Jakie słuchawki dla gracza do 300 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Każdy szanujący się gracz wie, jak ważne jest odpowiednie nagłośnienie podczas rozgrywki. Dobry sprzęt audio nie musi wiązać się z dużymi wydatkami, szczególnie, gdy bierzemy pod uwagę kupno gamingowych słuchawek.
Rynek słuchawek dedykowanych graczom prężnie się rozwija i na przestrzeni ostatnich paru lat wiele firm zajmujących się sprzętem audio wypuściło swoje propozycje skierowane do graczy. Słuchawki gamingowe możemy dostać już od 50 złotych, a najlepsze sprzęty osiągają kwoty powyżej 500 złotych.
W artykule podpowiemy, jakie może być zastosowanie gamingowych słuchawek, jakimi parametrami kierować się przy ich zakupie, na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki oraz jakimi parametrami powinny odznaczać się dobre słuchawki dla graczy.
Zastosowanie słuchawek dla graczy
Gamingowe słuchawki służą do delektowania się ostrymi jak brzytwa dźwiękami, ale również doskonale sprawdzają się do komunikacji z innymi graczami podczas rozgrywek online. Zastosowanie słuchawek dla graczy uzależnione jest od ich funkcjonalności.
Najprostsze konstrukcje pozwolą jedynie słuchać audio, podczas gdy najbardziej skomplikowane zestawy słuchawkowe poza wbudowanym mikrofonem, mogą pochwalić się również wbudowaną kartą dźwiękową, która zadba o najwyższą jakość dźwięku, a także mogą być wyposażone w system aktywnego tłumienia hałasu otoczenia.
Dlaczego warto sprawić sobie słuchawki dla graczy?
Nad słuchawkami do gier warto pomyśleć zarówno, gdy jesteśmy zapalonymi gamerami, a także, kiedy potrzebujemy dobrych domowych słuchawek do oglądania filmów, słuchania muzyki i grania w gry.
Szeroka rynkowa oferta skupia się na każdej grupie graczy- tych, dla których granie w gry jest pracą (zawodowych gamerów, czy streamerów), a także na osobach, które od czasu do czasu lubią pograć w różne pozycje, ciesząc się dobrym dźwiękiem i wygodnymi słuchawkami.
Na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki dla gracza do 300 zł?
Przede wszystkim określmy, czy potrzebujemy słuchawek z mikrofonem, czy nie, a także jaka konstrukcja i typ słuchawek najbardziej będzie nam odpowiadać. Zwróćmy również uwagę na obsługiwane interfejsy, łączność- bezprzewodowa lub przewodowa, a także na dodatkowe funkcje.
Konstrukcja
Słuchawki zamknięte
Słuchawki zamknięte gorzej radzą sobie z wentylacją uszu, przez co skóra uszu i głowy szybciej się męczy i poci. Powoduje to, że ze słuchawek tego typu będziemy mogli krócej używać, a komfort ich używania będzie stał na niższym poziomie, niż słuchawek otwartych. Słuchawki zamknięte doskonale izolują dźwięki wewnątrz, jak i odgłosy otoczenia.
Słuchawki otwarte
Słuchawki otwarte nie izolują hałasów otoczenia tak dobrze, jak słuchawki zamknięte. Jednak o wiele lepiej radzą sobie z wentylacją uszu i na ogół są bardziej wygodne. Minusem takich słuchawek może być fakt, że nie izolują tak dobrze, jednak w domowym zaciszu nie powinno być to większym problemem. Tego typu konstrukcje z powodzeniem wykorzystywane są w słuchawkach gamingowych.
Słuchawki półotwarte
Świetnie sprawdzą się w roli słuchawek gamingowych, a to za sprawą niemęczącej ucha konstrukcji. Słuchawki półotwarte łączą w sobie najlepsze cechy słuchawek otwartych i zamkniętych. Są to najczęściej konstrukcje z wyższej półki cenowej. Poza tym słuchawki półotwarte zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, która pozwala oddychać uszom i skórze głowy i dodatkowo całkowicie nie wygłuszają otoczenia.
