Jaki telewizor 32 cali? Polecane modele
Spis treści
- 1 Telewizor 32 cale – wymiary ekranu a przekątna
- 2 Parametry telewizorów 32-calowych
- 3 Telewizor 32 cale – typ matrycy telewizora
- 4 Telewizor 32 cale – rozdzielczość ekranu
- 5 Telewizor 32 cale z 4K
- 6 Telewizor 32 cale – Smart TV
- 7 Jaki telewizor 32 cale do 1000 zł?
- 8 Jaki telewizor 32 cale do 1500 zł?
- 9 Polecane telewizory 32 cale
Telewizory do 32-cali to atrakcyjne pod względem cenowym urządzenia oferujące przyzwoitej wielkości ekrany. Są to uniwersalne odbiorniki, które wpasują się do każdego wnętrza. W artykule podpowiadamy jaki telewizor 32-cale kupić i na co zwracać uwagę podczas podejmowania zakupowej decyzji.
Telewizor 32 cale – wymiary ekranu a przekątna
Wymiary telewizorów 32-calowych możemy poznać, stosując twierdzenie Pitagorasa. Znając przekątną ekranu, w prosty sposób przeliczymy szerokość oraz wysokość odbiornika. Poza znajomością przekątnej ekranu koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na stosunek długości krawędzi telewizora. Wszystkie potrzebne nam informacje podaje producent w nocie technicznej telewizora.
Obliczenia dla 32-calowych telewizorów o proporcjach ekranu 16:9 (czyli tych najpopularniejszych) wyglądają następująco:
(32”)²=(16x)²+(9x)²
1024”=337x²
x²≈ 3,04”
x≈1,74”
Oznacza to, że wymiary telewizora 32-cale będą wynosić: 70,9 cm szerokości i 39,9 cm wysokości. Do otrzymanych wartości należy dodać również gabaryty zabudowy ekranu.
Parametry telewizorów 32-calowych
Do podstawowych parametrów telewizorów 32-calowych, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to: typ matrycy, rozdzielczość i system smart TV.
Telewizor 32 cale – typ matrycy telewizora
Najpopularniejszymi matrycami, na jakie natkniemy się, poszukując 32-calowego telewizora, są LCD i OLED.
Matryce LCD są tańsze i zazwyczaj oferują nieco gorszą jakość wyświetlanego obrazu. Do podstawowych wad matryc LCD względem OLED należy zaliczyć płytszą czerń oraz nierównomierne podświetlenie ekranu. Matryce OLED to nowsze i droższe rozwiązanie, które pozwala oglądać obraz o głębokiej czerni, równomiernym rozświetleniu obrazu oraz o szerokiej, dobrze odwzorowanej palecie barw.
Telewizor 32 cale – rozdzielczość ekranu
Im większa, tym lepiej, ponieważ telewizor wyświetli obrazy ostrzejsze i bardziej szczegółowe. Rozdzielczość telewizora informuje nas o ilości wyświetlanych pikseli w poziomie i pionie. Obecnie podstawową jakością, na jaką powinniśmy zwracać uwagę, jest Full HD. Tego typu standard zapewni nam 1920 x 1080 pikseli. Jeśli nie wystarcza nam standard Full HD, warto poszukać telewizorów Ultra HD (4K), które wyświetlają 3840 x 2160 pikseli.
Telewizor 32 cale z 4K
Telewizor 32-calowy z 4K to dość duży wydatek. Naturalnie, tego typu ekrany zaoferują nam świetną jakość i ostrość obrazu, niemniej decydując się na ich zakup, powinniśmy być przygotowani na cenę nawet dwukrotnie większą względem standardu Full HD.
Telewizor 32 cale – Smart TV
Obecnie systemy Smart TV znajdziemy nawet w niskobudżetowych urządzeniach. Niemniej, tanie 32-calowe telewizory wyposażone będą w nieskomplikowane systemy oferujące ograniczoną ilość funkcji. Jeśli poszukujemy zaawansowanych systemów Smart TV oferujących płynne działanie i sporą funkcjonalność, należy mieć na uwadze, że tego typu sprzęty będą kosztowały nawet powyżej 3 tysięcy złotych.
Jaki telewizor 32 cale do 1000 zł?
Mając do dyspozycji 1000 złotych będziemy w stanie kupić całkiem przyzwoity odbiornik. Zwykle będą to konstrukcje oparte na matrycach LCD oferujących rozdzielczość Full HD lub HD Ready. Telewizor 32-calowy do 100 złotych będzie posiadał specyfikację, która w zupełności wystarczy do komfortowego konsumowania seriali, filmów i programów, a także grania w gry. W tym budżecie telewizory będą wyposażone w kilka podstawowych złączy i portów: HDMI, USB, czy DVI. W przedziale cenowym do 1000 złotych raczej nie kupimy telewizora oferującego dobry system Smart TV.
Jaki telewizor 32 cale do 1500 zł?
Zwiększając budżet o 500 złotych sprawimy, że łatwiej będzie nam znaleźć odbiornik oferujący przyzwoite Smart TV oraz umożliwiający łączyć się z domową siecią bezprzewodową. Nadal będą to konstrukcje LCD oferujące rozdzielczość Full HD, niemniej powinniśmy spodziewać się nieco lepszego odwzorowania gamutu barw, szerszych kątów widzenia, czy nieznacznie lepszego kontrastu. W cenie do 1500 złotych nie kupimy telewizora oferującego rozdzielczość 4K – chcąc kupić taki odbiornik, powinniśmy zaopatrzyć się w około dwukrotnie większą ilość pieniędzy.