Mobilne stacje robocze, czym są, jakie stacje robocze wybrać?
Spis treści
Coraz częściej praca jest wykonywana nie tylko w firmie, ale również na wyjazdach. Profesjonaliści korzystają z mobilnych stacji roboczych, które z powodzeniem sprawdzają się poza biurem.
Mobilne stacje robocze są dedykowane wszystkim tym, którzy oczekują wysokiej wydajności, a jednocześnie bezpiecznej obudowy, która nie zostanie naruszona w czasie podróży. Są powszechnie używane przez grafików, projektantów czy montażystów filmowych.
Na co zwracać uwagę przy wyborze mobilnej stacji roboczej?
Wytrzymała obudowa
Mobilne stacje robocze są znacznie cięższe, grubsze i większe od ultrabooków. Możemy je zazwyczaj kupić z matrycami o przekątnej minimum 15 cali. Duża obudowa pozwala m.in. na montaż profesjonalnych kart graficznych. Ponadto, w przypadku mobilnych stacji roboczych mamy pewność, że użyto solidniejszych i bardziej wytrzymałych materiałów. Powierzchnia ekranu jest zazwyczaj matowa, dzięki czemu nie odbija promieni słonecznych. Obudowy wykonane są zazwyczaj z mocnych materiałów np. stopów magnezu, aluminium i tylko w niedużej części znajdziemy plastik. Co więcej, w tych notebookach zawiasy trzymające ekran są znacznie mocniejsze i zwykle bez obaw możemy trzymać laptop jedynie za ekran. Ta sama czynność powtórzona z ultrabookiem mogłaby doprowadzić do jego uszkodzenia.
Pamięć RAM i dysk
Rozbudowane projekty wymagają dużo miejsca. Minimum, którego powinniśmy szukać to 8 GB i najlepiej z możliwością rozbudowy do co najmniej 16 GB. Laptopy mające 2-rdzeniowe procesory są wyposażone w 2 banki pamięci, z kolei laptopy z 4-rdzeniowymi procesorami mają ich zwykle 4, dzięki czemu dalsza rozbudowa jest łatwiejsza i tańsza. Dobra mobilna stacja robocza powinna dawać możliwość instalacji minimum dwóch dysków 2,5”. Chcąc komfortowo pracować, warto postawić na 500 GB-owy dysk twardy o prędkości obrotowej 7200 RPM. Bardziej wymagające osoby mogą wybrać nieco droższy dysk SSD pozwalający na szybsze wczytywanie dużych projektów czy też szukanie danych. Poniekąd standardem już jest montaż dwóch dysków. Jeden z dysków wykorzystuje się np. do instalacji systemu i programów, a drugi magazynuje dane.
Procesor
Najczęściej mobilne stacje robocze znajdziemy z procesorem czterordzeniowym Intel Core czwartej generacji i wyższej. Procesory w takich laptopach zapewniają wydajną pracę, ponieważ przetwarzają od 4 do nawet 8 wątków w jednym cyklu zegara. Wykorzystują również kontrolery DDR3 umożliwiające rozbudowę pamięci RAM do 32 GB. Do najczęściej spotykanych procesorów w mobilnych stacjach roboczych należą:
- Intel Core i5,
- Intel Core i7.
Układ graficzny
Projektanci i inżynierowie potrzebują dobrej karty graficznej i wysokiej rozdzielczości. Dobra mobilna stacja graficzna ma co najmniej rozdzielczość FULL HD (1920 x 1080) lub rozdzielczość UHD (3840 x 2160). Karty graficzne montowane w mobilnych stacjach roboczych są wysokiej jakości takie jak np.
- AMD FirePro,
- Nvidia Quatro.
Wydajne karty graficzne Nvidia Quatro M4000M są montowane w laptopach, które mają 17-calowe matrycy lub w mniejszych laptopach, ale z wydajnym systemem chłodzącym.
Wygodna klawiatura
Niejednokrotnie projektanci i montażyści spędzają całe dnie z laptopem. W związku z tym trzeba wybrać taką mobilną stację roboczą, która jest wygodna i ma duży touchpad. Dobrym pomysłem jest również zakup modelu z klawiaturą odporną na zalanie i z możliwością podświetlenia. Klawiatury zwykle mają otwory, które odprowadzają płyn. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko np. utraty danych czy też zalania płyty głównej. Z kolei podświetlenie przyda się, kiedy będziemy musieli w niesprzyjających warunkach można szybko dokończyć projekt.
Dodatkowe właściwości
Przed ostatecznym wyborem mobilnej warto wziąć również pod uwagę:
- długość gwarancji – najlepiej 3 lata,
- ilość portów i gniazd –3 lub 4 gniazda USB 3.0, port HDMI, gniazdo stacji dokującej, gniazdo kart SIM, czytnik kart pamięci,
- rodzaj ekranu – dotykowy ekran będzie przydatny w szczególności w czasie podróży,
- wagę – zazwyczaj wynosi ok. 3 kg, ale są już laptopy, które ważą mniej niż 2,5 kg.