Jakie słuchawki dokanałowe do 150 zł? Polecane modele.
Spis treści
Słuchawki dokanałowe są obecnie jednymi z popularniejszych konstrukcji. Przy minimalnym nakładzie materiałów i środków w prosty sposób możemy uzyskać dźwięk świetnej jakości. Rynek obecnie mocno skupia się właśnie na tego typu słuchawkach, oferując konsumentom najróżniejsze tzw. pchełki.
W artykule skupimy się na słuchawkach do 150 złotych. Podpowiemy, jakie może być zastosowanie słuchawek dokanałowych, dlaczego warto wybrać słuchawki właśnie z tego przedziału cenowego, na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt tego typu oraz jakimi parametrami powinny odznaczać się słuchawki dokanałowe do kwoty 150 złotych.
Zastosowanie słuchawek dokanałowych
Słuchawki dokanałowe, tak jak inne słuchawki, służą do słuchania muzyki z urządzeń przenośnych, komputera PC, czy z zestawów kina domowego. Słuchawki dokanałowe dzięki swoim kompaktowym rozmiarom doskonale sprawdzają się w sporcie, podróżach, czy codziennym przemieszczaniu się po mieście.
Dlaczego warto wybrać słuchawki dokanałowe do kwoty 150 złotych?
W cenie tej otrzymujemy bardzo dobre słuchawki, czy zestawy słuchawkowe, które odznaczają się świetnym brzmieniem i solidną konstrukcją. W kwocie tej możemy przebierać między słuchawkami dokanałowymi z przetwornikami dynamicznymi, a także spotkać przetworniki armaturowe, czyli z tzw. kotwiczką zrównoważoną.
Przetworniki armaturowe są o wiele mniejsze niż ich tańsze odpowiedniki – przetworniki dynamiczne. W związku z tym możemy zmieścić ich więcej w pojedynczą słuchawkę. Brzmienie przetworników armaturowych to przede wszystkim czystszy dźwięk z mniejszą ilością zbyt nachalnego basu.
Mając do wydania mniej niż 150 złotych, możemy również postawić na mocniejszy przewód w o wiele trwalszej izolacji. Spotkamy kabel płaski, plecionkę, czy kątowy wtyk jack audio 3,5 mm. Wszystkie te zabiegi pozwolą na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia słuchawek przy wtyku i znacząco poprawią ich trwałość.
Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając słuchawki dokanałowe do 150 złotych?
-
Pasmo przenoszenia
Pasmo przenoszenia określa częstotliwość, w jakiej mogą grać słuchawki. Zwykle pasmo to pokrywa się w większym stopniu z zakresem słyszalnym przez człowieka, które wynosi od 16 Hz do 20 kHz. Parametr ten często podawany jest przez producentów, jednak nie ma większego znaczenia, ponieważ większość słuchawek obsługuje pasma od 20 Hz do 20kHz lub głębsze. Jeżeli nie jesteśmy wybitnymi melomanami, taka częstotliwość, z którą słuchawki mogą pracować, będzie całkowicie wystarczająca.
-
Impedancja
Im większa impedancja, tym prąd elektryczny płynący przez słuchawki, będzie napotykał większy opór. Podawana jest w jednostkach Ohm i im większa będzie, tym słuchawki będą grały ciszej, jednak będą bardziej odporne na zakłócenia.
Mniejsza impedancja oznacza głośniejsze granie przez słuchawki, jednak łatwiej będzie zakłócić przenoszony przez nie sygnał. Zwykle przyjmuje się, że słuchawki w tym przedziale cenowym powinny posiadać impedancję z zakresu od około 16 Ohm do 32 Ohm, a czasem nawet 64 Ohm.
-
Współczynnik THD
Współczynnik THD to inaczej zniekształcenia harmoniczne. Parametrem tym określa się procentowy udział zniekształceń w przesyłanym sygnale. Zwykle współczynnik ten powinien wynosić mniej niż 1%, a im mniej będzie wynosił, tym dźwięk będzie bardziej wierny, czysty i wolny od szumów.
-
Współczynnik SPL
Ten współczynnik określany jest jako skuteczność, czułość lub efektywność słuchawek. Im większa jego wartość, tym słuchawki będą grały głośniej. Współczynnik SPL mówi nam, z jaką skutecznością energia elektryczna transformowana jest na ciśnienie akustyczne wytwarzane w słuchawce.
Nie warto ślepo podążać za tym parametrem, ponieważ duży poziom natężenia dźwięku może powodować dysfunkcje aparatu słuchowego, a nawet trwałe jego uszkodzenie, zwłaszcza w słuchawkach dokanałowych, gdzie dźwięk dostaje się wprost do kanału usznego. Czułość na poziomie od 90 do 100 dB powinna w zupełności wystarczyć większości, nawet bardzo wymagającym użytkownikom.
-
Łączność
Jeżeli bezwzględnie zależy nam na najlepszej jakości dźwięku, powinniśmy celować wyłącznie w słuchawki przewodowe. Tego typu konstrukcja jest mniej podatna na zniekształcenia niż słuchawki bezprzewodowe. Poza tym oferuje dźwięk możliwie najlepszej jakości.
W kwocie do 150 złotych możemy również przebierać między rozwiązaniami bezprzewodowymi, który doskonale sprawdzą się w przypadku sportów, aktywnego trybu życia i wszędzie tam, gdzie plączący się przewód znacząco utrudnia komfort używania słuchawek. Słuchawki bezprzewodowe to kompromis między jakością a komfortem użytkowania sprzętu. Pamiętajmy również o konieczności cyklicznego ładowania akumulatorków lub wymieniania baterii w słuchawkach bezprzewodowych.
-
Styki
Mając do wydania 150 złotych na słuchawki dokanałowe, warto poszukać sprzętów z wejściem jack audio 3,5 mm łamanym, które odznacza się większą trwałością od prostych jack’ów. Poza tym w tym przedziale cenowym możemy znaleźć już pozłacane styki, które znacząco poprawią transmisję dźwięku.