Jaki telewizor do 500 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Na pewno każdy z nas widział reklamę najnowocześniejszych, największych i najdroższych telewizorów, które zachwycają funkcjami, świetnym wyglądem i ogromnymi możliwościami personalizacji i ustawień. Obecny rynek pełen jest tego typu urządzeń. A co gdyby szukać telewizora nie pod kątem wielkości, czy najnowocześniejszej technologii, a ze względu na możliwie małą cenę?
W artykule skupimy się na telewizorach z najniższej półki cenowej. Tym razem napiszemy, dlaczego warto wybrać telewizor do skromnych 500 złotych. Podpowiemy, jakie może być zastosowanie tego typu sprzętu, na co zwrócić uwagę wybierając TV do podanej kwoty, a także jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry telewizor do 500 złotych.
Dlaczego warto wybrać telewizor do 500 złotych?
Podstawową zaletą odbiorników TV tego typu jest ekstremalnie niska cena. 500 złotych, jakie przyjdzie nam zapłacić za sprawny i nowy telewizor, nie jest wygórowaną ceną. Poza tym na tak niskiej półce cenowej mamy z czego wybierać. Producenci oferują naprawdę sporo rozwiązań. Za 500 złotych możemy kupić sprzęt np. od: Manta Multimedia, Sencor, Skymaster, NYOX, Hyundai, czy Telefunken.
Wbrew pozorom telewizory w podanej kwocie nie są przestarzałymi odbiornikami CRT, a stosunkowo nowoczesnymi telewizorami z matrycami LED i LCD, o odpowiednio dużej przekątnej ekranu dochodzącej nawet do 24 cali.
Wszystkie telewizory, które możemy kupić do 500 złotych, objęte są okresem gwarancyjnym, dzięki czemu kupując taki sprzęt, nie ryzykujemy absolutnie w żaden sposób. Duża część TV w podanej kwocie odznacza się bardzo wysokim współczynnikiem ceny do jakości, przez co mamy pewność, że nie przepłacamy za odbiornik TV.
Zastosowanie telewizora do 500 złotych
Zastosowanie telewizorów w podanej kwocie sprowadza się w zasadzie do oglądania telewizji, jednak w zależności od złącz, w jakie wyposażony jest telewizor, z powodzeniem możemy podpiąć go do konsoli nowej generacji, czy komputera PC.
Z reguły telewizory za kwotę do 500 złotych to małe ekrany, które świetnie wkomponują się do małych i średnich pomieszczeń, a także mogą być używane na działce, w domku letniskowym, czy jako zastępczy telewizor, gdy nasz główny, drogi sprzęt znajduje się w naprawie.
Telewizory z najniższego pułapu cenowego niezwykle często możemy spotkać w pokojach pracowniczych, hostelach, czy w różnego rodzaju poczekalniach.
Na co zwracać uwagę wybierając telewizor do 500 złotych?
Decydując się na telewizor do 500 złotych, warto dokładnie określić jaki typ telewizora nas interesuje, czy zamierzamy powiesić go na ścianie, czy postawić na specjalnej nóżce, a także, czy posiada wbudowane głośniki.
Jaki typ telewizora
W kwocie do 500 złotych nie mamy zbyt dużego wyboru. Zdecydowaną większość stanowią telewizory LED, jednak jesteśmy w stanie znaleźć również telewizory LCD. Czym różnią się te dwie matryce?
W telewizorach LED obraz podświetlany jest za pomocą diod elektroluminescencyjnych. Dzięki tej technologii możemy uzyskać ostry i stabilny obraz o odpowiednim odwzorowaniu barw i sporym kontraście. Poza tym telewizory LED słyną z dużej energooszczędności.
Telewizory LCD to nieco przestarzała już technologia. Obraz składa się z pikseli, które posiadają własne barwy i do funkcjonowania wymagają podświetlenia. Podświetlane są przez lampy emitujące światło białe. Rozwiązanie to wymaga większych zasobów energii niż ekrany LED.
Sposób montażu
Telewizory w podanej kwocie możemy montować do ściany za pomocą standardu VESA lub klasycznie postawić je na nóżce. Jeżeli chcesz zamontować telewizor do ściany, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model umożliwia taki montaż.
Głośniki
Zdecydowana większość telewizorów do 500 złotych posiada wbudowane głośniki stereo o miernej mocy i jakości. Jednak w przypadku, gdy nie posiadamy zewnętrznych głośników lub kolumn, warto wybierać odbiornik TV o możliwie mocnych głośnikach o dużych możliwościach regulacji dźwięku.
Parametry telewizorów do 500 złotych
Chcąc kupić solidny telewizor, który spełni nasze oczekiwania, musimy dokładnie przeanalizować jego specyfikację. Do kluczowych parametrów odbiorników TV należy przekątna ekranu, rozdzielczość natywna, kąty widzenia, kontrast i jasność, czas reakcji matrycy porty i interfejsy.
Przekątna ekranu
Jeden z parametrów, którym najczęściej kierują się osoby kupujące monitory to właśnie przekątna ekranu. Określa ona wymiary wyświetlacza. W przypadku małych i średnich pomieszczeń nie warto przesadzać z ogromną przekątną, ponieważ gdy będziemy siedzieć zbyt blisko ogromnego ekranu, komfort rozrywki będzie bardzo mały. Większość telewizorów do 500 złotych posiada przekątne od 10 do 24 cali.
Rozdzielczość ekranu
Im większa rozdzielczość, tym lepiej, jednak w przypadku telewizorów problem jest nieco bardziej skomplikowany. Przed wyborem odbiornika TV, należy określić, jaki standard stosowany jest przez naszego dostawcę telewizji kablowej. Najpopularniejszy jest oczywiście standard HD, który jest kompatybilny z telewizorami o rozdzielczościach: 1024 x 768, 1366 x 768, 1280 x 720 i 1820 x 1080 pikseli.
W kwocie do 500 złotych możemy liczyć na format HD Ready oraz Full HD. Co to oznacza? Format HD Ready jest nieco gorszym standardem. Wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i często nie jest w stanie poprawnie oddać szczegółowości obrazu w systemie HDTV. Format Full HD wypada pod tym względem lepiej. Rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli – którą wyświetla – jest w stanie wyświetlić o wiele bardziej szczegółowy obraz. Format Full HD może być wykorzystywany wyłącznie przy podłączeniu tunera HD, dekodera kablowego lub odtwarzacza Blu-Ray.
Kąty widzenia, kontrast i jasność
Im większe kąty widzenia posiada telewizor, tym lepiej. Określają one, pod jak dużym kątem możemy patrzeć na ekran bez wystąpienia zakłócenia obrazu. W przypadku kontrastu również- im większy jego współczynnik – tym lepiej. Jasność z kolei podawana jest w kandelach na metr kwadratowy. Im większą możliwość regulacji jasności posiada odbiornik TV, tym lepiej.
Czas reakcji
Im krótszy czas reakcji matrycy, tym lepiej. Określa on czas, w jakim piksel przechodzi ze stanu włączonego do wyłączonego. Im szybciej jest w stanie migać piksel, tym lepiej będzie nam oglądać dynamiczne sceny. W kwocie do 500 złotych możemy liczyć na matryce o czasie reakcji na poziomie 5 – 7 ms.
Porty i interfejsy
Do najważniejszych portów oraz interfejsów możemy zaliczyć: HDMI, EURO, AV, D-SUB, USB, wejście audio. W najniższej półce cenowej z łatwością znajdziemy telewizory wyposażone w wymienione złącza.
Polecane telewizory do 500