Jaki wentylator sufitowy wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264
Spis treści
Wydawać by się mogło, że to relikt czasów słusznie minionych. Dziś w dziedzinie chłodzenia pomieszczeń niepodzielnie panuje klimatyzacja, z kolei trendy w oświetleniu kierują się w stronę skrajnego minimalizmu. Można więc odnieść wrażenie, że wentylatory zostały zepchnięte w niebyt i nie dokonają już wielkiego comebacku. Tymczasem okazuje się, że jest wręcz odwrotnie. Te praktyczne urządzenia wracają do łask i cieszą się coraz większą popularnością, można je ponownie spotkać zarówno w marketach, jak i na stronach renomowanych dealerów. Co sprawia, że Polacy znów witają pod swoimi strzechami wentylatory sufitowe?
Wentylator sufitowy, na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim jest to sprzęt, który może z powodzeniem stanowić zamiennik drogiej w eksploatacji klimatyzacji. Nie wszystkie pomieszczenia nagrzewają się do temperatur, w których konieczne byłoby jej włączanie – wystarczy chłodne powietrze, które rozprowadzi wentylator, gwarantując ochłodzenie nawet o 8 stopni! Umieszczenie go w pobliżu klimatyzatora również skutecznie obniży koszt jej używania. Dodatkowo wentylator jest pozbawiony wad klimatyzacji, takich jak wysuszanie powietrza czy nadmierne obniżanie temperatury, które może skończyć się przeziębieniem. Ale wentylator to nie zakup sezonowy. Będzie pomocny również zimą, mieszając cieplejsze powietrze, które unosi się do góry, z chłodniejszym z niższych partii. Wskutek takiego zabiegu otrzymujemy optymalną temperaturę, a pokój czy biuro da się szybciej i taniej ogrzać.
Rodzaje wentylatorów sufitowych
Wentylatory sufitowe dostosowały się do wymogów rynku. Większość z nas pamięta je zapewne jako szpetne, zakurzone i głośne. W tej materii wiele się zmieniło: wentylatory występują aktualnie w różnych wykończeniach, można wedle gustu wybrać nowoczesny, rustykalny, drewniany lub z tworzywa sztucznego. Niektóre modele oferują wymienne łopatki, które można łatwo zdemontować do mycia, a w przypadku remontu pomieszczenia wymienić na bardziej pasujące stylistycznie do nowego wystroju. Nie inaczej jest z lampami, które stanowią dodatkową funkcję urządzenia i występują w przeróżnych stylach, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. Co prawda wentylatory nadal emitują drgania, które powodują hałas, jednak fachowy montaż i dobrze dobrany sprzęt zminimalizują go do niezauważalnego.
W pomieszczeniach o wysokości do 4 metrów sugeruje się montaż jednej z 3 rozpiętości wentylatora: 76 cm (dla 10 m2 powierzchni), 105 cm (dla 15 m2) i 132 cm (25 m2). W przypadku wysokości poniżej 2,3 metra nie poleca się zakładania wentylatora sufitowego, a zrezygnowanie z niego na rzecz urządzenia ściennego lub stojącego. Warto pamiętać, że w pomieszczeniach o standardowej wysokości latem wentylator powinien obracać się w lewo, a zimą w prawo. Aby zamontować sprzęt na optymalnej dla efektywnej pracy wysokości, koniecznie może okazać się dokupienie przedłużki, które mają w swoim asortymencie wszyscy producenci. Nie ma najmniejszego problemu z zawieszeniem urządzenia na skośnym suficie (np. na poddaszu, gdzie wysoka temperatura potrafi szczególnie dać się we znaki) – element mocujący montowany jest pod kątem, a pozostałe części wiszą w pionie.
O ile latem z powodzeniem możemy ustawić wentylator na najwyższe obroty (nie martwiąc się o ewentualne przeziębienie, o czym wspomniano już wcześniej), tak zimą lepiej nie przesadzać i wybrać niższą wartość – tylko wtedy „zawracanie” ciepłego powietrza spod sufitu będzie miało sens.
Piloty aktualnie są dołączane do zestawu niemal zawsze, warto jednak sprawdzić ten fakt przed zakupem, ponieważ w znacznym stopniu ułatwiają korzystanie z nowego nabytku. Pamiętajmy, że modele na podczerwień muszą „trafić” w konkretny punkt na wentylatorze, jeśli więc w danym momencie zasłania go łopatka, lub stoimy ze złej strony, pilot nie zadziała. Natomiast piloty na fale radiowe wykonają polecenie bez względu na naszą pozycję. Pilot zwykle umożliwia wybór do 4 zakresów obrotów wentylatora, jego wyłączenie, włączanie/wyłączanie/ściemnianie światła (o ile zostało zamontowane), droższe modele posiadają również timer, pomiar temperatury i ustawienie opóźnienia. Urządzenia sprzedawane bez pilota sterowane są za pomocą przełącznika naściennego, który obsługuje tylko najprostsze funkcje: regulację obrotów i włączanie/wyłączanie oświetlenia.
Ranking 5 najlepszych wentylatorów sufitowych