Leasing laptopa
Spis treści
Leasing to obecnie jedna z popularniejszych form pozyskiwania sprzętu biurowego (i nie tylko). Mała ilość formalności, najnowocześniejszy sprzęt, wsparcie techniczne leasingodawcy, a także możliwość odkupienia sprzętu po końcu trwania umowy. Laptopy to jedne z częściej wybieranych urządzeń w leasing, przez małe i duże firmy.
W tekście podpowiemy, jak wygląda proces leasingu, jakie sprzęty biurowe warto brać w leasing, a także jakie są zalety leasingu.
Jak działa leasing?
Leasingobiorca zawiera umowę z leasingodawcą, w której leasingodawca zobowiązuje się do użyczenia własnego, kupionego wcześniej sprzętu. Obie strony zawierają warunki opłat ratalnych, w których leasingobiorca spłaca możliwość wypożyczenia sprzętu, oraz ewentualne wsparcie techniczne i pomoc serwisową.
Po skończeniu trwania umowy leasingobiorca może wziąć lub odkupić sprzęt od leasingodawcy, lub zdecydować się na kolejną umowę z nowocześniejszym sprzętem. Leasing możemy podzielić na leasing optymalny oraz tradycyjny.
Leasing optymalny
Leasing optymalny idealne nadaje się dla wszystkich firm, dla których liczy się postęp technologiczny. Po skończeniu rat, firmy nie odkupują sprzętu od leasingodawcy i najczęściej decydują się na kolejną umowę z nowszymi laptopami.
Leasing tradycyjny
Leasing tradycyjny dedykowany jest firmom, którym nie zależy tak bardzo na posiadaniu najnowocześniejszych laptopów. Przy podpisywaniu umowy z leasingodawcą, przedsiębiorca ustala cenę laptopa, w której po skończeniu płacenia rat, odkupuje go od leasingodawcy.
Jak wziąć laptop w leasing?
Wzięcie laptopa w leasing zależy od warunków umowy leasingowej, wyboru konkretnych urządzeń przez leasingobiorcę oraz od firmy, w której zamierzamy wziąć leasing. Warto decydować się na leasing u firm, które posiadają stabilną pozycję na rynku, wtedy nasza umowa nie będzie zagrożona upadkiem firmy leasingowej.
Kwota rat, które przyjdzie nam zapłacić za laptopy w leasingu, zależy od paru czynników. Głównie od czasu trwania umowy, modelu laptopa, waluty, wysokości pierwszej wpłaty. Pamiętajmy, że marża, którą płacimy leasingodawcy, jest stała i nie zmienia się podczas trwania umowy leasingowej.
Jakie jeszcze przedmioty warto wziąć w leasing?
Poza komputerami osobistymi duże oraz małe firmy chętnie biorą w leasing całą masę sprzętu biurowego. W zasadzie firmy leasingowe oferują niemal każdy sprzęt, z którego korzystamy w biurach. W ich ofercie znajdziemy kserokopiarki, drukarki, skanery, niszczarki dokumentów, komputery stacjonarne, projektory, serwery, notebooki, tablice multimedialne itd.
Poza tym istnieje wiele firm, które leasingują sprzęt medyczny, budowlany, czy spedycyjny. Możemy wziąć w leasing urządzenia niemal z każdej branży.
Jakie są zalety wzięcia laptopa w leasing?
Istnieje mnóstwo zalet leasingu, które znacząco przewyższają umowy kredytowe na laptopy oraz inny sprzęt biurowy. Jedną z głównych zalet leasingu jest możliwość regularnego unowocześniania sprzętu wraz z postępem technologicznym.
Poza tym możemy zawierać umowy 18 miesięczne lub paroletnie, a po końcu trwania umowy, możemy zdecydować się na zakup leasingowanego sprzętu, lub nie. Wielu małym firmom leasing jest o wiele bardziej na rękę, niż jednorazowy zakup całego sprzętu biurowego.
Warto pamiętać również, że podpisanie umowy leasingowej wiąże się z mniejszą ilością formalności, jest szybsze, prostsze i wymaga mniejszej ilości dokumentów niż podpisanie umowy kredytowej.
Leasing możemy wrzucić w koszta uzyskania przychodów. Możemy łączyć go z umowami kredytowymi oraz innymi umowami leasingowymi. Leasing może być wrzucony w koszty uzyskania przychodów w firmie.