Serwer dedykowany, czym jest, czy warto się na niego zdecydować? Jakiego dostawcę wybrać?
Spis treści
Serwery dedykowane to rozwiązanie korzystne szczególnie przy prowadzeniu średnich lub dużych projektów. Zapewniają wyłączność na korzystanie z fizycznej maszyny, a także swobodę w wyborze zarówno systemu operacyjnego, jak i dodatkowego oprogramowania, a także konfiguracji. Taka opcja nie jest najtańsza, ale daje największe możliwości dostosowania usługi do wymagań użytkownika serwera.
Czym jest serwer dedykowany?
W gruncie rzeczy jest to najprostsza usługa, jaką może zaoferować dostawca – polega na wydzierżawieniu fizycznej maszyny o pełnych parametrach sprzętowych. W praktyce dzierżawca otrzymuje dostęp do zasobów całego serwera – nie ma tylko dostępu fizycznego do serwera, co jest o tyle korzystne, że zwykle właśnie fizyczny dostęp stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jednak już pełna konfiguracja programistyczna jest dopuszczalna: można samodzielnie wybrać system operacyjny (o ile jest on wspierany na danym sprzęcie i dopuszczony przez administratora serwera), zainstalować na nim praktycznie dowolne oprogramowanie i w optymalny sposób zaprogramować działanie maszyny. Serwer dedykowany jest więc po prosty fizycznym serwerem wydzierżawionym tylko jednemu odbiorcy.
Wybór serwera dedykowanego: kiedy i jak?
Serwery dedykowane kosztują mniej więcej od stu złotych w górę, przy czym oczywiście im cena wyższa, tym lepszych parametrów można się spodziewać. W najtańszym przypadku często jest to 2 TB przestrzeni dyskowej, 8 GB RAM i dwurdzeniowy procesor. Te parametry nie są wprawdzie genialne, ale dla prowadzenia wielu projektów wystarczą.
Na dzierżawę serwera dedykowanego warto zdecydować się w kilku przypadkach:
- prowadzony projekt jest na tyle duży, że ustalenie parametrów VPS-a, a tym bardziej serwera współdzielonego jest nieopłacalne;
- potrzebna jest pełna kontrola nad oprogramowaniem, np. instalacja niestandardowego systemu operacyjnego;
- specyfika prowadzonego projektu wymaga ustalenia szczególnej charakterystyki pracy serwera, np. znacznego przekonfigurowania CRON-a albo zmiany formuły zabezpieczeń dostępu;
- za wyborem serwera dedykowanego przemawiają względy bezpieczeństwa, np. w związku z przechowywaniem zdalnie ważnych dokumentów, ponieważ fizyczna separacja zmniejsza ryzyko nieuprawnionego dostępu.
Sama konfiguracja serwera nie jest szczególnie prosta, ale zwykle usługodawcy oferują wsparcie w tym zakresie. Oczywiście zadanie ustawienia serwera powierza się doświadczonemu informatykowi, który jest w stanie taką operację przeprowadzić, a raczej nie wykonuje się prac samodzielnie. Sam wybór oferty jednak aż tak skomplikowany nie jest – po przejrzeniu ofert dostawców dość szybko można odrzucić te zupełnie nieodpowiednie, natomiast wybór spośród pozostałych jest często podyktowany cenami.
Zaufaj zawodowcom
Dlaczego warto wybrać serwer dedykowany?
W wielu firmach, mimo że z praktycznego punktu widzenia serwer dedykowany byłby dobrym rozwiązaniem, używa się tylko VPS-ów. Problem z tego rodzaju serwerami polega na tym, że nie są one niezależne fizycznie. Serwer dedykowany daje kilka możliwości:
- fizyczna separacja oznacza większe bezpieczeństwo danych, co może być w przypadku niektórych projektów podstawowym wymogiem technicznym;
- przy porównywalnych parametrach różnica w cenie między VPS-em a serwerem dedykowanym nie jest przesadnie duża (a w pewnym momencie nawet taniej będzie wydzierżawić maszynę fizyczną);
- jest to jedyna opcja zapewnienia pełnej niezależności w doborze oprogramowania;
- parametry techniczne i funkcjonalne mają charakter obiektywny – VPS nie zawsze rzeczywiście spełnia oczekiwania i nie zawsze jest zgodny z deklaracjami administratorów, natomiast serwer dedykowany tak, ponieważ jego parametry są tożsame z fizycznymi parametrami sprzętu;
- jest to rozwiązanie tańsze i rozsądniejsze niż ustawienie własnego serwera choćby ze względów ekonomicznych, ponieważ serwer dedykowany nie wymaga ani budowy serwerowni, ani zatrudniania administratorów.
Podsumowanie
Serwer dedykowany nie jest wcale drogi – w skali roku ceny zaczynają się od nieco ponad 1000 złotych, co nie wydaje się kwotą zawyżoną za możliwość absolutnie pełnej kontroli programistycznej maszyny oraz znacznie większe bezpieczeństwo danych. Jedynym problemem może być wiarygodność dostawcy, dlatego w przypadku chęci dzierżawy fizycznego serwera, warto szukać ofert faktycznie najlepszych, a nie tylko najtańszych (nawet jeśli większość sprzedawców i tak ma swoje maszyny w serwerowniach kilku największych firm).
Dowiedz się więcej o serwerach dedykowanych z morele.net