Leasing komputera
Spis treści
Leasing komputera to korzystne finansowo rozwiązanie, w szczególności dla małych firm. Przy szybko zmieniającej się technologii pozwala na częstą wymianę komputerów o coraz nowszych podzespołach.
Jak działa leasing?
Firma leasingowa kupuje przedmiot – w tym wypadku komputer – który ma zamiar dawać w leasing. Może też wziąć na niego kredyt. Następnie sprzedaje możliwość używania tego przedmiotu leasingobiorcy. Leasingobiorca płaci za używanie komputera w ratach.
Po spłacie rat za używanie komputera leasingobiorca może go oddać firmie, od której go wypożyczał. Dzięki temu ma możliwość wzięcia w leasing kolejnego komputera, już o lepszych parametrach.
Komputer używany przez pracowników leasingobiorcy jest w gorszym stanie, niż był przy podpisywaniu umowy. Nie każdej firmie opłaca się go odkupować na własność. Przedsiębiorstwa, dla których istotny jest postęp technologiczny i które potrzebują najnowszych urządzeń, korzystają z tego rodzaju leasingu. To tzw. leasing optymalny.
Jednak istnieje też druga możliwość. Komputer można wykupić na własność. Jego cena jest ustalana na samym początku, w momencie podpisywania umowy leasingowej. Taka procedura nazywana jest leasingiem tradycyjnym.
Leasing zawsze zawierany jest na konkretny, określony czas. Umowa rzadko dopuszcza wcześniejsze wypowiedzenie.
Jak wziąć komputer w leasing?
Warto zwrócić uwagę na renomę firmy, od której chcemy wypożyczyć komputer. Jest to istotne, ponieważ przy upadku firmy, leasingobiorca traci sprzęt. Lepiej podpisać umowę z firmą narzucającą wyższą marżę, ale będącą dłużej na rynku.
Marża ustalana przez firmę leasingową zależy od:
- czasu trwania umowy,
- sytuacji finansowej leasingobiorcy,
- wysokości pierwszej wpłaty,
- przedmiotu, który jest brany w leasing,
- waluty, w której zawierana jest umowa.
Marża nie zmienia się przez cały okres, na który została zawarta umowa leasingowa.
Biorąc przedmiot w leasing, warto zwrócić uwagę na obsługę techniczną wypożyczanych sprzętów. Ważne jest również to, jak nowoczesne są komputery dostępne do wypożyczenia. Istotna jest też kwestia wcześniejszej wpłaty.
Jakie przedmioty warto brać w leasing?
Związek Polskiego Leasingu podaje, że najczęściej płacimy za możliwość korzystania z:
- laptopów,
- notebooków,
- komputerów stacjonarnych,
- drukarek,
- kopiarek,
- skanerów.
Jakie są zalety wzięcia komputera w leasing?
- Istnieje wiele powodów, dla których warto wziąć pod uwagę leasing komputera:
- sprzęt elektroniczny szybko się starzeje, tempo pojawiania się nowych technologii zwiększa się; dzięki leasingowi możemy używać najnowocześniejszych komputerów,
- można zawrzeć umowę już na 18 miesięcy, a po tym czasie wymienić sprzęt na nowszy,
- sprzęt wzięty w leasing można wykupić na własność,
- łatwiej wziąć komputer w leasing, niż kupić go na raty, szczególnie jeśli w grę wchodzi większa ilość sprzętu,
- leasing wymaga o wiele mniej formalności i dokumentów niż kredyt,
- leasing jest korzystny dla małych firm, które nie muszą od razu wykładać całej kwoty na potrzebny sprzęt, lecz spłacają go w ratach,
- leasing może być wrzucony w koszty uzyskania przychodów w firmie,
- podatku VAT od opłat leasingowych nie trzeba płacić w całości przy zawieraniu umowy, w przeciwieństwie do zakupów na kredyt; zmniejsza to jednorazowy wydatek,
- leasing nie wyklucza korzystania z kredytów i innych sposobów pozyskiwania środków finansowych.