PS 4 Pro czy warto? Czym się różni od PlayStation 4?
Spis treści
- 0.1 PlayStation 4 Pro – konsola nie dla wszystkich
- 0.2 PlayStation 4 Pro – co się zmieniło względem PlayStation 4?
- 0.3 PlayStation 4 Pro – granie w 4K
- 0.4 PlayStation 4 Pro – VR wirtualna rzeczywistość
- 0.5 PS4 Pro – pieniądze wyrzucone w błoto?
- 0.6 PS4 Pro – kiedy warto kupić tę konsolę?
- 1 Powiązane posty
PS 4 Pro pojawiło się na rynku w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu sporo na nim namieszało. Zdania o wartości PS4 Pro są podzielone – ile graczy, tyle opinii. Czy warto zainteresować się PS4 Pro, gdy stoimy przed wyborem swojej wymarzonej konsoli do grania?
W artykule napiszemy o mocnych i słabych stronach PlayStation 4 Pro, a także zastanowimy się, czy warto postawić na odświeżoną i mocniejszą wersję PS4.
PlayStation 4 Pro – konsola nie dla wszystkich
„Najmocniejsza konsola na świecie” – bo tak określa swoje dzieło Sony, na pewno nie sprawdzi się jako dobry wybór dla wszystkich graczy. Dla kogo jest ona rekomendowana? Przede wszystkim dla tych, którzy nie mają konsoli lub przesiadają się ze starszej generacji.
Dla graczy, który posiadają PS4 lub nowego Xboxa, kupno PS4 Pro okaże się wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Mimo mocniejszym podzespołom, podrasowanemu designowi i innym rozmieszczeniu portów, PS4 Pro jest po prostu odświeżeniem PS4.
PlayStation 4 Pro – co się zmieniło względem PlayStation 4?
Pierwszym, co rzuca się w oczy, jest inny, bardziej agresywny i masywniejszy wygląd. Nie wpływa on w zasadzie na komfort grania, a większy rozstaw większej ilości żeber ma również znaczenie przy chłodzeniu maszyny. Pomiędzy żebrami umieszczono otwory, dzięki którym trzewia konsoli mogą być efektywnie chłodzone.
Poza tym konsola jest grubsza i oferuje inne rozmieszczenie portów. Z przodu znalazło się miejsce na dodatkowe gniazdo USB 3.1, a także powróciło wyjście optyczne, co na pewno ucieszy każdego fana dobrego brzmienia i posiadacza dobrej jakości słuchawek.
Wykorzystane porty USB 3.1 oferują większą przepustowość, a tym samym większą prędkość przy przesyłaniu danych do i z konsoli na przenośne dyski i inne magazyny danych.
Poza wzrostem wydajności GPU o kilka TFLOP i zwiększeniu się przepustowości szyny pamięci najważniejszą zmianą względem poprzedniej PS4 jest wsparcie dla rozdzielczości 4K. Wsparcie dla najlepszej dostępnej obecnie rozdzielczości o nowy rozdział dla konsoli do gier. PS4 Pro nie jest obecnie jedyne i Microsoft już goni konsolę ze swoim świeżym Xboxem One Scorpio.
PlayStation 4 Pro – granie w 4K
Owszem, jakość 4K i wsparcie dla High Dynamic Range robią piorunujące wrażenie. Co więcej, PS4 Pro jest w stanie utrzymać przyzwoite 30 kl./s. Przy 4K i HDR. Jednak żeby skorzystać z dobrodziejstw, jakie niesie nam wersja Pro, niezbędne jest wyposażenie się w telewizor 4K. Wielu konsumentów zapomina o tym „szczególe”, co w konsekwencji rodzi falę rozczarowania.
PlayStation 4 Pro – VR wirtualna rzeczywistość
PS4 Pro świetnie radzi sobie również z technologią VR. Jest to bardzo młoda odnoga wirtualnej rozrywki, jednak zarówno twórcy sprzętów VR, jak i ich użytkownicy szybko „podłapali” bakcyla. Wolność oraz stopień immersji, jaką daje wirtualna rzeczywistość, jest nie do opisania, a gdy wsiąkamy w świat VR za sprawą dobrej jakości sprzętu, wówczas nasze odczucia są kilkukrotnie mocniejsze. PS4 Pro wspiera VR w pełnej krasie dzięki własnym goglom – PlayStation VR.
Doskonale współpracują one z najnowszą konsolą od Sony. Sprzęt dzięki odpowiednio dużej mocy obliczeniowej bez problemu uruchamia coraz bardziej wymagające gry dedykowane VR.
PS4 Pro – pieniądze wyrzucone w błoto?
Dla wielu PS4 Pro to jedynie odświeżona konsola PS4. Dla innych z kolei jest to zupełnie nowy produkt, który nadąża za rozwojem technologii i najnowszym poziomem cyfrowej rozrywki. Niestety wraz z implementacjami najnowszych technologii kroczy również większa finalna cena konsoli. PlayStation 4 Pro to dosyć drogi sprzęt, który obecnie kosztuje blisko 1800 złotych w podstawowej wersji wyposażenia.
Jeżeli więc nie masz telewizora 4K lub płynność gier w VR nie stanowi dla Ciebie pierwszorzędnej potrzeby, wówczas kupno PS4 Pro może okazać się przepłaconym zakupem. Obecnie obserwujemy również doskonały czas na kupno podstawowej wersji PlayStation 4, która w niewielkiej ilości aspektów ustępuje sprzętowi markowanemu jako Pro.
PS4 Pro – kiedy warto kupić tę konsolę?
Wybór PlayStation 4 Pro powinien być poprzedzony solidną analizą Twojej sytuacji oraz oszacowaniem potrzeb i wymagań względem grania w gry na konsoli. Jeżeli posiadasz już nową konsolę PS4 lub Xboxa One, kupienie kolejnej, nieco usprawnionej PS4 (Pro) okaże się całkowicie bez sensu.
Warto pomyśleć o kupnie „najmocniejszej konsoli na świecie”, gdy posiadasz telewizor wspierający jakość 4K i HDR, nie posiadasz konsoli, a także wiesz, że wykorzystasz potencjał sprzętu.