Router TP-LINK TL-MR3420 PL, dane techniczne, recenzja, opinie
Spis treści
Nie od dzisiaj wiadomo, że prawidłowo funkcjonująca sieć jest podstawą w naszym codziennym życiu. Zwykłe surfowanie po sieci to nic w porównaniu do osób, które w Internecie zarabiają. Czy wyobrażasz sobie, że w trakcie wykonywanej przez Ciebie bardzo ważnej czynności nagle Twój zasięg znika i wszystko co do tej pory robiłeś poszło na marne? To jedna z najstraszniejszych wizji, która bardzo często ulega urzeczywistnieniu. Niedrogie i skuteczne rozwiązanie przedstawia firma TP-LINK.
Zastosowanie
Na powyższe problemy z pomocą przychodzi Router TP-LINK TL-MR3420 PL. Głównym zadaniem urządzenia jest umożliwienie współdzielenia łącza sieciowego przez kilku użytkowników. Wszystko odbywa się na obszarze objętym sygnałem 3G. Współpracując z modemami 3G, model ten potrafi podtrzymać połączenie z siecią, w sytuacji kiedy dojdzie do awarii łącza podstawowego. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale w miejscach, gdzie jedyne dostępne jest połączenie komórkowe. W celu zestawienia połączenia sieciowego z hotspotem Wi-Fi, jedyne co trzeba zrobić to podłączyć modem USB 3G/4G do routera.
Router TP-LINK TL-MR3420 PL z wyglądu jest praktycznie identyczny jak jego poprzednik model TL-MR3220. Ten sam zachowany czarno-biały design. Wymiary także są identyczne. Cechą charakterystyczną jest jednak umieszczona dodatkowa antena. Model tworzą te same czarno-białe plastiki. Co więcej, umieszczone zostały zielone diody informacyjne na przednim panelu w liczbie 10. Urządzenie wyposażone zostało także w przycisk, który pełni funkcję szybkiego łączenia się z urządzeniami bezprzewodowymi- QSS. Quality of Service ma za zadanie optymalizowanie i ustalanie priorytetów łącza internetowego. Wpływa to na zapewnienie szybkości na wysokim poziomie zarówno w przeglądaniu stron jak i transferu plików. Z tyłu urządzenia natomiast tradycyjnie znajdują się porty LAN oraz złącze USB.
Połączenia 3G/4G
Urządzenie marki TP-LINK ma za zadanie umożliwiać szybkie połączenia 4G. Dodatkowo ma możliwość obsługiwania starszych modemów 3G. Dzięki temu pozwala użytkownikom na przewodowe lub bezprzewodowe współdzielenie mobilnego szerokopasmowego połączenia. Jeśli chodzi o połączenia z modemami 3G, to urządzenie zasługuje na prawdziwe uznanie. Wystarczy, że podłączymy modem 3G do portu USB, następnie wybierzemy z menu kraj oraz operatora sieci komórkowej, a po kliknięciu „connect’, zostanie nawiązane połączenie z Internetem. Możemy wybierać spośród kilku dostępnych opcji: preferowany 3G, tylko 3G, preferowany WAN i tylko WAN. Wybierając tylko „preferowane”, uznajemy, że niektóre opcje będą traktowane jako podstawowe, a inne jako zapasowe. Jeśli natomiast wybierzemy połączenie określone jako „tylko”, to urządzenie będzie pracować z jednym łączem omijając zapas. Lista kompatybilnych modemów jest bardzo długa i każdy może dostosować je do własnych potrzeb. Dzięki strategii obsługi różnych połączeń, urządzenie gwarantuje stałą i niezmienną transmisję danych. Plusem jest to, że w przypadku wystąpienia awarii, połączenie w żadnym wypadku nie zostanie zerwane.
