Jaki smartwatch dla aktywnych? Ranking 5 najlepszych modeli.
W latach 90. wielu z nas marzyło o wielozadaniowym zegarku G-Shock, oferującym mnóstwo dodatkowych funkcji, bez których, wydawałoby się, nie można się było obejść w codziennym życiu… A z których w praktyce mało kto korzystał. Idea tych topornych, plastikowych tworów wyewoluowała i powróciła, jak wiele trendów z przeszłości. W tym wypadku w ciele smartwatcha.
Smartwatch to w przełożeniu na polski bystry zegarek. Ogólna idea tego produktu zakładała, że będzie on naręcznym smartfonem: pozostanie z nim w kontakcie przez Bluetooth i wyeliminuje konieczność sięgania co chwilę do kieszeni czy torebki. W wersji dla aktywnych dodano funkcje przydatne podczas treningu czy po prostu aktywnego spędzania wolnego czasu. Można monitorować swoje postępy, policzyć zgubione kalorie czy bez obaw zanurzyć się w wodzie (choć co ostrożniejsi użytkownicy będą woleli tego nie próbować), a nawet wysłuchać sugerowanych przez niektóre modele wskazówek odnośnie przebiegu treningu. Podsumowując: posiadaczom smartwatchy trener personalny będzie zbędny.
Co się tyczy aspektu wizualnego, przeważająca część urządzeń dla aktywnych będzie mniej elegancka niż ich standardowe odpowiedniki. Warto więc zdecydować zawczasu, czy zegarek będziemy zabierać też na biznesowe spotkania – mocny, techniczny design z kolorowymi akcentami, gruby pasek i liczne przyciski nie każdemu będą pasować do garnituru czy stroju oficjalnego. Na szczęście w tym momencie modeli na rynku jest bez liku, więc znalezienie subtelniejszego wzornictwa, które nie rzuca się w oczy, nie powinno być problemem.
Ranking smartwatchy dla aktywnych
Miejsce | Zdjęcie | Nazwa |
---|---|---|
1. | ![]() | Sony SmartWatch 3 SWR50 |
2. | ![]() | Fitbit Surge |
3. | ![]() | Garmin Fenix 3 |
Kto powinien się zainteresować smartwatchem dla aktywnych? Złośliwi powiedzą, że ten, który lubi zaśmiecać tablicę na Facebooku komunikatami z Endomondo. Nie jest to prawda – kto lubuje się w nieustannym powiadamianiu o swoich postępach, poradzi sobie i bez zegarka. Tymczasem urządzenie pomoże tym, którzy założyli sobie długofalowy cel i potrzebują wsparcia w dążeniu do niego. Przeanalizuje postępy, doradzi trening uzupełniający, podpowie jak skutecznie się zregenerować. Tym, którzy obawiają się, że braknie im motywacji, przypomni o konieczności rozpoczęcia ćwiczeń. Zachowa historię wysiłku fizycznego, odtworzy motywującą muzykę, a dla tych, którym brak orientacji w terenie, zapisze trasę biegu czy spaceru.
Funkcje sportowych smartwatchy są liczne, od tych najbardziej podstawowych, jak liczenie kroków, kalorii, mierzenie pulsu, stoper czy monitor snu, aż po zaawansowane, jak atlas map Europy czy udogodnienia dla triathlonistów! Śledzenie postępów, osobne profile dla różnych dyscyplin sportu, barometr, wysokościomierz, kompas, akcelerometr (zwróci uwagę na błędy w technice biegowej), powiadomienia w czasie rzeczywistym (np. o konieczności zmiany tempa bądź osiągnięciu założonego celu), asystent odpoczynku (zaplanuje porę i długość regeneracji), testy wydolności, wyznaczanie stref tętna, trening interwałowy, ustalanie harmonogramu ćwiczeń – czy trzeba wymieniać dalej? Można, bo funkcji w smartwatchach jest multum, ale najlepiej zadecydować: czy potrzebny będzie do treningu amatorskiego czy zawodowego? Czy przyda się w jednej dyscyplinie, czy też będzie musiał obsłużyć ich kilka? Dzięki temu łatwo dobierzemy model „szyty na miarę” i ustrzeżemy się przed wydaniem sporej sumy na zbędne gadżety.
Smartwatche dla aktywnych mają zwykle nieco dłuższy czas pracy baterii niż ich konwencjonalni bracia, może się również okazać, że pasek przystosowany do uprawiania sportu lepiej leży na nadgarstku niż standardowy. Ponieważ wariant sportowy również pozwala na prowadzenie rozmów czy odbiór wiadomości, warto przemyśleć, czy nie będzie on lepszą inwestycją.