Najwydajniejsze smartfony wg. AnTuTu w I kwartale 2016 r.
Spis treści
Większość z nas podczas wymiany smartfona na nowy czyta wszystkie dostępne recenzje, testy i publikacje na temat modeli, które nas interesują. To zrozumiałe – nie chcemy, aby często niemały wydatek poszedł na marne i życzymy sobie być maksymalnie zadowoleni z nowego nabytku. Niestety, w dobie artykułów sponsorowanych i licznych nieuczciwych praktyk producentów trudno zorientować się, które informacje są obiektywne, a które zostały lekko podkoloryzowane przez specjalistów od PR-u marki. Wtedy z pomocą przychodzi niezależne AnTuTu.
AnTuTu? To nie brzmi poważnie…
A jednak. Za zabawnie brzmiącą nazwą kryje się aplikacja dla użytkowników Androida i iOS, która pozwala na obiektywne zbadanie możliwości swojego smartfona, porównanie go z innymi i udostępnienie dla celów statystycznych – na bazie danych użytkowników co kwartał tworzone są rankingi najwydajniejszych urządzeń. Każdy model przetestowano co najmniej 500 razy, a co najważniejsze, nie maczali w tym palców łasi na zysk i reklamę producenci! Wydaje się więc, że AnTuTu jest jednym z najbardziej rzetelnych źródeł ocen, na którym można polegać podczas dokonywania wyboru. Poniżej zaprezentowano wyniki za pierwszy kwartał 2016 roku, gdzie można znaleźć dwa niekoniecznie znane szerszej publiczności modele oraz trzech opatrzonych już gigantów, których obecność w Top 5 nie jest wielkim zaskoczeniem. Tych, którzy poszukują nowego nabytku oraz tych, którzy po prostu lubią wiedzieć, co w smartfonach piszczy, zapraszamy do zapoznania się z rankingiem.
5. Miejsce: Meizu Pro 5 z wynikiem 86322 punktów
Meizu przeczy pojęciu „chińskiej tandety” – ich flagowy Pro 5 ustąpił z pozycji lidera AnTuTu po kilku miesiącach dominacji. Ten działający na Androidzie 5.1 smartfon oferuje 5.7-calowy ekran Super AMOLED z rozdzielczością FullHD (1920×1080 pikseli), łączność 4G LTE, pojemną baterię (3050 mAh), aparat główny 21 megapikseli i przedni pięciopikselowy. Procesor to ośmiordzeniowy Exynos 7420 (tak, to ten sam, co w Galaxy S6), a do wyboru mamy 3 lub 4 GB RAM-u i 32 lub 64 GB wbudowanej pamięci. Imponujące parametry, tym bardziej, że całość waży niewiele ponad 160 gramów, choć wykonana została w przewadze z metalu. Również cena wypada bardzo konkurencyjnie i dziwić może tylko fakt, że te świetne smartfony nie są szerzej znane w Polsce.
4. Miejsce: Huawei Mate 8 z wynikiem 91157 punktów
Również z Chin, również w 90% metalowy, nawet waga jest prawie identyczna. Mate 8 przegrywa pod względem ceny, jest bowiem droższy niż Meziu Pro 5, ale minimalnie szybszy, a przy tym cechuje się nie tylko pojemną baterią (4000 mAh), ale jeszcze zastosowaniem rozwiązań oszczędzających energię. Producent zapewnia, że użytkownicy zapomną o nieustannym doładowywaniu, telefon ma wytrzymać 2 doby normalnego użytkowania, a w pełni naładować akumulatory po godzinie podpięcia do gniazdka. Chwali się też, że 6-calowy ekran wypełnia 83% przedniego panelu – szkoda tylko, że to ekran IPS, a nie AMOLED. Aparaty główny i przedni mają odpowiednio 16 i 8 Mpix, pamięć wbudowana to 32 lub 64GB, a RAM 3 lub 4GB. Procesor to autorski projekt Huawei o nazwie Kirin 950, który pochwalić się może ośmioma rdzeniami, a nad wszystkim czuwa Android 6.0 Marshmallow.