Pełna kompatybilność
Urządzenie charakteryzuje się wysoką kompatybilnością z wieloma modemami. Producenci zapewniają swoich klientów, że router TL-MR3420, który sprzedawany jest w wielu regionach świata, dostosowany jest do wielu modemów dostarczanych przez dostawców internetowych usług. Producenci pokusili się o zapewnienie zgodności swoich słów z rzeczywistym działaniem urządzenia. Specjalne zorganizowane zespoły testerskie prowadziły badania modelu. Polegały na sprawdzaniu kompatybilności funkcjonowania routerów z najnowszymi modemami, które pojawiały się na rynku.
Prędkość i zasięg
Urządzenie działa zgodnie standardem IEEE 802.11n. Wpływa to na tworzenie sieci bezprzewodowych o prędkości transmisji do 300Mb/s. Co więcej, ogranicza straty sygnałów jakie mogą powstawać w wyniku zbyt dużych odległości lub przeszkód takich jak stalowe czy betonowe ściany różnych budynków. Dodatkowo router umożliwia transmisję sygnału na bardzo duże odległości w porównaniu do tych, które funkcjonują w standardzie 11g.
Zabezpieczenie sieci
Jak wiadomo w przypadku sieci bezprzewodowej bardzo ważne okazuje się jej zabezpieczenie. W routerze marki TP-LINK zastosowany został standard szyfrowania WPA/WPA2 (ang. Wi-Fi Protected Access) stworzony przez Wi-Fi Alliance. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie sieci bezprzewodowej przed jakimikolwiek zagrożeniami, które mogą wystąpić z zewnątrz.
Podsumowanie
Urządzenie marki TP-LINK zapewnia pełną stabilność pracy, a także źródło rozrywki, dzięki temu, że pracuje w paśmie 2,4 GHz. Użytkownicy mogą swobodnie oglądać transmisje transmitowane na żywo nawet w jakości HD. Swobodne surfowanie po sieci, pobieranie i wysyłanie plików nie będzie stanowiło już większego problemu. Model ten pozwala także na szybkie udostępnianie korzystania z wielu urządzeń kilku domownikom. Wszystko za sprawą wbudowanego portu USB, nie musisz już podłączać żadnych zbędnych kabli. TL-MR3420 zapewnia również szybką łączność przewodową, gdyż posiada wbudowane aż 4 porty LAN. Internet nie będzie więcej się zawieszał i działał z irytującym opóźnieniem. Urządzenie cechuje także niezwykle prosta obsługa. Wystarczy podłączyć kabel od dostawcy Internetu do wbudowanego portu WAN i skonfigurować połączenie internetowe. Każdy użytkownik, nawet ten początkujący poradzi sobie z zainstalowaniem routera, gdyż konfiguracja przebiega zgodnie z kolejnymi etapami i jest niezwykle prosta.
Dane techniczne
MODEL | TP-LINK TL-MR3420PL |
RODZAJ | Router bezprzewodowy z 3G |
PRZEZNACZENIE | 3G, 4G-LTE, xDSL (telewizja kablowa, sieci lokalne) |
CZĘSTOTLIWOŚĆ PRACY | 2,4 GHz |
STANDARD BEZPRZEWODOWY | 300 MB/s- 802.11n |
ANTENA | 2 x antena zewnętrzna dookólna |
MAKSYMALNA PRĘDKOŚC TRANSMISJI | 300 Mb/s |
PORTY | Port USB 2.0 do podłączenia modemu USB
LTE/HSPA+/HSUPA/HSDPA/UMTS/EVDO 1 port 10/100Mb/s WAN 4 porty 10/100Mb/s LAN Automatyczna negocjacja szybkości połączeń Automatyczne krosowanie łącza (auto-MDI/MDIX) |
PRZYCISKI | Przycisk WPS/Reset
Wyłącznik sieci bezprzewodowej Wyłącznik zasilania |
BEZPIECZEŃSTWO TRANSMISJI | 64/128 bitowe szyfrowanie WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK, filtrowanie adresów MAC |
ZARZĄDZANIE | Konfiguracja poprzez przeglądarkę internetową (HHTP), aktualizacja oprogramowania dokonywana jest przez sieć. |
Polecane routery TP-LINK