Typ słuchawek
Najpopularniejsze konstrukcje to słuchawki wokółuszne, które okalają całe ucho. Możemy spotkać słuchawki nauszne, których gabaryty i wygoda użytkowania są nieco mniejsze niż większych konstrukcji wokółusznych. Ostatnio coraz popularniejsze stają się gamingowe słuchawki dokanałowe, dedykowane graczom korzystających ze smartfonów i tabletów.
Z mikrofonem, czy bez?
Przed zakupem musimy zdecydować, czy zależy nam na komunikacji z innymi graczami podczas rozgrywek online, czy wolimy grać solo. Słuchawki ze wbudowanym mikrofonem, czyli tzw. headsety są wygodne w użyciu i są bardziej kompaktowe. Kupując taki zestaw, od razu sprawiamy sobie dwa sprzęty naraz. Pamiętajmy, że w headsetach mikrofon najczęściej nie jest najwyższych lotów, jednak w zupełności wystarcza do wygodnego komunikowania się z innymi gamerami.
Jeżeli zależy nam na dobrej jakości rozmów, warto pomyśleć nad zewnętrznym, samodzielnym mikrofonem. Tego typu rozwiązanie doceniają streamerzy i youtuberzy, dla których nagrywany dźwięk podczas rozgrywki jest priorytetem.
Dodatkowe akcesoria
Kupując gamingowe słuchawki z wyższej półki, możemy przebierać między urządzeniami wyposażonymi w system wibracji, który pozwoli lepiej wczuć się w rozgrywkę. Jeżeli gramy w głośnych miejscach, dobrym rozwiązaniem będą headsety z systemem ANC, czyli aktywnym redukowaniem dźwięków otoczenia. Obecność wbudowanej karty dźwiękowej rozwiąże problem wbudowanej karty dźwiękowej w sprzęcie, na którym gramy, a system dźwięku 4.1, czy nawet 7.1 pozwoli lepiej odczuć głębię dźwięków.
Parametry słuchawek dla gracza do 300 zł
Moc
Moc słuchawek to jeden z ważniejszych parametrów. Im większa moc, tym lepiej. Powinniśmy zwrócić na ten parametr szczególną uwagę, wybierając duże słuchawki wokółuszne.
Współczynnik THD
Na jakość dźwięku składa się poziom zniekształceń określany skrótem THD. Im mniejszy ten współczynnik, tym lepiej. Słuchawki będą oferowały dźwięk lepiej odwzorowany, z mniejszą ilością zniekształceń.
Czułość słuchawek
Poza tym, istotnym parametrem jest czułość słuchawek. Im większa czułość, tym słuchawki wydajniej przetwarzają energię elektryczną na falę dźwiękową, a co za tym idzie, potrzebują mniejszej mocy ze wzmacniacza. Parametr ten podawany jest w dB lub mW. Warto wybierać sprzęty z czułością na poziomie od około 100 dB.
Impedancja
Wybierając słuchawki warto spojrzeć na ich impedancję. Mała impedancja sprawia, że łatwiej uzyskać maksymalny poziom głośności słuchawek. Nie można jednak przesadzać ze zbyt małą impedancją, ponieważ odbije się to na ilości zakłóceń przesyłanego sygnału. Średnio impedancja wynosi około 30 Ohmów, a jej rozpiętość w zależności od słuchawek waha się od 10 do ponad 100 Ohmów.
Głośność
Ostatnią techniczną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest maksimum SPL. Określa to maksymalną głośność zestawu słuchawkowego. Ze względu na szkodliwość zbyt głośnego słuchania muzyki, nie należy dążyć do jak największych wartości, a jedynie zadbać, żeby głośność była odpowiednia.