Jaki telewizor LED wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Branża RTV rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Rokrocznie możemy obserwować wypuszczanie przez producentów telewizorów wyposażonych w coraz to nowsze implementacje technologiczne.
Obecnie najlepszą technologią powszechnie dostępną na rynku są telewizory z matrycami LED, które stopniowo wypierają matryce LCD. W artykule skupimy się właśnie na takich urządzeniach. Napiszemy, dlaczego warto wybrać telewizor LED, jakie może mieć zastosowanie, na co zwrócić uwagę wybierając telewizor LED, a także jakimi parametrami powinien się on odznaczać.
Dlaczego warto wybrać telewizor LED?
Telewizory wyposażone w nowe matryce LED posiadają wiele zalet, które czynią je doskonałymi urządzeniami zarówno dla bardziej wymagających użytkowników, jak i takich, dla których liczą się podstawowe funkcjonalności i parametry konsumowanego obrazu.
Odbiorniki wyposażone w matryce LED oferują bardzo duży poziom energooszczędności, a także o wiele lepsze kontrasty i odwzorowanie kolorów od telewizorów wyposażonych w matryce LCD. Dzieje się tak dzięki oparciu obrazu o poszczególne diody, które do wyświetlania czerni nie muszą być aktywne. Co za tym idzie uzyskiwany kontrast oraz czerń stoją na o wiele lepszym poziomie niż te, które możemy uzyskać w telewizorach LCD.
Dużą zaletą jest również rokroczne topnienie cen telewizorów LED. Obecnie nie są one znacząco droższe od telewizorów LCD, a ich możliwości znacząco się różnią. Dobry telewizor LED kupimy już za niewiele ponad 500 złotych.
Zastosowanie telewizorów LED
Telewizory LED znajdują doskonałe zastosowanie do każdego rodzaju treści na nich wyświetlanych. Świetnie sprawdzą się nie tylko do oglądania filmów w najwyższych jakościach, ale również do grania w gry na konsolach, czy podpięciu do nich komputera PC.
Większość nowoczesnych telewizorów LED wyposażona jest w funkcję Smart TV, która czyni je świetnymi multimedialnymi urządzeniami, które pozwolą nam na przeglądanie sieci, granie w gry oferowane przez preinstalowane systemy smart TV, a także ściąganie aplikacji i zarządzanie różnorodnymi multimediami.
Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor LED?
Żeby odpowiednio dobrać telewizor do osobistych preferencji, niezbędne jest określenie kilku istotnych cech telewizorów przed ich zakupem. Warto zwrócić uwagę na obecność system Smart TV, zakrzywienie ekranu, interfejsy i złącza, obraz 3D oraz na sam design.
Smart TV
Obecnie większość telewizorów posiada tę funkcję. W ramach Smart TV możliwe jest stworzenie z telewizora multimedialnego domowego centrum. Funkcje smart pozwala na streamowanie obrazu z urządzeń mobilnych na ekran telewizora i odwrotnie, zarządzanie i przeglądanie zdjęć, filmów i muzyki z pamięci przenośnej lub podłączanych urządzeń mobilnych, granie w gry i korzystanie z aplikacji obecnych w sklepie Google Play lub na innej platformie, z którą współpracuje system Smart TV.
Zakrzywiony ekran
Zakrzywiony ekran nigdy nie był zbyt popularny. Jest jednak coraz częściej stosowany w telewizorach LED. Sprzyja on poprawie imersji – wczuciu się w prezentowane na ekranie treści. Ogranicza jednak możliwość komfortowego oglądania telewizji z różnych miejsc w pomieszczeniu i obniża wygodę wspólnych seansów z domownikami.
Obraz 3D
Obraz 3D w telewizorach LED może być realizowany w formie pasywnej lub aktywnej. Pasywne 3D oferuje obraz w nieco gorszej jakości i rozdzielczości i wymaga stosowania specjalnych okularów. Aktywne 3D z kolei oferuje świetną jakość obrazu, jednak okulary do tego typu 3D są droższe. Poza tym może występować migotanie obrazu i z synchronizacją.
Funkcja 3D również znacząco podwyższa finalną cenę telewizora. Przed zakupem warto zastanowić się, czy rzeczywiście jej potrzebujemy i będziemy korzystać z 3D, czy będzie ono dla nas zbędną funkcjonalnością.
Porty i złącza
Im więcej interfejsów, tym lepiej. Dobry telewizor LED powinien być wyposażony w co najmniej kilka portów HDMI możliwie najnowszej wersji, a także klasyczne złącza VGA i DVI. Poza tym, myśląc przyszłościowo, warto wybrać telewizor wspierający technologię Bluetooth i Wi-Fi, które znacząco ułatwiają komunikację odbiornika z urządzeniami peryferyjnymi, kinem domowym, czy urządzeniami mobilnymi.
Parametry telewizorów LED
Do najważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając telewizor, należą: przekątna i proporcje ekranu, rozdzielczość natywna, typ matrycy, klasa energetyczna.
Przekątna i proporcje ekranu
Im większa przekątna, tym naturalnie, rośną gabaryty telewizora oraz jego cena. Przekątna jest podstawowym czynnikiem determinującym cenę urządzenia. Możemy spotkać się z telewizorami LED o przekątnych od 22 do nawet 90 cali, z czego najpopularniejsze są odbiorniki z przedziału od 32 do 60 cali.
Warto wybierać przekątną nie tylko ze względu na budżet, ale również na możliwości przestrzenne. Do małych pokojów nie warto kupować 60-calowych ekranów, ponieważ przestrzeń nie pozwoli nam na wygodne ogarnięcie całości prezentowanego obrazu. Ta sama zasada tyczy się kupowania małych telewizorów do dużych salonów, gdzie siedząc daleko od telewizora, jego mały ekran okaże się całkowicie niewystarczający.
W telewizorach LED stosuje się głównie proporcje panoramiczne lub ultrapanoramiczne. Większość odbiorników posiada dosyć szeroki zakres regulacji proporcji, wobec czego nie powinny stanowić one dla nas problemu.
Rozdzielczość natywna
Najmniejszą dopuszczalną rozdzielczością prezentowanego obrazu jest obecnie HD. Jednak kupując nowy telewizor LED, warto pomyśleć o rozdzielczościach Full HD i ultra HD (4K). Rozdzielczość również mocno wpływa na cenę telewizora.
Typ matrycy
O ile jesteśmy zdecydowani na kupno telewizora z matrycą LED, stoi przed nami jeszcze wybór powłoki matrycy. Możemy zdecydować się na matrycę matową i błyszczącą. Pierwsza z nich jest o wiele lepszym rozwiązaniem – nie odbija światła i znacznie ogranicza widoczność kurzu i tłustych odcisków na ekranie telewizora.
Klasa energetyczna
Nikt z nas nie lubi rachunków, zwłaszcza dużych. Klasa energetyczna określa pobór energii elektrycznej przez telewizor. Im wyższa (najlepiej z przedziału od A do A+++), tym lepiej. Wyższa klasa energetyczna wpływa na cenę urządzenia, warto więc przed wybraniem telewizora z klasy A+++ określić, jak długo będziemy z niego korzystać. Zwykle kupno sprzętu z wyższej klasy zwraca się po około 3 – 5 latach eksploatacji.