PS4 Pro czy PS4, które PlayStation wybrać?
Spis treści
Zastanawiasz się między standardową wersją konsoli PlayStation 4, a jej mocniejszą siostrą? Która z nich okaże się optymalnym wyborem? Lepiej dopłacić do PS4 Pro, czy PS4 w zupełności spełni Twoje wymagania? W tekście odpowiadamy na pytanie, czy lepiej kupić PS4 Pro, czy PS4. Porównujemy obydwie konsole i podpowiadamy, która z nich okaże się lepszym wyborem.
Kwestia designu
Nie najważniejsza, jednak istotna kwestia, która jako pierwsza rzuca się w oczy. PS4 Pro jest zdecydowanie bardziej agresywne pod względem stylistyki i prezentuje się naprawdę świetnie. Dodatkowe żeberko, większa masa i gabaryty czynią z niej prawdziwego potwora – gdzieś producent musiał upchnąć mocniejsze podzespoły. Między żebrami znajdują się wyloty powietrza, które chłodzą konsolę, dzięki czemu nie znajdziemy szpetnych kratek wentylacyjnych w widocznych miejscach. Już na pierwszy rzut oka widać, z jakim sprzętem mamy do czynienia. PlayStation 4 jest mniejsze i składa się jedynie z dwóch większych żeber.
Kultura pracy
PS4 miewa problemy z prawidłowym odprowadzaniem ciepła, a także z jego powstawaniem na obudowie. W podstawowej wersji konsoli emitowane podczas obciążenia ciepło generowało się na górze obudowy i było tak mocne, że na konsoli bez trudu zrobilibyśmy jajecznicę.
W PS4 Pro poprawiono ten aspekt. Ciepło rozprowadzane jest równomiernie po całej konsoli, a sprzęt nie osiąga tak wysokich temperatur.
Generowana temperatura musi być odpowiednio zbijana. Wobec tego, podczas gdy konsola PS4 rozgrzewała się do niebotycznych temperatur, jej układ chłodzenia również dawał o sobie znać, zwłaszcza podczas największego obciążenia podzespołów.
PS4 Pro z racji lepszego odprowadzania temperatury i wydajniejszego układu chłodzenia pracuje o wiele ciszej, co na pewno zadowoli większość wyczulonych na hałasy i zakłócenia płynące z otoczenia graczy.
Większa wydajność, zbliżone działanie
Więcej mocy obliczeniowej, większa szyna pamięci i wydajniejszy układ GPU, w które obdarzono PS4 Pro, nie dają o sobie znać przy nawigowaniu po systemie, czy działaniach, które nie wyciskają siódmych potów z konsoli.
Jeżeli więc nie grasz w najbardziej wymagające gry, na pewno nie odczujesz różnicy w działaniu obydwu konsol. Poza tym osiągana wydajność w dużej mierze uzależniona jest od optymalizacji samej gry, a te wychodzą zarówno na PS4, jak i PS4 Pro. Jak nietrudno się domyślić ich optymalizacja musi spełniać zarówno wymogi mocniejszej, jak i słabszej siostry.
Poza tym, jak przystało na „odświeżenie” konsoli PS4, PS4 Pro ma wgrany absolutnie taki sam system. Z jednej strony jest to swego rodzaju unifikacja oprogramowania, z drugiej posiadacze PS4 Pro nie mogą czuć się na tym polu wyróżnieni.
Porty i interfejsy działają na plus PS4 Pro
Zacznijmy od interfejsów bezprzewodowych. PS4 Pro wspiera nowszy standard Wi-Fi. Dzięki temu przesyłanie i wysyłanie danych odbywa się szybciej, a łącze może być nieco bardziej stabilne. Opcja ta na pewno spodoba się wszystkim, którzy posiadają domową sieć o sporej przepustowości.
Kolejną kwestią, którą można zaliczyć na plus PS4 Pro, jest obecność wyjścia optycznego z przodu obudowy, a także lepsze rozmieszczenie pozostałych portów. Port USB doczekał się modernizacji do wersji 3.1. Dzięki temu przesyłanie danych na i z dysków oraz pendrive’ów będzie odbywać się o wiele szybciej.
Jakość wyświetlanego obrazu to domena PS4 Pro
Z racji mocniejszych podzespołów, PS4 Pro daje odczuć sporą różnicę w wyglądzie renderowanej grafiki. Zauważą to nawet osoby, które nie posiadają telewizora 4K (w mniejszym stopniu). PS4 Pro lepiej wygładza krawędzie, umożliwia płynniejszą rozgrywkę dzięki sprawnemu utrzymywaniu 60 kl./s., a także dba o maksymalną szczegółowość oprawy wizualnej.
Wedle wielu graczy i ekspertów różnica między oferowanym obrazem i płynnością względem konsoli PS4 jest bardzo duża. Podsumowując – gry na PS4 Pro są po prostu ładniejsze.
Wirtualna rzeczywistość również spisuje się lepiej w PS4 Pro
Dzięki mocniejszej GPU, gogle PlayStation VR również są w stanie wyświetlić treści lepszej jakości. Kontury widzianych przedmiotów są wyraźniejsze i mniej rozmazane, natomiast tekstury zyskują na wyraźniejszym wyglądzie. Czas ładowania gier VR uległ diametralnemu skróceniu. Z przykładowego minutowego ładowania jednej z nowszych gier VR, PS4 Pro ucięło je do 1/10 minuty. Jak widać, różnica jest ogromna.
Co kupić – PS4 czy PS4 Pro?
Twój wybór powinien zależeć od kilku czynników. Głównym z nich jest posiadany telewizor. To od odbiornika TV uzależniona jest finalna jakość wyświetlanego obrazu. Jeżeli więc posiadasz sprzęt, który nie wspiera jakości 4K, nie warto decydować się na najnowszą odsłonę PS4.
O PS4 Pro warto pomyśleć, gdy posiadasz taki telewizor, a także, gdy zamierzasz przesiąść się z konsoli starszych generacji. Zamiana PS4 lub Xboxa One na PS4 Pro będzie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Pamiętaj, że PS4 Pro to jedynie odświeżenie podstawowej wersji najnowszej konsoli od Sony.