Laptop do codziennego użytku – jaki wybrać?
Spis treści
W dobie wyspecjalizowanych komputerów mobilnych, producenci nie zapominają o najpopularniejszej grupie laptopów uniwersalnych. W ostatnich latach możemy zaobserwować znaczące topnienie cen notebooków, a zwłaszcza tych bez wyśrubowanych podzespołów i najlepszych parametrów. W artykule podpowiadamy, jaki laptop do codziennego użytku wybrać, dlaczego warto pokusić się o taką konstrukcję, a także, na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając sprzęt tego typu.
Laptop do codziennego użytku – czyli jaki?
Mobilne komputery przeznaczone do codziennego użytku to przede wszystkim laptopy uniwersalne, zwane również zamiennie multimedialnymi. Są to konstrukcje dedykowane wszystkim, którzy nie mają jasno sprecyzowanych wymagań związanych z funkcjonalnością i osiągami komputera.
Na laptopie multimedialnym bez problemu uruchomimy film, skonsumujemy internetowe treści, czy pogramy w mniej wymagającą grę. Tego typu sprzęt nada się również do pracy biurowej oraz słuchania muzyki.
Laptopy uniwersalne to jednocześnie jedne z tańszych konstrukcji (w zależności od firmy, modelu i konfiguracji). Najtańsze z nich to wydatek rzędu 1000 złotych, natomiast najdroższe laptopy multimedialne wyniosą nas kilka tysięcy złotych.
Dlaczego warto wybrać laptop do codziennego użytku?
Pytanie możemy zadać z nieco innej strony – po co przepłacać i kupować komputer, którego podzespołów i tak nie wykorzystamy? O wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór maszyny adekwatnie do naszych możliwości i wymagań.
Laptopy do codziennego użytku to ogromna ilość najróżniejszych modeli od niemal każdego producenta komputerów mobilnych. Możemy przebierać spośród niemal każdych: konstrukcji, konfiguracji, rozwiązań i implementowanych technologii.
Uniwersalny, multimedialny laptop może okazać się świetnym domowym komputerem dla każdego domownika, czy zapasowym sprzętem w przypadku awarii komputera firmowego.
Na jakie cechy zwracać uwagę wybierając laptop do codziennego użytku?
Kluczowymi cechami, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa, są: jego wielkość, zastosowana matryca i kultura pracy.
Wielkość laptopa do codziennego użytku
Gabaryty konstrukcji w dużej mierze determinowane są przez wielkość ekranu. Z laptopa do codziennego użytku korzystamy głównie w domu, wobec tego możemy pozwolić sobie na to, aby była to konstrukcja wyposażona w 15,6-calową, czy nawet 17-calową matrycę. Duże gabaryty znacząco wpłyną na komfort korzystania ze sprzętu, ograniczając jego mobilność. W tym przypadku nie stanowi to jednak większego problemu.
Zastosowana matryca
W większości sytuacji prezentowany przez multimedialny laptop obraz jest jednym z ważniejszych aspektów. Warto wybrać komputer wyposażony w matową matrycę o możliwie dużej rozdzielczości. Matowa matryca poprawi czytelność ekranu w przypadku złych warunków oświetleniowych (ostre światło sztuczne lub dzienne padające na ekran), a także sprawi, że zabrudzenia nie będą na nim aż tak widoczne, jak na matrycy błyszczącej.
Minimalna rozdzielczość ekranu, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, powinna wynosić 720p. Warto zdecydować się jednak na matryce oferujące rozdzielczość Full HD.
Kultura pracy
Podzespoły laptopa będące pod obciążeniem generują hałas oraz wydzielają ciepło. Na kulturę pracy laptopa wpływają maksymalne wartości tych parametrów. Warto poszukać testów laptopów, które określają kulturę pracy sprzętu. Jeżeli laptop będzie pracował za głośno i zbytnio się nagrzewał, komfort codziennego użytkowania znacząco spadnie.
Parametry laptopa do codziennego użytku
Parametry związane są bezpośrednio z zastosowanymi podzespołami. W przypadku laptopów multimedialnych nie odczuwa się aż tak dużego parcia na osiąganie możliwie najwyższych parametrów przez laptop. Niemniej warto sprawdzić, jakie komponenty zamontowano w laptopie. Do najważniejszych podzespołów zaliczamy: procesor, pamięć RAM i pamięć wewnętrzną.
Procesor
Nie musi być to wydajna i najnowocześniejsza jednostka. Warto jednak wybrać CPU, które poradzi sobie z większością stawianych przed nim zadań. Rozsądnym wyborem są procesory dwu i czterordzeniowe, np. Intel Core i3, czy i5.
Pamięć RAM
Od pamięci operacyjnej uzależnione jest tempo wykonywanych operacji i obliczeń. Jest to bezpośrednie wsparcie dla procesora. Jeżeli nie zamierzamy mocno obciążać maszyny skomplikowanymi zadaniami, warto pomyśleć o 4 GB pamięci operacyjnej.
Pamięć wewnętrzna
Laptopy do codziennego użytku zwykle muszą radzić sobie z dużą ilością danych, jakie zapisujemy na przestrzeni dyskowej – filmy, muzyka, gry, czy zdjęcia. Wszystko to musi się gdzieś pomieścić. Warto wybrać laptop multimedialny wyposażony w dysk o pojemności minimum 500 GB. O ile dyski HDD są tańsze, o tyle konstrukcje SSD oferują o wiele szybsze tempo zapisu i odczytu, a przy tym są mniej awaryjne.
System operacyjny
Z reguły tańszym, bezpieczniejszym i mniej problematycznym sposobem jest kupno laptopa z preinstalowanym systemem operacyjnym. Jeżeli jednak posiadamy własny, kupiony samodzielnie system, należy wybrać konfigurację pozbawioną OS. Obecnie rekomendowane są: Microsoft Windows 8.1 i 10.
Polecane laptopy do codziennego użytku