Jaki smartfon do 2000 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Dzisiejsze smartfony to najczęściej demony mocy obliczeniowej i prędkości, które dorównują osiągami laptopami ze średniej półki cenowej. Szukając odpowiedniego dla siebie smartfona, warto określić budżet, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na urządzenie.
Rynek smartfonów pełen jest najróżniejszych propozycji dla wielu grup odbiorców w różnych przedziałach cenowych. W artykule skupimy się na smartfonach do 2 tysięcy złotych. Podpowiemy, jakie może być zastosowanie takiego sprzętu, dlaczego warto kupić smartfon w tym przedziale cenowym, na co zwracać uwagę wybierając smartfon oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się przyzwoity sprzęt tego typu.
Ranking smartfonów do 2000 zł
Miejsce | Zdjęcie | Nazwa |
---|---|---|
1. | ![]() | Samsung Galaxy S7 Edge |
2. | ![]() | Huawei P9 |
3. | ![]() | Sony Xperia XZ |
4. | ![]() | Galaxy A5 2017 |
5. | ![]() | Xiaomi Redmi Note 3 |
Zastosowanie smartfonów
Zastosowanie smartfonów uzależnione jest w dużej mierze od typu sprzętu. Dosyć ogólnie możemy wyróżnić smartfony multimedialne, smartfony dla graczy oraz biznesowe. Każdy z nich skupia się na nieco innej funkcjonalności, a także budowie.
Smartfony uniwersalne
Jest to najpopularniejsza grupa smartfonów. Chętnie wybierane są przez użytkowników, którzy nie oczekują od sprzętu tego typu specjalistycznych rozwiązań i funkcji. Smartfony te łączą wszystkie najbardziej pożądane cechy, zarówno biznesowe, jak i rozrywkowe. Często wybierając smartfon uniwersalny, możemy natknąć się na sporych rozmiarów ekran, fizyczną klawiaturę QWERTY i często kompaktowe, nieco mniejsze wymiary niż smartfonów służących rozrywce.
Smartfony rozrywkowe
Smartfony te to najczęściej sprzęty z dużymi, około 5-calowymi ekranami, dobrymi głośnikami i świetnym wyświetlaczem. Nastawione są na multimedia- odtwarzanie filmów, odpalanie gier i słuchanie muzyki. Próżno szukać w nich fizycznej klawiatury, ponieważ całe sterowanie odbywa się za pomocą dotykowego ekranu.
Większość smartfonów rozrywkowych wyposażona jest w różnego rodzaju czujniki wspomagające sterowanie w grach- np. akcelerometr. Poza tym znajdziemy tu obsługę sieci bezprzewodowej Wi-Fi, 3G, Bluetooth, czy obsługę standardu DLNA.
Smartfony biznesowe
Smartfony biznesowe głównie służą do obsługiwania aplikacji biurowych, prostego zarządzania skrzynką e-mail, łatwym dostępem do internetu. Tego typy sprzęty to najczęściej urządzenia kompaktowe z fizyczną klawiaturą QWERTY. Biznesowe smartfony odznaczają się wbudowanym pakietem narzędzi, takich jak kalkulator, przelicznik walut, czy rozbudowany terminarz. Poza tym charakteryzują się mocną baterią i solidną budową.
Dlaczego warto sprawić sobie smartfon w cenie do 2000 złotych?
W cenie do 2000 złotych możemy kupić solidny smartfon z każdej z wymienionych wyżej grup. Smartfony w tej cenie kuszą świetnymi podzespołami, mocną specyfikacją i dużymi możliwościami. Nie są to najnowsze flagowce największych graczy na rynku (za które często przyjdzie nam zapłacić nawet dwa razy więcej), jednak kwota, którą możemy przeznaczyć na urządzenie tego typu, umożliwia kupno paroletniego, mocnego smartfona.
Budżet do 2000 złotych pozwala na szeroki wybór najróżniejszych dostępnych na rynku sprzętów, dzięki czemu z łatwością dopasujemy telefon pod swoje osobiste preferencje, zarówno pod kątem możliwości, funkcjonalności i parametrów, jak i pod kątem designu urządzenia.
Na co zwrócić uwagę wybierając smartfon do 2000 złotych?
