Jakie kino domowe do 2000 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Kino domowe to element, bez którego nie wyciśniemy wszystkiego z seansów filmowych, czy gier wideo. Często mimo świetnej jakości obrazu, nie możemy odpowiednio wczuć się w klimat tworzony przez oglądaną produkcję. W takich wypadkach warto zastanowić się, czy wina nie leży po stronie kiepskiej jakości dźwięku.
Kino domowe to obecnie jeden z podstawowych elementów każdego szanującego się kinomaniaka lub gracza. Domowe centrum multimedialne nie może istnieć bez solidnego kina domowego, które z łatwością kupimy za mniej niż 2 tysiące złotych.
Zastosowanie kina domowego
Kino domowe służy od odtwarzania dźwięku oraz wideo w wysokiej jakości. Najczęściej kino domowe składa się z telewizora, głośników, amplitunera i odtwarzacza. Taki zestaw gwarantuje najlepsze doznania audiowizualne.
Wybierając kino domowe, możemy postawić na gotowe zestawy lub oddzielnie dobierać poszczególne komponenty. Kompletne zestawy kierowane są dla laików oraz osób, którym nie chce się samodzielnie montować własnego kina domowego. Gotowe zestawy tworzone są z produktów masowych, często wątpliwej jakości. Jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości dźwięku, warto się nieco pomęczyć i samodzielnie złożyć własne kino domowe.
Dlaczego warto kupić kino domowe do 2000 złotych?
Warto postawić na kino domowe przede wszystkim dla jakości odtwarzanych materiałów. Dobre kino domowe oraz odpowiednia atmosfera w pomieszczeniu pozwolą poczuć się jak w prawdziwym kinie, tylko lepszym, bo mieszczącym się we własnym mieszkaniu.
Poza oglądaniem filmów w doskonałej jakości kino domowe umożliwia również słuchanie muzyki niczym w sali koncertowej. Doskonałe brzmienie wydobywające się z kina domowego wprowadzi niejednego amatora muzyki w osłupienie.
Na co zwrócić uwagę wybierając kino domowe?
Przy wyborze kina domowego, niezależnie, czy będzie to gotowy zestaw, czy składany samodzielnie, warto zwrócić uwagę na podzespoły- odtwarzacz, amplituner i głośniki. Dobre podzespoły to klucz do cieszenia się wyśmienitą jakością brzmienia.
Odtwarzacz
Możemy wybrać między odtwarzaczem Blu-Ray i DVD lub odtwarzaczem sieciowym. Te ostatnie zamiast czytnika płyt mają wbudowany dysk SSD lub HDD, które pozwalają na ściągnięcie filmu lub muzyki bezpośrednio z różnych serwisów multimedialnych VOD, lub z domowego serwera. Decydując się na klasyczny odtwarzacz, należy wybrać taki, który oferuje odtwarzanie wielu różnych formatów płyt.
Amplituner
Amplituner to urządzenie, które łączy cechy wzmacniacza z odbiornikiem fal radiowych. Od niego zależy jakość sygnału wychodzącego do głośników. Jest to najważniejszy element całego kina domowego. Transformuje on sygnał cyfrowy wychodzący z odtwarzacza na sygnał analogowy, wykorzystywany przez głośniki lub kolumny głośnikowe.
Głośniki
Powinny być przede wszystkim dostosowane do amplitunera zarówno impedancją, jak i mocą. Zwykle kina domowe wyposażone są w zestawy 5.1 lub 7.1. Warto wybrać kolumny osadzone w drewnie niż w plastiku lub sklejce. Jeżeli przestrzeń mieszkaniowa jest dosyć ograniczona, a zestaw 5.1 lub większy nie zmieści się w pokoju, można postawić na projektory dźwięku, które łączą kompaktowe rozmiary z wysokiej klasy dźwiękiem.
Parametry
Moc wyjściowa
Podawana jest na poszczególne kanały i wynosi średnio od 100 do 150 W. Moc wyjściowa warunkuje całkowitą głośność kina domowego. Głośniki powinny mieć moc większą niż amplituner o około 30%. Obok mocy kolejnym ważnym parametrem jest impedancja, która określa opór napotykany przez płynący przez system prąd. Impedancja głośników musi być większa, niż impedancja amplitunera, w przeciwnym wypadku głośniki mogą ulec uszkodzeniu.
Liczba kanałów
Ilość kanałów determinuje ilość głośników, które można podłączyć do kina domowego. Najczęściej spotykanymi zestawami są 2.1, 5.1, 7.1, 9.1, a nawet w przypadku bardzo rozbudowanych kin domowych- 11.1. Pierwsza liczba określa ilość zwykłych głośników, natomiast druga ilość subwooferów, czyli głośników niskotonowych. Im więcej głośników, tym dźwięk staje się bardziej przestrzenny. W większości przypadków, aby cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem przestrzennym, wystarczają zestawy 5.1 i 7.1.
Formaty dźwięku
Im więcej dekoderów dźwięku obsługiwanych przez amplituner, tym lepiej. Dobrze byłoby, gdyby obsługiwał znaczną większość z podanych: Dolby Digital, Dolby Digital EX, Dolby Digital Plus, Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic II, Dolby Pro Logic Iix, Dolby Pro Logic Iiz, Dolby TrueHD, Dolby Virtual Speaker, DTS, DTS 96/24, DTS NEO:6, DTS-ES, DTS-HD Master Audio, Audyssey’s DSX, DTS Neo: X oraz DTS Sorround Sensation.
Wyjścia i wejścia
Tak samo z ilością wejść i wyjść znajdujących się na amplitunerze. Im więcej portów, tym lepiej. Najważniejszymi złączami, które obowiązkowo powinny znaleźć się w dobrej klasy amplitunerze, są: USB 2.0 i 3.0, HDMI, component, composit, S-Video, cyfrowy współosiowy i optyczny, analogowy RCA wielokanałowy, wyjście słuchawkowe jack audio 3.5 mm.
Pytanie, czy ktoś z Was miał do czynienia z kinem domowy od Tonsila? Wiem, altusy sa ok, ale czy ich kina domowe też? Mam na myśli głównie fenix III 5.0 (1800 zł, wiec jak najbardziej w temacie), Gdyby ktoś, coś – piszcie!
Pytanie, czy ktoś z Was miał do czynienia z kinem domowy od Tonsila? Wiem, altusy sa ok, ale czy ich kina domowe też? Mam na myśli głównie fenix III 5.0 (1800 zł, wiec jak najbardziej w temacie), Gdyby ktoś, coś – piszcie!