.
F11 – włącza/ wyłącza tryb pełnoekranowy
Skróty pomocne podczas pracy z dokumentami tekstowymi
Ctrl + n – stworzenie nowego dokumentu.
Ctrl + b – pogrubienie zaznaczonego tekstu. Podobnie jak w przypadku dwóch kolejnych skrótów ponowne użycie usuwa edycje.
Ctrl + i – kursywa.
Ctrl + u – podkreślenie.
Ctrl + p – wydruk.
Ctrl + ← lub → – przesuwa kursor o całe wyrazy. Szczególnie przydatne, gdy np. zauważyliśmy błąd na początku zdania i chcemy szybko do niego przejść bez używania myszki.
Ctrl + enter – wstawia podział strony. Zapobiega „rozjeżdżaniu się” tekstu – niezależnie czy dopiszemy coś przed znakiem podziału, tekst znajdujący się po nim będzie zawsze zaczynał się od początku strony.
Ctrl + shift + c – kopiuje formatowanie. Stosując różne formatowanie np. podkreślenie, kursywę i wybraną czcionkę, przy pomocy tego skrótu można je skopiować i zastosować na innym fragmencie tekstu.
Ctrl + shift + v – wkleja formatowanie.
Ctrl + shift + j – włącza/wyłącza tryb pełnego ekranu.
Ctrl + shift + f – zmiana czcionki.
Ctrl + shift + p – zmiana rozmiaru czcionki.
Ctrl + = – przejście do indeksu dolnego.
Ctrl + shift + = – przejście do indeksu górnego.
Insert – zmienia tryb wprowadzania na zastępowanie, tj. wstawiając kursor w fragment istniejącego tekstu, nowo wprowadzane znaki będą zastępować „stare”, zamiast je przesuwać.
Inne przydatne skróty
F1 – pomoc! Jeżeli program na którym pracujesz nie chce współpracować, nie znasz skrótu do funkcji której potrzebujesz lub jest ukryta gdzieś głęboko w interfejsie programu, skorzystaj z pomocy. Wbrew pozorom może okazać się przydatna.
F2 – pozwala na szybką zmianę nazwy wybranego pliku.
Alt + F4 – zamyka program.
Ctrl+ Shift – zamiana z na y. Kto z nas tego nie przechodził? Nagle okazuję się, że to co piszesz nie ma sensu i to bynajmniej nie z powodu nagłej utraty zdolności literackich. Jeżeli nagle litera z wskakuje na miejsce y i odwrotnie, to ten skrót pozwoli to szybko naprawić. Kombinacja ta przełącza pomiędzy układem klawiatury programisty a układem 214 (znanym z maszyn do pisania).