Rzutnik czy projektor – czym się różnią, jaki wybrać?
Spis treści
Projektor multimedialny określało się dawniej mianem rzutnika, episkopu, diaskopu oraz aparatu projekcyjnego. Niezmienna pozostaje za to jego podstawowa rola: rzutowanie konkretnego obrazu na płaską powierzchnię. Najwięcej możliwości oferują obecnie projektory cyfrowe.
Można je nabyć w sklepach internetowych bądź stacjonarnych od 300 do nawet 50000 złotych.
Każdy rzutnik, przedstawiciel analogowej technologii starego typu, jest projektorem. Rzutnik (grafoskop) to mało skomplikowane urządzenie do wyświetlania przezroczy – statycznych obrazów oraz tekstów. Robił on niegdyś furorę na wykładach, prelekcjach i odczytach. Jest sporo tańszy niż projektor, ale części do niego są coraz rzadziej spotykane.
Natomiast szersze określenie projektor oznacza przyrząd optyczny służący do rzutowania na daną powierzchnię zarówno powiększonych obrazów, jak i filmów.
Dlaczego warto kupić projektor
Zakup projektora to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy:
- ma on być przeznaczony do dość dużego pomieszczenia (które dodatkowo da się, ale nie musi, szybko zaciemnić) – daje znacznie większy obraz niż telewizor,
- będzie stosowany do gier razem z konsolą,
- potrzebujesz prezentu dla zapalonego kinomana lub sam nim jesteś.
Zastosowanie projektorów multimedialnych
Projektor nie nadaje się do oglądania programów telewizyjnych ani naprawdę niedużych pomieszczeń (wyjątkiem są modele krótkoogniskowe). Urządzenia stosuje się obecnie powszechnie w mieszkaniach, biurach, szkołach, na uczelniach, dużych konferencjach biznesowych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektora
Podstawowe parametry projektora, które mają najistotniejsze znaczenie, to: rozdzielczość optyczna, technologia przetwarzania obrazu, jasność, kontrast oraz żywotność lampy.
Rozdzielczość optyczna projektora
Multimedialny projektor przyszłości powinien mieć możliwie jak najwyższą rozdzielczość. Dzięki temu posłuży przez naprawdę długie lata, wyświetlając obraz bardzo wysokiej jakości z nowoczesnych konsoli oraz odtwarzaczy różnego typu. Najpopularniejsze z dostępnych na rynku rozdzielczości to 1280×800, 1024×768, 1920×1080.
Technologia przetwarzania obrazu – typ generowanego obrazu
Podczas generowania obrazu wyróżniamy następujące technologie:
1. LCD, gdzie światło z lampy przechodzi przez ciekłokrystaliczną matrycę. Sprzęty te są najtańsze, ale dobrze odwzorowują kolory i zapewniają ostrość obrazu. Wykorzystuje się je najczęściej w sporych salach i na jasnych przestrzeniach.
2. DLP. Projektory te są mniejsze i lżejsze niż z technologią LCD, kontrast jest wyższy, a czerń lepiej odwzorowana. Używa się ich przede wszystkim jako mobilnych urządzeń przenośnych z zastosowaniem w biznesie oraz w zastępstwie kina domowego.
3. LCOS – najdroższa, łącząca zalety dwóch powyższych. Projektory te są wypadkową wysokiej jakości, ostrości i płynności obrazu, niezłych kolorów, dobrego kontrastu, wysokiej rozdzielczości i braku efektu tęczy.
Jasność ANSI [lumen]
Jasność lampy do projektora mierzona jest w ilości ANSI lumenów. Przy wyborze urządzenia należy kierować się zasadą:
- do kina domowego kupuje się możliwie najciemniejsze projektory, pomiędzy 1000 a 1500 ANSI lumenów (wyższe z tych wartości są zarezerwowane dla ekranów od 120 cali),
- jasność pomiędzy 1500 a 2750 ANSI lumenów to standard w przypadku projektorów przenośnych oraz do multimediów,
- maksymalna jasność lampy, powyżej 3000 ANSI lumenów, idealna jest do projektorów stacjonarnych, przeznaczonych do projekcji w dość jasnych aulach i na dużych przestrzeniach konferencyjnych.
Kontrast
Kontrast decyduje o jakości oglądanych na obrazie bądź w filmie kolorów, ich głębokości i nasyceniu. Jest to najbardziej istotne w przypadku urządzeń służących jako kina domowe. Można wówczas zadbać o to, aby ich kontrast wynosił pomiędzy 6000:1 a 7000:1. Przenośnemu sprzętowi do użytku biznesowego wystarczy natomiast kontrast rzędu 500:1.
Żywotność lampy w trybie normalnym [h]
Żywotność lampy odgrywa duże znaczenie w przypadku intensywnego korzystania z projektora. Standardem są lampy, dzięki którym można korzystać ze sprzętu przez kilka tysięcy godzin (np. 2-4) w trybie nieco oszczędniejszym (przyciemnionym). Przez zakupem projektora warto sprawdzić cenę nowej lampy – przy użytkowaniu urządzenia przez kilka godzin dziennie wymiana będzie bowiem niezbędna już po około roku.
Projektor krótkoogniskowy
Projektory nie są rozwiązaniem stosowanym jedynie w bardzo dużych pomieszczeniach, takich jak sale kinowe bądź konferencyjne. Modeli krótkoogniskowych short throw można używać nawet w niewielkich salach lekcyjnych lub sypialniach – świetnie nadają się do prezentacji obrazu z naprawdę niewielkiej odległości. Odległość pomiędzy przestrzenią do wyświetlania filmu a urządzeniem może się skrócić nawet do jednego metra. Projektor podłącza się do komputera z głośnikami bądź tunera.
Bezprzewodowe przesyłanie obrazu: łączność WiFi
Projektory z łącznością WiFi umożliwiają bezprzewodowe wyświetlanie obrazów. Są bardzo wygodne w obsłudze, mają szereg zastosowań i z powodzeniem zastępują urządzenia mobilne.
rw
Polecane rzutniki
Sprawdź pełną ofertę popularnych projektorów na stronie