Laptop jaka karta graficzna? Ranking kart graficznych do laptopa
Spis treści
Do niedawna wybór karty graficznej w laptopie nie stanowił żadnego problemu. Karty zintegrowane oferowały bowiem tak niskie osiągi, że stawiały na nie osoby poszukujące budżetowego laptopa do zadań biurowych. Obecnie karty zintegrowane dorównują mocą obliczeniową starszym modelom kart dedykowanych, gwarantując przy tym całkiem sporą wydajność w dobrej cenie. W artykule zastanowimy się jaką kartę graficzną wybrać oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę.
Gry, multimedia czy praca biurowa?
Głównym kryterium wyboru karty graficznej, która ma znaleźć się w naszym laptopie, jest przeznaczenie urządzenia. Osoby, które będą wykorzystywać urządzenie mobilne do zastosowań biurowych, a więc wykonywania wszelkich prac edytorskich i obliczeniowych w zupełności zadowolą się zintegrowanymi układami.
W tym przypadku karta graficzna spada na koniec listy najważniejszych podzespołów. Dla zainteresowanych multimedialną stroną laptopa, a więc oglądaniem filmów, odtwarzaniem muzyki lub korzystaniem z internetu również w zupełności wystarczy nowsza zintegrowana karta graficzna.
Inaczej wygląda sytuacji, gdy ważna jest dla nas moc obliczeniowa układu graficznego, a laptop ma służyć głównie jako urządzenie do gier, bądź do pracy w programach graficznych. Wtedy należy wybrać wydajną, dedykowaną kartę graficzną.
Co to jest zintegrowana karta graficzna?
Terminem zintegrowana karta graficzna określany jest układ graficzny znajdujący się, w przypadku laptopów, w procesorze. Tego typu układy charakteryzują się niskim poborem energii elektrycznej oraz średnimi osiągami w zakresie generowania obrazu. Również parametr TDP (Thermal Design Power) stoi na niskim poziomie w przypadku kart zintegrowanych. Oznacza on moc, która jest pobierana przez procesor i oddawana w postaci ciepła, w stanie obciążenia układu.
Która karta graficzna będzie dla mnie odpowiednia?
Jednym z wyznaczników realnych osiągów, czy to kart zintegrowanych, czy dedykowanych jest wynik testów wydajności. Wiele serwisów prowadzi porównanie wydajności kart pod różnym kątem, co daje rzetelny obraz tego, jak radzi sobie interesujący nas układ.
Wysoki wynik w tabelach rankingowych oraz duża ilość FPS-ów w mniej, lub bardziej wymagających grach, przedstawia możliwości układu. Im wyższa pozycja w rankingu, tym mocniejszy jest interesujący nas komponent. W laptopach biznesowych, służących nam głównie do pracy, należy skupić się bardziej na parametrze TDP oraz na nowszej mikroarchitekturze i niższym procesie litograficznym. Mając na uwadze te parametry, będziemy mieli pewność, że wybrany przez nas układ graficzny pozwoli na długi czas pracy na baterii oraz zagwarantuje wysoką wydajność.
W poszukiwaniu dedykowanej karty graficznej
Szukając karty graficznej o większej wydajności, należy rozglądać się za układami dedykowanymi. Oprócz wyżej wymienionych parametrów trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak pamięć VRAM, taktowanie (pamięci, rdzenia), szerokość magistrali oraz kultura pracy.
Pamięć wideo, czyli VRAM jest to rodzaj pamięci operacyjnej, służącej do przechowywania danych, które mają być wyświetlone na ekranie. Duża pojemność VRAM-u jest szczególnie pożądana, gdy poszukujemy mocnej karty graficznej do gier lub pracy, gdzie wysoka wydajność jest priorytetem. Najnowszym typem pamięci wideo instalowanym w laptopach jest GDDR5. W laptopach gamingowych ze średniej półki cenowej możemy spotkać się z pamięcią graficzną o pojemności od 3 GB do 4 GB.
Kolejnym aspektem jest taktowanie pamięci i rdzenia. Na ogół wyższe taktowanie zarówno pamięci, jak i rdzenia będzie skutkowało lepszą wydajnością w grach. Poszukując mocnej karty graficznej warto zwrócić uwagę na możliwość podkręcenia taktowania GPU. Układy tego typu posiadają na ogół oznaczenie Overclocked.
Kolejnym parametrem wartym uwagi jest szerokość magistrali. W dużym uproszczeniu szerokość magistrali oznacza ilość danych, jakie można przesłać w czasie. Im szersza magistrala tym lepiej. Mając do wyboru kartę o magistrali 128 bitów i 256 bitów, lepsze osiągi zagwarantuje drugi wariant.
Wysoka wydajność karty graficznej wiąże się z wyższymi temperaturami pracy podczas obciążenia. Ważne jest więc to, aby karta wyposażona była w wydajny układ chłodzenia.
Podsumowanie
Szeroki wachlarz kart graficznych w ofercie producentów może przyprawić o zawrót głowy. Przy wyborze odpowiedniego układu graficznego, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: Do czego wykorzystywany będzie laptop. W przypadku urządzeń mobilnych biznesowych, warto postawić na zintegrowane układy gwarantujące długi czas pracy na baterii. Szukając wydajnych kart graficznych do gier, należy rozglądać się za dedykowanymi układami.