Laptop nie chce się włączyć. Co zrobić w przypadku awarii sprzętu?
Spis treści
- 0.0.1 Po pierwsze – zacznij od zasilania
- 0.0.2 Po drugie – sprawdź kable, zasilacz i bezpieczniki
- 0.0.3 Po trzecie – sprawdź wyświetlacz
- 0.0.4 Po czwarte – usuń podpięte urządzenia
- 0.0.5 Po piąte – problem z systemem?
- 0.0.6 Po szóste – nieprawidłowy upgrade laptopa?
- 0.0.7 Po siódme – skorzystaj z pomocy serwisu
- 1 Powiązane posty
Laptop to maszyna, która musi znieść naprawdę ciężkie traktowanie. O ile komputer stacjonarny raz postawiony, nie jest narażony na uderzenia, wstrząsy lub inne uszkodzenia mechaniczne, o tyle laptop już tak. Kiepskie traktowanie laptopa może być przyczyną odmówienia współpracy. Co zrobić, gdy w końcu przy próbie uruchomienia swojego wysłużonego sprzętu, ten się nie włączy? W artykule podpowiadamy, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, a także jak temu zaradzić.
Po pierwsze – zacznij od zasilania
Niby banalne, jednak wielu użytkowników w panice zapomina sprawdzić poziom naładowania baterii lub podpięcie sprzętu do gniazdka. Często może okazać się, że nieuruchomienie laptopa wynika z uszkodzenia samej baterii, wówczas należy odłączyć baterię i podłączyć sprzęt bezpośrednio do zasilania.
Po drugie – sprawdź kable, zasilacz i bezpieczniki
Jeżeli nadal nic, a komputer niewzruszenie nie daje oznak życia, sprawdź, czy kabel oraz zasilacz działają prawidłowo. Prześledź drogę kabli od gniazda zasilania w laptopie po sam zasilacz. Jeżeli zauważysz przerwanie, uszkodzenie, załamanie lub inne wady mechaniczne – koniecznie wyłącz sprzęt z zasilania. Spróbuj również podłączyć laptopa do innego zasilacza – o ile taki posiadasz.
Nadal nic? Może wina leży po stronie spalonego bezpiecznika w zasilaczu? Jeżeli posiadasz umiejętności, wówczas należy rozkręcić zasilacz, odnaleźć bezpiecznik i wymienić go na identyczny. Jeżeli wiesz, że wina leży po stronie zasilacza, zalecamy oddanie go do profesjonalnego serwisu.
Po trzecie – sprawdź wyświetlacz
Jeżeli w laptopie następuje rozruch – co możesz zdiagnozować „na słuch”, natomiast ekran się nie załącza, wina zapewne leży w uszkodzonym wyświetlaczu. Przede wszystkim załącz wyświetlacz w ciemnym pomieszczeniu – dzięki temu poznasz, czy obraz się nie wyświetla, czy wyświetla, jednak o bardzo małej jasności.
Jeżeli obraz jest wyświetlany, jednak na tyle słabo, że jest ledwo dostrzegalny, wówczas problem tkwi w uszkodzonej przetwornicy podświetlenia. Wymiany tego elementu możesz dokonać samodzielnie, jednak musisz upewnić się, że wymienisz komponent na identyczny. Jeżeli nie czujesz się na siłach, skorzystaj z pomocy profesjonalnego serwisu.
Gdy obraz nie wyświetla się w ogóle, uszkodzeniu uległ cały wyświetlacz. Możesz to sprawdzić, podłączając do komputera zewnętrzny monitor za pomocą portu VGA lub HDMI. Jeżeli obraz wyświetli się prawidłowo – problem leży w wyświetlaczu. Tutaj należy zastanowić się nad opłacalnością tego zabiegu. W przypadku starszych laptopów naprawa lub wymiana wyświetlacza zwykle jest zupełnie nieopłacalna.
Po czwarte – usuń podpięte urządzenia
Gdy laptop nie uruchamia się, winą może okazać się pamięć przenośna podłączona do laptopa. Przypadek ten determinuje dziwne zachowanie BIOSu, który stara się bootować w pierwszej kolejności z karty pamięci lub pendrive’a. Jeżeli Twoim problemem nie jest zasilanie, ani wyświetlacz, usuń wszystkie urządzenia, a także płytę z napędu optycznego i sprawdź, czy komputer się uruchomi.
Po piąte – problem z systemem?
Jeżeli podejrzewasz, że winne jest zainfekowane oprogramowanie, spróbuj uruchomić komputer w trybie awaryjnym i usuń ostatnio zainstalowane programy, a także przywróć poprzednie wersje sterowników – o ile niedawno jakieś aktualizowałeś.
Jeżeli nie będziesz w stanie uruchomić trybu awaryjnego, podłącz dysk ratunkowy. Przedtem musisz odpowiednio przygotować obraz dysku ratunkowego na bootowalnym pendrive lub płycie CD/DVD.
Po szóste – nieprawidłowy upgrade laptopa?
Jeżeli ostatnio buszowałeś po wnętrzu laptopa i modyfikowałeś jego bebechy, bardzo prawdopodobne, że któryś z elementów operacji nie poszedł najlepiej. Gdy laptop nie włącza się, należy cofnąć wszystkie modyfikacje do stanu pierwotnego i spróbować uruchomić notebook.
Po siódme – skorzystaj z pomocy serwisu
Jeżeli wszystko zawiodło, a Ty nie jesteś w stanie zdiagnozować lub naprawić uszkodzonego laptopa, powinieneś skorzystać z usług fachowców.