Jaki telewizor 40 cali? Top 5 najlepszych telewizorów!
Spis treści
Telewizor o przekątnej 40 cali, będzie doskonałym rozwiązaniem w niedużym pokoju gościnnym, bądź salonie. Ze względu na ogromną ilość parametrów i szeroką ofertę producentów pojawia się pytanie: Jaki telewizor wybrać? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć parametry 40 – calowych telewizorów obecnych na rynku oraz podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu urządzenia, tak by sprostał naszym wymaganiom.
Na co zwracać uwagę wybierając telewizor 40”?
Przy wyborze konkretnego modelu telewizora należy zwrócić uwagę na szereg parametrów technicznych charakteryzujących urządzenie po to, by zakupiony przez nas sprzęt spełnił nasze oczekiwania. Zakup telewizora 40 – calowego o świetnych parametrach technicznych nie wiąże się już z nadmiernymi kosztami. Urządzenia o tej przekątnej ekranu można nabyć już od 1000 zł. Natomiast sprzęt, który usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagającego konsumenta, zamknie się w kwocie 3000 zł.
Parametry telewizora 40 cali
Wybierając telewizor, pierwszym parametrem, na jaki zwracamy uwagę jest przekątna ekranu. Duży telewizor świetnie prezentuje się w salonie, lecz należy również zwrócić uwagę na inne cechy urządzenia. Można w tym przypadku pokusić się o stwierdzenie: duży nie oznacza dobry. Szereg rozwiązań i funkcji dodatkowych oferowanych przez producentów może przyprawić o zawrót głowy. Jakimi parametrami należy się kierować przy wyborze telewizora 40 cali?
Rozdzielczość ekranu
Przy wyborze 40 – calowego sprzętu pierwszym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest jego rozdzielczość. Parametr ten określa liczbę pikseli obrazu wyświetlanego na ekranie. Jeśli chodzi o telewizory 40 – calowe to do wyboru mamy dwie alternatywy: Full HD oraz 4K. Wielu specjalistów bezsprzecznie stwierdzi, że rozdzielczość 4K należy wybierać przy zakupie urządzenia o dużej przekątnej ekranu.
Bardziej sensownym rozwiązaniem będzie w tym przypadku postawienie na rozdzielczość Full HD, co wiąże się bezpośrednio z polepszeniem innych parametrów w danym przedziale cenowym. Wybór 40 – calowego telewizora o rozdzielczości 4K również ma swoje plusy. Przykładowo, jeśli urządzenie będzie wykorzystywane jako monitor komputera, to będzie to świetne rozwiązanie gwarantujące większą ilość doznań aniżeli rozdzielczość Full HD.
Technologia wyświetlacza: LED czy OLED?
Kolejnym parametrem znacząco wpływającym na jakość doznań jest technologia wykonania wyświetlacza. Obecnie najlepszym rozwiązaniem zarówno pod względem jakości wyświetlanego obrazu czy gospodarki energetycznej jest wybór wyświetlacza z ciekłymi kryształami podświetlanego diodami LED.
Ze względu na to, że obie technologię znacząco różnią się od siebie, otrzymujemy różne doznania płynące z użytkowania konkretnego rozwiązania. W dużym skrócie rozwiązanie OLED gwarantuje świetne odwzorowanie kolorów, wysoki kontrast, głęboka czerń oraz niewielkie rozmiary urządzenia to atuty tego typu technologii.
Niestety rozwiązania OLED są stosunkowo droższe od LED. Od wyboru technologii wyświetlacza telewizora 40 – calowego należy się więc kierować założonymi wymaganiami co do jakości obrazu. Jeśli szukamy dobrej jakości obrazu bez konkretnych wymagań, np. co do odwzorowania barw, kontrastu czy kątów widzenia, to dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia w technologii LED. Jeżeli natomiast głównym kryterium wyboru 40 – calowego telewizora jest jak najlepsza jakość obrazu – wybór jest prosty: OLED.
W kategorii telewizorów LED możemy wyróżnić dwa typy wyświetlaczy – z podświetleniem krawędziowym oraz z podświetleniem całej powierzchni ekranu. Pierwsze rozwiązanie, czyli Edge LED można znaleźć w tańszych urządzeniach. Podświetlenie ekranu tylko na krawędziach wpływa na spadek jakości obrazu ze względu na nierównomierny rozkład podświetlenia. W 40 – calowych rozwiązaniach nie jest to na szczęście, aż tak widoczne, aniżeli w większych ekranach. Z tego powodu przy wyborze tańszego urządzenia można postawić na Edge LED.
Rodzaj matrycy
Często pomijany aspekt przy przeglądaniu specyfikacji technicznej telewizorów to właśnie rodzaj matrycy. W telewizorach LCD możemy znaleźć matryce dwóch rodzajów: VA oraz IPS. Pierwsza z wymienionych – matryca VA charakteryzuje się wyższym kontrastem, nieco głębszą czernią oraz krótszym czasem reakcji w porównaniu do rozwiązania IPS. Mankamentem tej technologii jest blaknięcie kolorów przy patrzeniu pod kątem. Jeśli chodzi o technologie IPS, to znajdziemy tu głębsze kolory i szersze kąty widzenia. Do wad rozwiązania IPS należy głównie porównywalnie mniejszy kontrast w stosunku do VA.
Producenci rzadko podają ogólnodostępną, szczegółową specyfikacje, w której moglibyśmy znaleźć właśnie rodzaj zastosowanej matrycy. W telewizorach LG najczęściej znajdziemy rozwiązania IPS, których ww. firma jest największym producentem. Matryce VA najczęściej spotykane są w urządzeniach Samsunga.
Inne parametry telewizorów 40 cali
Wybierając konkretny model telewizora, należy również zwrócić uwagę na szereg dodatkowych funkcji. Obecnie najciekawszym rozwiązaniem, poszerzającym możliwości urządzenia jest funkcja Smart TV, dzięki której nasz telewizor zmieni się w swoiste centrum multimedialne dające możliwość przeglądania stron WWW, korzystania z poczty elektronicznej i portali społecznościowych.
Kolejnym aspektem jest energooszczędność urządzenia. Obecnie podstawą jest klasa energetyczna A+.
Warto jest więc zwrócić uwagę na ten parametr, szczególnie gdy telewizor pracuje przez wiele godzin dziennie.
Dodatkowe złącza i porty pozwolą na dowolne możliwości konfiguracji pracy urządzenia. Należy mieć ten aspekt na uwadze przy wyborze telewizora pracującego z dodatkowymi urządzeniami.
Sprawdź ranking pięciu najpopularniejszych telewizorów o przekątnej 40 cali!
Ranking telewizorów 40 cali