Laptop do szkoły 2017, jaki dobry laptop do szkoły, jaki tani laptop wybrać?
Spis treści
Laptopy mogą mieć różne zastosowanie. Znajdziemy urządzenia, które są przeznaczone dla specjalistów zajmujących się obróbką graficzną filmów i projektowaniem 3D, laptopy przeznaczone dla graczy, do zastosowań domowych jak również takie, które można śmiało wykorzystać w szkole. Jak wybrać laptop do szkoły 2017, który będzie nam służył i nie będzie zbyt uciążliwy?
Wymiar laptopa do szkoły ma znaczenie
Dla komfortowego transportowania laptopa istotna jest jego waga oraz rozmiary. Żaden z uczniów nie chciałby cały dzień wędrować z urządzeniem, które waży ponad 3 kg. Z tego powodu najlepiej wybierać laptopy, które mają nie więcej niż 15,6 calowy ekran. Te urządzenia cechują się wagą na poziomie do 2,5 kg. Niekiedy znajdziemy również takie, które będą ważyły mniej niż 2 kg. To sprawi, że noszenie laptopa przez cały dzień nie będzie męczące. Będąc przy temacie matrycy warto dodać, że aktualnie coraz częściej pojawiają się w laptopach matryce matowe. Poprawiają one komfort pracy w pomieszczeniach bardzo nasłonecznionych lub doświetlanych sztucznym światłem oraz na zewnątrz budynków. Na matrycach matowych nie pojawiają się bowiem refleksy i odbicia światła, co sprawia, że oczy się tak nie męczą.
Polecane laptopy do szkoły 2017
Łączność i komunikacja
W przypadku laptopów używanych w szkołach ważna jest również łączność. Bez możliwości połączenia się z bezprzewodowym internetem ciężko będzie wykorzystywać laptopa w pełni. Podstawą jest zatem karta Wi-Fi. Najlepiej poszukiwać laptopów ze standardami a/b/g/n/ac. Są to bowiem rozwiązania, które najczęściej spotykamy. Na szczęście większość egzemplarzy dostępnych na rynku posiada karty obsługujące powyższe standardy.
Praca na baterii
W szkole spędza się średnio 7 do 9 godzin. Nie zawsze istnieje możliwość podłączenia laptopa do gniazda elektrycznego i dlatego ważna jest jak najlepsza bateria. Im dłuższy czas pracy na baterii tym lepiej. Warto poszukiwać sprzętów, których baterie zapewniają ponad 8 godzin pracy. Dzięki temu laptop wytrzyma na jednym ładowaniu cały pobyt w szkole i przy dobrym układzie pozostanie mu jeszcze trochę energii.
Wady i zalety
Tanie laptopy do zastosowań w szkole posiadają zarówno wady i zalety. Poniżej wyszczególnione zostanie kilka z nich.
Zalety |
Wady |
Mała waga | Mała wydajność |
Czas pracy na baterii | Słaba jakość wykonania obudowy |
Dobra łączność i komunikacja | Zintegrowane karty graficzne |
Matowe matryce | Słaba jakość dźwięku |
Dysk SSD (w niektórych modelach) |
Jaki tani laptop?
Jednym z głównych kryteriów wyboru jest bez wątpienia cena. Wśród tańszych laptopów możemy szukać wśród sprzętów, które posiadają procesory z serii Intel i3, 4 do 8 GB pamięci operacyjnej, są wyposażone w dyski twarde HDD o pojemności do 1 TB. Takie parametry będą wystarczające do prostych zadań (przeglądanie internetu, oglądanie filmów, korzystanie z pakietów biurowych). Nie będziemy jednak w stanie pograć w nowsze tytuły lub te kilkuletnie stworzone na mocniejszych silnikach graficznych.
Jaki dobry laptop do szkoły?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W zależności od kwoty jaką można przeznaczyć na laptopa możemy wybierać wśród bardzo mało wydajnych jednostek z plastikowymi obudowami i z systemami darmowymi (FreeDos lub Linux). Dla osób, które są w stanie zainwestować więcej niż 2000 zł. są dostępne urządzenia z procesorami Intel i5, 8GB pamięci operacyjnej, system Windows 10 i obudowy ze wzmocnionego tworzywa lub aluminium, które wytrzymają dużo dłużej bez uszkodzeń. Osoby, które zdecydują się przeznaczyć ponad 3000 zł mogą liczyć na wydajne jednostki z procesorami Intel i7, pamięcią Ram do 16GB, dedykowaną kartą graficzną oraz dodatkowym oprogramowaniem, które zwiększa w znacznym stopniu funkcjonalność urządzenia.
Polecane laptopy do szkoły 2017