Jaki zegarek – kwarcowy czy mechaniczny?
Spis treści
Wybór konkretnego modelu zegarka to często nie lada przedsięwzięcie, co utrudnione jest koniecznością zdecydowania się na konkretny mechanizm stanowiący serce czasomierza. W artykule skupimy się porównaniu mechanizmu kwarcowego i mechanicznego.
Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na jeden i drugi typ zegarków, jakie mogą mieć one zastosowanie i wymienimy kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni dla nas zegarek.
Zegarek kwarcowy i mechaniczny – podstawowe różnice
Do najważniejszych różnic zegarków napędzanych mechanizmami kwarcowymi i mechanicznymi zaliczamy samą metodykę działania i zliczania czasu. Poza tym różny jest sposób zasilania mechanizmu.
Sposób działania
Zegarki mechaniczne działają dzięki miniaturowym mechanizmom, takim jak wychwyt i balans. Dzięki nim sprężyny zawarte w zegarkach mechanicznych są odpowiednio naciągane, co stanowi podstawę do zliczania czasu przez zegarek. Zegarki mechaniczne do prawidłowego pokazywania czasu wykorzystują energię skumulowaną na naciągniętej sprężynie, która napędza mechanizmy wewnątrz czasomierza.
Zegarki kwarcowe do zliczania czasu wykorzystują drgania kwarcu, a dokładniej pojawianie się energii elektrycznej na powierzchni kryształu poprzez oddziaływanie mechaniczne. Zasilanie bateryjne sprawia, że kryształ kwarcu poddawany jest drganiu z odpowiednią częstotliwością. Cała zasada działania opiera się na rezonatorze kwarcowym, który dba o odpowiednią precyzję w zliczaniu czasu.
Zasilanie mechanizmu
Do podstawowych różnic należy również źródło energii, które wykorzystywane jest do napędzania mechanizmu.
W zegarkach mechanicznych mechanizm co parę dni należy nakręcić, dzięki czemu sprężyna może oddawać zgromadzoną energię mechanizmom zliczającym czas. Możemy wyróżnić też zegarki mechaniczne automatyczne, których nie musimy nakręcać samodzielnie. Robi to za nas naciąg działający dzięki drganiom wywołanym poprzez codzienne poruszanie ręką.
Zegarki automatyczne mają rezerwy, dzięki którym możliwe jest nakręcenie zegarka poprzez wstrząsy i pozostawienie go nawet do 8 dni bez ruchu. Źródłem zasilania mechanizmu w zegarkach kwarcowych jest bateria, która wymaga wymiany średnio co rok – 2 lata. Możemy spotkać się również z zegarkami kwarcowymi zasilanymi energią pochodzącą z promieniowania UV. W tego typu zegarkach nie musimy wymieniać baterii.
Zastosowanie i przeznaczenie zegarków kwarcowych i mechanicznych
Żeby prawidłowo dobrać zegarek do osobistych preferencji, niezbędne jest ich określenie. Oczywiście zarówno zegarki mechaniczne, jak i kwarcowe służą do wyświetlania czasu. Jednak różnice między nimi powodują, że te dwie różne konstrukcje przeznaczone są do nieco innych zastosowań i grup docelowych.
Zegarki mechaniczne poza wyświetlaniem czasu, mogą być wyposażone w chronometry, alarmy, czy wyświetlanie czasu dla różnych stref czasowych. Na tym ich funkcjonalność z reguł się kończy. Są to zegarki raczej dla koneserów oraz wszystkich ,którzy przedkładają klasyczne rozwiązanie „z duszą” nad funkcjonalność i nowoczesność.
Zegarki kwarcowe dzięki cyfrowej konstrukcji, mogą pochwalić się o wiele szerszą funkcjonalnością. Znajdziemy w nich kalendarze, datowniki, stopery, alarmy, budziki, podświetlenie blatu, możliwość połączenia Bluetooth z telefonem (np. zegarki Casio), czy wiele innych ciekawych rozwiązań ułatwiających codzienne użytkowanie zegarka.
Zegarki kwarcowe przeznaczone są dla wszystkich, którzy oczekują od czasomierzy możliwie najlepszej funkcjonalności, dokładności, komfortu użytkowania i relatywnie niskiej ceny zakupu.
Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając zegarek mechaniczny i kwarcowy?
Zarówno w zegarkach mechanicznych, jak i kwarcowych, niezbędne jest zwrócenie uwagi na podobne cechy i parametry warunkujące lepsze dopasowanie do osobistych preferencji. Przed kupnem zegarka sprawdźmy: materiał wykonania koperty, paska i szkiełka oraz ogólne zastosowanie zegarka.
Materiał wykonania
Tanie zegarki kwarcowe mogą być wykonywane z różnych materiałów syntetycznych, najczęściej wytrzymałego ABSu. W zegarkach mechanicznych i nieco lepszych zegarkach kwarcowych koperty realizowane będą ze stopów stali nierdzewnej lub tytanu. Najdroższe i luksusowe zegarki mechaniczne wykonywane są ze złota, platyny i srebra.
Przed wyborem zegarka należy sprawdzić również, z jakiego materiału jest bransoleta lub pasek. Paski skórzane są eleganckie, jednak chłoną wodę i mogą się odkształcać pod wpływem użytkowania, słońca lub potu. Paski materiałowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne i stosunkowo szybko się przecierają i parcieją. Najmocniejsze okazują się bransolety wykonywane ze stopów metali, jednak nie zawsze pasują one do charakteru zegarka.
Szkiełko jest najważniejszym elementem zewnętrznym. Od niego zależy czytelność cyferblatu oraz ogólna wytrzymałość konstrukcji. Najtańsze zegarki mają szkiełko ze zwykłego szkła lub różnych przezroczystych plastików. Zegarki ze średniej półki mogą pochwalić się szkiełkiem mineralnym o wiele bardziej odpornym na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Najlepsze na rynku zegarki posiadają szkiełka z szafiru (zwykle syntetycznego), a najdroższe, ekskluzywne czasomierze wykorzystują diament, który jest najtwardszym znanym i powszechnie używanym materiałem.
Zastosowanie zegarka
Jeżeli szukamy casualowego czasomierza z dużą ilością funkcji, relatywnie taniego i prostego w użytku, a jednocześnie precyzyjnego, warto pomyśleć o zegarkach kwarcowych. Obecność paneli słonecznych na tego typu konstrukcjach sprawia, że takie zegarki są niemal bezobsługowe.
Zegarki mechaniczne to klasa sama w sobie. Nie muszą odznaczać się dużą funkcjonalnością, a skromną ilość funkcji nadrabiają stylem i dawaniem poczucia prestiżu osobie, która je nosi. Zwykle zegarki mechaniczne to konstrukcje eleganckie nadające się do noszenia na co dzień, do garnituru i na różne ważne okazje.