Jaki ultrabook do 3500 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Ultrabooki do niedawna były wyłącznie technologiczną ciekawostką. Wysokie, wręcz zaporowe ceny, jakie przychodziło zapłacić konsumentom oraz niepowalające podzespoły sprawiały, że użytkownicy częściej kierowali swoje kroki w stronę większych i bardziej topornych laptopów.
Sytuacja ta powoli się zmienia, a producenci oferują swoje ultrabooki w bardzo przyzwoitych cenach i różnych przedziałach cenowych, dzięki czemu łatwiej dopasujemy ten super szybki i ultra mobilny komputer do osobistych preferencji.
W artykule skupimy swoją uwagę na ultrabookach do 3500 złotych. Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na ultrabooka w tym przedziale cenowym, jakie może być zastosowanie urządzeń tego typu, na co zwracać uwagę wybierając ultrabook do 3500 złotych oraz jakimi parametrami powinny odznaczać się ultrabooki w podanej kwocie.
Dlaczego warto wybrać ultrabooka do 3500 złotych?
Ultrabooki to urządzenia, które łączą niesamowitą smukłość, ekstremalnie małe gabaryty i wagę z bardzo dobrymi podzespołami. Są połączeniem najlepszych zalet potężnych laptopów z niewielkimi netbookami.
W kwocie do 3500 złotych jesteśmy w stanie kupić ultrabook ze średniej półki cenowej, który dzięki swoim przyzwoitym podzespołom pozwoli nam w pełni korzystać z tego stosunkowo nowego segmentu komputerów osobistych.
Jak widać, ultrabooki są o wiele droższe od dobrze znanych nam laptopów, czy o wiele mniej wydajnych netbooków, jednak w prezentowanej cenie jesteśmy w stanie kupić sprzęt, który poradzi sobie z każdym stawianym przed nim zadaniem, a jednocześnie jego waga i wymiary pozwolą na bardzo wygodne transportowanie i pracę lub zabawę w podróży.
Zastosowanie ultrabooków do 3500 złotych
Ultrabooki z łatwością przejmą każde zadanie, jakie możemy wykonać na mocnych komputerach stacjonarnych. Na ultrabookach z maksymalną wydajnością możemy wykonywać prace biurowe, prezentacje, obróbki arkuszy czy dokumentów tekstowych. Doskonale nadają się również jako komputery biznesowe, gdzie liczy się pewność, niezawodność, szybkie działanie oraz kompaktowe wymiary.
Ultrabooki stawiają na pewne kompromisy, w związku z czym rzadko montuje się w nich napęd optyczny, często ogranicza się w nich mniej użytkowane porty i montuje się zintegrowaną kartę graficzną, często bez możliwości dokupienia dedykowanej zewnętrznej grafiki. To wszystko powoduje, że na ultrabookach owszem uruchomimy gry, jednak będą to najczęściej nieco starsze tytuły. Do grania na komputerze mobilnym zdecydowanie bardziej zalecamy laptopy gamingowe.
Zwykle ultrabooki posiadają wagę do maksymalnie 2 kg (niektóre ważą zaledwie 1 kg), posiadają bardzo cienką obudowę (około 2 cm), implementuje się w nich szybkie i wydajne dyski SSD, dotykowe ekrany i wydajne podzespoły.
Na co zwracać uwagę wybierając ultrabook do 3500 złotych?
Wybierając ultrabook, powinniśmy zwrócić uwagę na parę czynników, które determinują funkcjonalność urządzenia oraz jego dopasowanie do naszych osobistych preferencji, a także pracy, jaką zamierzamy wykonywać na tym ultra mobilnym komputerze osobistym. Przed wyborem sprzętu zwróćmy uwagę na takie cechy jak: zastosowany ekran, waga, czas pracy na baterii, czy wygląd. Określmy również, czy sprzęt może działać jak hybryda.
Ekran
Ultrabooki występują w wielu różnych wariantach – od maksymalnie mobilnych 11-calowych rozwiązań, do dużych 15,6-calowych matryc. Przed wybraniem ultrabooka określmy, czy bardziej zależy nam na jego mobilności, czy komforcie pracy. Duże ekrany są z reguły bardziej czytelne i wygodniej wykonuje się na nich prace biurowe, czy konsumuje multimedia.
W przedziale cenowym do 3500 złotych znajdziemy zarówno najmniejsze, jak i największe ultrabooki. Rozdzielczość matryc stosowanych w ultrabookach to zwykle Full HD. Warto zwrócić uwagę, czy ultrabook wyposażony jest w matrycę antyodblaskową, która znacząco poprawia komfort pracy w słoneczne dni na zewnątrz budynków lub przy nienaturalnym, ostrym świetle padającym wprost na ekran urządzenia.
Waga
Waga determinowana jest najczęściej przez przekątną ekranu. Najmniejsze ultrabooki są w stanie ważyć około 1 kg, podczas gdy najcięższe i największe z nich będą ważyły już około 2 kg. Jeżeli zależy nam na możliwie małej wadze, musimy wybrać ultrabook o mniejszej przekątnej ekranu.
Czas pracy na baterii
Zwykle ultrabooki przez wyśrubowane podzespoły odznaczają się dosyć krótkim czasem pracy na pojedynczym cyklu ładowania. Istnieje pewne obostrzenie, które warunkuje czas pracy ultrabooka. Sprzęt powinien pracować minimum 5 godzin, jednak na rynku spotkamy również sprzęty zdolne pracować przez 9, a nawet 10 godzin.
Wygląd
Ultrabooki to zdecydowanie jedne z ładniejszych komputerów osobistych. Wygląd w ich przypadku jest kluczową kwestią. Zwykle w cenie do 3500 złotych spotkamy komputery o przyzwoitej, minimalistycznej stylistyce.
Konwertowalność
Niektóre z ultrabooków w przedziale cenowym do 3500 złotych są w stanie pracować jako tablet oraz jak laptop. Zdecydowana większość z ultrabooków posiada również dotykowy ekran.
Parametry ultrabooków do 3500 złotych
Tak, jak w przypadku każdego innego komputera, powinniśmy zwrócić uwagę na procesor, pamięć RAM, pamięć wewnętrzną oraz kartę graficzną.
Procesor
Zwykle w ultrabookach stosuje się wydajne i zarazem energooszczędne jednostki czterordzeniowe. Najpopularniejszymi procesorami w przedziale cenowym do 3500 złotych są Intel Core i3 oraz i5. Możemy również spotkać ultrabooki z procesorami Intel Core i7.
Pamięć RAM
Pamięć operacyjna determinuje ogólną wydajność i szybkość wykonywania operacji przez ultrabook. Warto zadbać, by było jej możliwie dużo. W kwocie do 3500 złotych zwykle możemy liczyć na pamięć RAM o pojemności od 4 do 8 GB. Takie wartości w zupełności wystarczą do komfortowej pracy na urządzeniu.
Pamięć wewnętrzna
Zwykle w ultrabookach realizuje się ją za pomocą mało pojemnych dysków SSD lub niewielkich dysków HDD. W przypadku SSD możemy liczyć na maksymalnie 256 GB pamięci, a w przypadku dysków twardych HDD na około 500 GB.
Karta graficzna
Od niej w zależą możliwości uruchomienia nowszych gier. Zwykle ultrabooki do 3500 złotych posiadają zintegrowane układy Intel HD Graphics, jednak możemy spotkać również takie, które posiadają dedykowane układy graficzne, które dodawane są do zestawu, lub musimy kupić je oddzielnie.