Jakie chłodzenie procesora (CPU)? Jak wybrać cooler? Ranking chłodzeń procesorów.
Spis treści
Zbyt mocne obciążanie sprzętu w połączeniu z wysokimi temperaturami panującymi na zewnątrz mogą sprawić, że procesor przekroczy dopuszczalną temperaturę pracy, co w konsekwencji może doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu.
Nasze urządzenia szczególnie mocno narażone są przegrzewanie w okresach letnich, gdzie temperatury nie tylko negatywnie wpływają na użytkowników, ale są zabójcze dla zbyt obciążonych lub źle chłodzonych urządzeń.
W artykule podpowiemy, jakie objawy towarzyszą przegrzaniu procesora, jak sprawdzić jego temperaturę oraz jak przeciwdziałać osiąganiu zbyt dużych temperatur.
Objawy
Najczęstszymi czynnikami świadczącymi o przegrzaniu procesora jest duża temperatura, która wydziela się na obudowie laptopa, smartfona, czy PC-ta i głośna i nieregularna praca systemu chłodzenia. Te objawy w pierwszej kolejności powinny zapalić nam lampkę alarmową.
Podczas przegrzewania się procesora, urządzenie najczęściej zacina się i samoczynnie resetuje. Często również możemy oglądać tzw. Blue Screeny, czyli niebieskie ekrany informujące o błędach.
Dosyć powszechnymi objawami przegrzewania procesora jest również znaczny spadek płynności działania urządzenia. Sprzęt coraz częściej się zawiesza oraz ma problemy z prostymi czynnościami.
Jak sprawdzić temperaturę procesora?
Do dokładnego sprawdzenia temperatury procesora należy użyć specjalnego oprogramowania. W większości przypadków programy podadzą nam nie tylko temperaturę samego CPU, ale również innych podzespołów laptopa, smartfona, czy PC-ta.
W przypadku Laptopów i PC-tów polecanymi programami do sprawdzenia temperatury procesora są RightMark CPU, Clock Utility, czy Notebook Hardware Control. Do smartfonów i tabletów z systemem Android polecamy programy Collify lub Cooler Master Phone Cooler.
Jak przeciwdziałać przegrzewaniu się procesora?
Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe chłodzenie sprzętu. Sprawdźmy, czy system chłodzenia nie jest zapchany kurzem lub innymi zanieczyszczeniami. Jeżeli tak się dzieje, należy go przeczyścić w zależności od dostępu- patyczkiem kosmetycznym lub sprężonym powietrzem.
W przypadku laptopów, notebooków i tabletów, należy zadbać o prawidłową pozycję sprzętu podczas użytkowania. Kładzenie urządzeń na miękkich powierzchniach sprawia, że kanały wentylacyjne zostają zatykane kocem lub materacem. Laptop podczas pracy zawsze powinien stać na twardych powierzchniach.
W przypadku skłonności do przegrzewania urządzeń nie należy ich zbytnio obciążać. Dobrym pomysłem jest zamykanie niepotrzebnych aplikacji i programów pracujących w tle, a także nienadwyrężanie mocy obliczeniowej procesora zbyt wymagającymi programami lub grami.
W końcu można zaopatrzyć się w podstawkę chłodzącą do laptopa lub tabletu, która skutecznie zbije temperaturę nagrzanego urządzenia. Możemy również pójść dalej i sprawić sobie solidny cooler do PC-ta lub laptopa. Cooler to urządzenie, które ma za zadanie schłodzić przeciążone komponenty, czyli jednostkę obliczeniową oraz kartę graficzna. Oddzielny system chłodzenia doskonale sprawdza się do ochłodzenia nie tylko procesora i karty, ale również kości pamięci, czy płyty głównej.