Jaki telefon z dobrym aparatem wybrać? Ranking najlepszych modeli.
Spis treści
Telefon XXI wieku z powodzeniem łączy funkcje komórki, laptopa i aparatu cyfrowego. Przed zakupem należy przyjrzeć się dokładnie jego parametrom. Nie zawsze bowiem w parze z topową jakością zdjęć idzie najwyższa rozdzielczość matrycy.
Dlaczego warto wybrać telefon z dobrym aparatem?
Uwiecznianie na zdjęciach każdej istotnej lub zwyczajnie pięknej chwili w ciągu dnia to nasza codzienność. Smartfon powinien błyskawicznie reagować na dotyk i automatycznie dostosowywać ostrość fotografii do obiektu i pory dnia. Jest to szczególnie istotne w fotografii kulinarnej, pracy bloggera czy życiu turysty. W dobie telefonów komórkowych najnowszej generacji, noszenie ze sobą telefonu oraz ciężkiego aparatu fotograficznego z dodatkowym obiektywem staje się zwyczajnie zbyteczne.
Po co przydaje się aparat w smartfonie?
Dobry aparat w smartfonie wyklucza konieczność zakupu drogiego sprzętu cyfrowego. Nie trzeba również pamiętać o zabraniu go ze sobą przed każdym wyjściem z domu – telefonu się nie zapomina i rzadko się z nim rozstaje. Wartościowe zdjęcia rodziny, przyjaciół lub ukochanych zakątków świata to bezcenna pamiątka na lata, a nierzadko źródło zarobku.
Funkcje aparatu w smartfonie – na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze?
Główny aparat w smartfonie powinien przede wszystkim spełniać dwa warunki:
-
Światło obiektywu powinno być jak najjaśniejsze. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku zdjęć robionych nocą: do osiągnięcia wysokiej jakości fotek wystarczy słabe światło. Ważna jest tuta tzw. liczba przysłony, wyrażana w przykładowej postaci f/2.0. I tyle właśnie powinna wynosić maksymalna jasność obiektywu, która zapewnia aparatowi w smartfonie najlepszą wydajność.
-
Przy matrycy aparatu głównego liczy się wielkość, a nie jej rozdzielczość (mierzona w pikselach). Fizyczny rozmiar sensora – wymiar przekątnej w calach – powinien iść w parze z rozdzielczością matrycy. Warto poszukać modelu telefonu z jak największą matrycą i jak najmniejszą liczbą pikseli. Chodzi o to, aby rozmiar pojedynczego piksela był maksymalny, aby zyskiwała na tym jakość zdjęć. Te warunki spełniają chociażby smartfony Apple iPhone 6, LG G3, Nokia Lumia bądź Samsung Galaxy.
W jakich formatach zapisywane są zdjęcia i filmy
Coraz powszechniejszy zapis plików w bezstratnym formacie RAW (DNG) umożliwia osiągnięcie wysokiej jakości zdjęć, która zostaje zachowana po ich obróbce cyfrowej na komputerze. Możliwość edycji fotografii jest znacznie większa niż przy standardowym JPEGu: bezproblemowa jest np. zmiana kolorystyki oraz rozjaśnianie cieni. Zdjęcia da się przyciemniać lub usuwać z nich przepalenia.
Wielkość pamięci smartfona
Smartfony najnowszej generacji mają często wbudowaną 32-gigową pamięć wewnętrzną. Dodatkowo obsługują karty micro SDXC, których maksymalna pojemność w przypadku chociażby Sony Xperia Z5 to aż 200 GB. Taka możliwość rozszerzenia pamięci telefonu jest nieoceniona podczas przechowywania ogromnej liczby zdjęć, plików muzycznych bądź audiobook’ów.
Jakie jeszcze parametry aparatu w smartfonie mają znaczenie?
-
Matryca aparatu przedniego. Przednia kamera służy przede wszystkim do rozmów wideo. Może być również wykorzystywana do robienia selfie. Jej parametry powinny być zbieżne z wyżej wymienionymi parametrami głównego aparatu.
-
Lampa błyskowa – najlepsze są wyładowcze (ksenonowe) lub z podwójnymi diodami LED. Poziom światła i kolorystyka otoczenia wymagają często kombinacji światła ciepłego oraz zimnego, generowanych oddzielnie przez obie diody.
-
Optyczna i wydajna stabilizacja obrazu – istotna przy skąpym oświetleniu. Sprawdza się podczas filmowania panoramicznego.
-
Szybkość ustawiania ostrości.
-
Czas reakcji na naciśnięcie przycisku.
Co z nagrywaniem filmów?
Część smartfonów oferuje obecnie możliwość nagrywania filmów w 4K. Przykładowo Sony Xperia Z5 (telefon z górnej półki), dysponujący tą funkcją, pozwala na wyniesienie rozdzielczości aparatu na nowy poziom, zostawiając rozdzielczość najlepszych telewizorów Full HD daleko w tyle. Przy zakupie smartfona istotna jest również funkcja nagrywania w trybie slow-motion.