Jaki wentylator podłogowy wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Wentylatory cieszą się niegasnącą popularnością, która choć trwa jeden sezon, potrafi sprytnie wydrenować kieszeń nabywcy. Warto zatem nabyć odpowiedni sprzęt z wyprzedzeniem, przed okresem letnim, gdy nawet promocje i atrakcyjne obniżki cen to w rzeczywistości stawki o wiele wyższe, niż w pozostałych porach roku. Ale przytłaczająca może się okazać nie tylko cena. Bogaty rynek wentylatorów potrafi skutecznie zamieszać potencjalnemu nabywcy w głowie. Komu przyda się wentylator podłogowy i czym ten konkretny typ różni się od swoich kuzynów? Sprawdzimy to w poniższym poradniku.
Wentylator podłogowy charakterystyka
Wentylator podłogowy to największy z rodzajów wentylatorów: posiada teleskopową podstawę o regulowanej wysokości (nawet do półtora metra) i spore skrzydła, o rozpiętości ok. 40-50 cm. Dzięki temu urządzenie jest w stanie efektywnie ochłodzić biuro, salon i inne większe metrażem pomieszczenia, w których znajduje się więcej osób. Tutaj ważna jest funkcja oscylacji – czyli opcja ruchu naprzemiennego głowicy w obie strony w osi x. Dzięki temu chłodna bryza dotrze do wszystkich zainteresowanych. Prócz oscylacji przyda się możliwość regulacji głowicy wentylatora w pionie, oferowana przez większość producentów. Jeśli urządzenie ma zmieniać swoje miejsce położenia, warto rozejrzeć się za takim posiadającym kółka zamontowane w podstawie. Ułatwią przemieszczenie nierzadko ciężkiego sprzętu, a na domyślnej pozycji będzie można je zablokować. W takim przypadku koniecznie zwróćmy też uwagę na długość przewodu zasilającego!
Nawet gdy trafimy na wentylator w bardzo kuszącej cenie, nie decydujmy się na zakup, jeśli nie posiada on regulacji siły nawiewu. Istnieją spore szanse, że urządzenie z jednym trybem będzie chłodzić zbyt słabo lub o wiele za mocno – oba przypadki są niekomfortowe i podważają sens naszej inwestycji. Choć teoretycznie im więcej, tym lepiej, optymalną wersją wydają się 3 programy pracy; warto, by i oscylację można było dostosować do swoich potrzeb. Możliwość demontażu skrzydeł znacznie ułatwi utrzymanie wentylatora w czystości – kto choć raz miał z nim do czynienia wie, w jakim tempie gromadzi się na nich kurz. Po zdjęciu łopatek i głowicy wystarczy umyć je pod bieżącą wodą i założyć ponownie, a urządzenie będzie nie tylko bardziej estetyczne, ale i higieniczne.
Jeśli jesteśmy skłonni zainwestować w wentylator większą kwotę, godne uwagi są modele z filtrami i nawilżaczami powietrza – doskonałe dla alergików i osób wrażliwych. Rodziny z małymi dziećmi powinny szukać w specyfikacji opcji „sleep”, która minimalizuje hałas generowany przez sprzęt i umożliwia postawienie go obok dziecięcego łóżka. Ostatnio na rynku pojawiło się także enigmatyczne pojęcie termowentylatora. Wykorzystamy go w zimniejsze dni, gdy w biurze czy domu przyda się ciepły nawiew. Funkcja ta jest dość głośna i znacznie podwyższa cenę produktu, a przy tym nie działa zbyt efektywnie, nie wydaje się zatem, by była niezbędna.
Słowo o jakości wentylatorów podłogowych
Plastikowe wiatraczki wykonane z kiepskiej jakości tworzywa to relikt przeszłości – dziś producenci dbają, aby wentylatory w niczym nie ustępowały innym urządzeniom AGD. Występują w szerokiej gamie kolorów, zadbano o ich trwałość, ale przede wszystkim zaczęto dołączać do nich bardziej i mniej przydatne udogodnienia, jak piloty, ekrany LCD czy funkcję timer. Sterowanie pilotem może okazać się przydatne, jako że ze względu na swe gabaryty wentylatory podłogowe są stosowane w większych metrażem pomieszczeniach, jednak z pewnością nie są niezbędne. Ekran LCD może się sprawdzić w urządzeniu oferującym szerszy wachlarz opcji, niż tylko różne tryby nawiewu, a więc m.in. wspomniane wentylatory z nawilżaczem… Czy nawet radiem! Timer wyłącza sprzęt po upływie ustalonego czasu, pomoże więc zmniejszyć pobór energii i zarządzać okresem działaniem urządzenia.
Ranking 5 najlepszych wentylatorów podłogowych