3. Miejsce: Apple iPhone 6s Plus z wynikiem 133781 punktów
Jest i gigant z Cupertino, zdetronizowany w stosunku do rankingu zamykającego rok 2015, ale nadal deklasujący o wiele punktów poprzedników. Wizerunku marki nie złamało bendgate (czyli liczne przypadki wyginających się obudów iPhone’ów) ani częste doniesienia o produktach Apple rozgrzanych – dosłownie – do czerwoności li tylko od przeglądania Facebooka. Nie zmienia to faktu, że 6s Plus, choć wyposażony w podzespoły często nie nadążające za najnowszymi zdobyczami technologii, nadal tworzy bardzo szybką i wydajną całość, zamkniętą (na szczęście!) w nowej, trwalszej obudowie ze stopu aluminium 7000. Główna kamera wzbogaciła się o dodatkowe megapiksele, których posiada teraz aż 12 (przednia tylko 5), kupujący do wyboru mają wersje z pamięcią 16/64/128 GB, zaimplementowano też funkcję 3D Touch (rozpoznającą siłę nacisku) i tryb Live Photo (coś na kształt dobrze znanych gifów), a całość opiera się na chipsecie A9 i iOS o tym samym numerze. Niestety wyświetlacz mierzy tylko 5.5 cala, a smartfon waży ponad 190 gramów. Ewolucja bez rewolucji.
2. Miejsce: Samsung Galaxy S7 Edge z wynikiem 134599 punktów
Nie tylko lżejszy, ale i wydajniejszy w testach od iPhone’a okazał się Samsung Galaxy S7 Edge. Znów można wykazać kilka podobieństw pomiędzy sąsiadami w rankingu: S7 Edge ma ekran 5.5 cala, aparaty 12 i 5 Mpix, czytnik linii papilarnych oraz solidną budowę. Do wyboru są wersje 32 lub 64 GB pamięci (+slot na kartę microSD do 200 GB), każda dysponuje 4 GB RAM-u i ośmiordzeniowym procesorem Exynos 8 Octa 8890. System operacyjny to Android 6.0 Marshmallow, smartfon ma klasę wodoszczelności IP68 (można go zanurzyć) i baterię o pojemności 3600 mAh dysponującą trybem szybkiego i bezprzewodowego ładowania. Wszystko to zamyka się w niecałych 160 gramach wagi i naprawdę zapracowało na drugie miejsce w rankingu.
1. Miejsce: Xiaomi Mi5 z wynikiem 136875 punktów
Jest i zwycięzca! Choć różnice pomiędzy smartfonami na podium trudno nazwać miażdżącymi, Mi5 wybił się minimalną nadwyżką punktów i spełnił deklaracje producenta, który nazwał swój produkt „piekielnie szybkim”. Nie mniej ważny jest fakt, że przy doskonałych parametrach Mi5 jest również relatywnie tani, co dla wielu nabywców może być decydującym argumentem podczas wyboru. Flagowy model Xiaomi waży tylko 130 gramów, ma ekran 5.2 cala o rozdzielczości FullHD, czterordzeniowy procesor Snapdragon i dwa aparaty: główny 16 Mpix i przedni 4 Mpix. Bateria może pochwalić się pojemnością 3000 mAh, do wyboru kupujących oddano 3 lub 4 GB RAM-u oraz 32, 64 lub 128 GB pamięci wbudowanej. Jest czytnik linii papilarnych, jest solidna i stylowa obudowa w 3 kolorach do wyboru, słowem, nie brak niczego, co oferują znani od lat na rynku smartfonów potentaci… Którzy w pierwszym kwartale 2016 roku nie dali jednak rady prześcignąć mniej znanego Xiaomi pod względem wydajności swoich produktów.