Klasy energetyczne pralek – co oznaczają?
Spis treści
Klasa energetyczna urządzeń RTV i AGD to temat, który nie schodzi z języków. Klasy energetyczne dotyczą pralek, lodówek, zmywarek, odkurzaczy oraz innych urządzeń elektronicznych i elektrycznych.
W tekście wyjaśnimy, co oznaczają klasy energetyczne pralek i etykiety klas energetycznych umieszczanych na tych urządzeniach. Poza tym określimy, czym różnią się poszczególne klasy energetyczne, a także, podpowiemy, czy faktycznie warto wybierać urządzenia piorące o najwyższych klasach energetycznych.
Co oznaczają klasy energetyczne pralek?
Etykiety klasy energetycznych montowane wedle zaleceń i dyrektyw Unijnych na urządzeniach piorących informują o ich energooszczędności. Obecnie wyróżniamy klasy energetyczne od A+++ do G, przy czym najpopularniejsze są klasy energetyczne od A do A +++. Im wyższa klasa energetyczna pralki, tym naturalnie będzie ona bardziej energooszczędna.
Na etykietach znajduje się cały przekrój klas energetycznych stosowanych obecnie, a także określenie klasy energetycznej naszego urządzenia oraz zaznaczenie jego pozycji na tle innych klas. Takie działanie umożliwia szybsze określenie poziomu energooszczędności pralki.
Co zatem rozumiemy przez klasę energetyczną pralki? Klasa energetyczna oznacza ilość energii, jaką zużyje urządzenie przez rok podczas standardowego użytkowania. Zużycie energii przez pralkę porównywane jest ze wzorem Unijnym i na tej podstawie przyznawana jest urządzeniu klasa energetyczna. Roczne zużycie energii podawane jest w kWh.
Jakie są różnice w klasach energetycznych pralek?
Przykładowo producenci przy obliczaniu energii elektrycznej zużytej przez pralkę, biorą pod uwagę trzykrotne jej użycie w tygodniu, co daje nam około 150 – 160 prań w roku. Jeżeli pralka z klasy energetycznej A zużywa 1,2 kWh energii, wówczas przez rok zużyje niemal 190 kWh. Jeżeli pomnożymy to przez kwotę 1 kWh w Polsce (0,55 – 0,6 groszy), otrzymamy koszt nieco powyżej 100 złotych. Tyle będzie kosztowało nas roczne utrzymanie pralki.
W przypadku klasy energetycznej A+, w której pralki zużywają około 1 kWh na jeden cykl, roczne utrzymanie urządzenia będzie kosztowało około 85 złotych. Oznacza to, że pralka znajdująca się w jednej klasie energetycznej wyżej ( A → A+), pozwoli oszczędzić nam około 15- 20 złotych w ciągu roku. Utrzymanie pralek z klasy energetycznej A++ to wydatek rzędu około 70- 80 złotych.
Czy warto wybierać najwyższe klasy energetyczne pralek?
Jak widać na powyższych przykładach, różnica w rocznym zużyciu energii elektrycznej między klasą A i A+ wynosi około 15 – 20 złotych, natomiast między klasą A i A++ różnica oscyluje w granicach 30 – 20 złotych. W skali roku jest to niewiele, jednak pralki kupowane są z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Różnica w skali 5-letniego okresu użytkowania pralki o klasie energetycznej A i A++ może wynosić od 100 do 150 złotych. Różnica rośnie wraz z częstotliwością użytkowania pralki.
Biorąc pod uwagę średni 5-letni okres używania pralek i różnice cenowe urządzeń, możemy dojść do wniosku, że wybór najwyższej klasy energetycznej jest mało opłacalny, szczególnie przy rzadkim korzystaniu z pralki. Mimo to warto wybierać urządzenia od klasy energetycznej opatrzonej symbolem A i wyżej.