Oczywiście poza parametrami, które omówimy w dalszej części artykułu, zwróćmy uwagę na dodatkowy osprzęt i multimedia, takie jak aparat fotograficzny i kamerę, czy radio FM. Akcesoria te uzależnione będą od typu smartfona, który nas interesuje.
Poza tym zwróćmy uwagę, czy smartfon wyposażony jest w takie czujniki i sensory, jak: GPS, czujnik oświetlenia, czujnik zbliżeniowy, akcelerometr, czy kompas cyfrowy. Jeżeli zamierzamy używać smartfona jako nawigacji, wtedy obecność modułu GPS jest obowiązkowa. Akcelerometr przyda się podczas grania w niektóre gry, natomiast czujnik oświetlenia i zbliżenia znacząco poprawiają funkcjonalność sprzętu.
Aparat fotograficzny
Ogólna zasada brzmi- im więcej Mpix, tym lepiej. W tym przedziale cenowym możemy oczekiwać przedniego aparatu o matrycy około 5 Mpix, a także przedniej kamerki/aparatu o matrycy nieco mniejszej- średnio około 2 Mpix. Warto również zadbać o odpowiednie naświetlenie fotografowanych scen. Pojedyncze doświetlenie diodą LED to absolutne minimum.
Kamera wideo
Nagrywanie obrazów w jakości HD to również absolutne minimum. Jeżeli zależy nam na nagrywaniu dobrych jakościowo filmików, warto rozważyć zakup smartfona, który pozwoli nagrać materiał w jakości Full HD.
System operacyjny
Większość smartfonów obsługuje albo system Android w wersji powyżej 4.4, albo Windows Phone/8.1 lub nawet 10. Jeżeli zdecydujemy się nad system Google Android, wtedy możemy liczyć na większą ilość dostępnych aplikacji i gier i prostą obsługę.
Wybierając smartfon z systemem Microsoft Windows, musimy pamiętać, że ta platforma mocno kuleje pod względem ilości aplikacji i gier, odznacza się jednak większym bezpieczeństwem i pełnym wsparciem Microsoftu.
Parametry smartfonów
Najistotniejsze są procesor, pamięć RAM, pamięć wewnętrzna, przekątna i rozdzielczość ekranu oraz bateria.
Procesor
Kupując sprzęt do 2 tysięcy złotych, powinniśmy celować w procesory czterordzeniowe lub więcej o zegarze wysterowanym na poziomie powyżej 1 GHz. Im większa częstotliwość taktowania, liczba obsługiwanych wątków i ilość rdzeni, tym lepiej.
Pamięć RAM
Im więcej pamięci operacyjnej, tym lepiej. Kupując sprzęt w tym przedziale cenowym, możemy liczyć na od 2 do 4 GB pamięci RAM.
Pamięć wewnętrzna
Tutaj również- im więcej, tym lepiej. Zastanówmy się jednak, czy potrzebujemy przykładowo 32 GB pamięci, czy w zupełności wystarczy nam 16 GB. Jeżeli obawiamy się, że w późniejszym użytkowaniu sprzętu, pamięci będzie za mało, warto pomyśleć o smartfonach obsługujących karty pamięci. Wtedy w łatwy sposób będziemy mogli rozszerzyć pamięć smartfona.
Ekran
W zależności od typu wybranego smartfona, warto wybierać możliwie duży ekran, minimum powinno być 3-cale. W cenie do 2000 tysięcy złotych możemy spotkać zarówno ekrany LCD, jak i AMOLED, które charakteryzują się lepszymi kątami widzenia i odwzorowaniem kolorów.
Wybierając smartfon nastawiony na multimedia, warto pomyśleć o rozdzielczości na poziomie HD lub Full HD, w przypadku smartfonów biznesowych wystarczającą rozdzielczością będzie 640 x 960 lub 640 x 480 pikseli.
Bateria
Im większa pojemność baterii, tym lepiej. Średnio smartfony wyposażone są w akumulatory o pojemności od 1200 mAh do nawet 6000 mAh. Pamiętajmy, że duża funkcjonalność smartfonów oraz napchanie elektroniką sprawia, że sprzęty tego typu będziemy musieli ładować codziennie lub co drugi dzień.