Jaki router Wi-Fi do 300 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Domowa sieć bez routera to obecnie abstrakcja. Sprzęt ten umożliwia łączenie domowych urządzeń mobilnych oraz komputerów, dzielenie dostępnego łącza operatora pomiędzy wszystkich domowników i urządzenia, a także zarządzanie swoim miejscem w sieci oraz adresami IP.
Dodatkowo routery wyposażone są w zaporę, która chroni naszą sieć przed niepożądanymi działaniami z zewnątrz oraz pozwala przyznawać priorytetowe pakiety danych konkretnym urządzeniom.
Ceny routerów wahają się od mniej niż 100 złotych do nawet 700 złotych. Nie należy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Do 300 złotych jesteśmy w stanie kupić sprzęt, który w zupełności wystarczy nawet bardzo wymagającym użytkownikom.
Obecnie wybór dobrego routera, który jednocześnie jest szybki i bezpieczny nie stanowi większego problemu. W kwocie do 300 złotych jesteśmy w stanie kupić urządzenie, które zagwarantuje nam bezpieczeństwo, łatwą konfigurację oraz spory zasięg.
Ranking routerów do 300 zł
Miejsce | Zdjęcie | Nazwa |
---|---|---|
1. | ![]() | Asus RT-AC1200G+ |
2. | ![]() | Asus RT-N18U |
3. | ![]() | TP-LINK Archer C5 |
Parametry routerów
Dostawca Internetu
Najważniejszym parametrem, który określa typ routera, jest port, którym router łączy się ze „światem”. Port routera definiowany jest przez dostawcę Internetu. Jeżeli dostarczany jest przez operatora telekomunikacyjnego, takiego jak np. Orange, Play lub T-Mobile, wtedy nasz router musi posiadać modem 4G LTE lub 3G.
Możemy zdecydować się na kartę SIM dostarczaną przez operatora lub na pendrive’a. W przypadku pierwszym nasz router musi obsługiwać karty SIM, w drugim natomiast trzeba wybrać router z portem USB.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na połączenie kablowe od Netii lub Neostrady, wtedy potrzebujemy routera z ADSL lub VDSL. Urządzenia te posiadają gniazdo telekomunikacyjne (R-11), do którego wpinamy kabel doprowadzony od usługodawcy.
Jeżeli nasz Internet płynie z kablówki z osiedlowego węzła, nasz router powinien posiadać port Gigabit LAN (RJ-45). Będą to routery z modemem xDSL, do których wpinany jest standardowy kabel RJ-45, potocznie zwany skrętką.
Ilość anten
Zastosowane w routerze anteny dzieli się na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Im więcej anten, tym router będzie miał większy i mocniejszy zasięg. Średniej klasy routery posiadają od trzech do czterech anten.
Bezpieczeństwo transmisji
Obecnie każdy router wyposażony jest w odpowiednie narzędzia, które chronią naszą sieć przed atakami z zewnątrz. Bezpieczeństwo routera realizowane jest przez standard szyfrowania pakietów, obecnie najnowszym i najskuteczniejszym standardem jest WPA2. Poza tym router powinien filtrować adresy MAC oraz posiadać dobrą zaporę firewall.
Cechy określające szybkość
Prędkość przesyłu pakietów danych
Inaczej zwana przepustowością. Jeżeli posiadamy szybkie łącze, a nasz router ma bardzo małą przepustowość, wtedy nie wykorzystamy w pełni możliwości, które oferuje nam usługodawca. Należy zadbać, żeby przepustowość routera nie spowalniała przesyłu danych.
Prędkość przesyłu danych ma duże znaczenie w szybkości komunikowania i współdzielenia plików pomiędzy urządzeniami podłączonymi do wspólnej sieci. Od przepustowości zależy, jak szybko prześlemy dane z na przykład komputera do dysku sieciowego lub tabletu.
Obsługiwany standard sieci
Obecnie rzadko spotyka się routery ze standardem poniżej 802.11 g. Nowe routery mają najczęściej standardy 802.11 n, który umożliwia przepustowość od 150 Mbps do 600 Mbps, lub najnowszy 802.11 ac, umożliwiający przepust danych z prędkością od 433 Mbps do 1.3 Gbps.
Tryb dwupasmowy
Szybkość przesyłu danych zależy również od tego, czy router obsługuje dwa pasma przesyłu pakietów. Jedno z pasm działa na częstotliwości 5 GHz, natomiast drugie na częstotliwości 2.4 GHz. W pierwszym z pasm router może przesyłać dane z prędkością 300 Mbps, a w drugim np. 450 Mbps. Prędkości obu pasm sumują się, wtedy przykładowo otrzymujemy router o prędkości 750 Mbps.
Zasięg i moc sygnału
Sygnał, który rozsyła router uzależniony od anten- ich ilości oraz tzw. zysku energetycznego. Anteny w routerze dzielą się na zewnętrzne oraz wewnętrzne. W przypadku, gdy router jest dwupasmowy, wtedy anteny zewnętrzne obsługują pasmo 5 GHz, natomiast wewnętrzne wysyłają sygnał z częstotliwością 2.4 GHz.
Zysk energetyczny określa jakość sygnału przesyłanego przez antenę. Podawany jest w jednostce dBi. Najczęściej anteny dysponują zyskiem od 1 do nawet 5 dBi. Jeżeli router stoi w innym pomieszczeniu, a sygnał musi pokonać duży dystans, wtedy warto postawić na mocniejsze anteny. Poza tym, jeżeli otoczenie tego wymaga, można zastosować anteny z ukierunkowanym strumieniem lub ekspandery zasięgu.
Zastosowanie
Router powinno wybierać się adekwatnie do potrzeb. Na rynku istnieje cała masa urządzeń, które oferują wiele ciekawych funkcji. Jeżeli oczekujemy od routera, że będzie spełniać rolę multimedialnego domowego serwera, warto wybrać sprzęt z portem USB HOST. Mieszkając w gęsto zaludnionych obszarach, można wybrać router z trybem dwupasmowym, który usprawni transmisję danych i zminimalizuje ewentualne zakłócenia.
Poza tym można postawić na sprzęt z portem Gigabit LAN, który usprawni przesył dużych pakietów danych, lub jeżeli zależy nam na kontroli użytkowników sieci, możemy wybrać urządzenie z funkcją kontroli rodzicielskiej.
Polecane routery do 300 zł
Najbardziej mi odpowiadają routery Netgear, ale to, jaki sobie dopasujecie model, to już całkiem inna kwestia. U mnie jak na razie na ich sprzęcie pracuje się nam najlepiej. Plusów wiele, ale przede wszystkim chodzi o niezawodność i fajne osiągi. Ogólnie – nie mamy żadnych problemów.