Jaki powerbank do Sony Xperia wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Powerbank to bardzo przydatne urządzenie, które umożliwia ładowanie dowolnego urządzenia mobilnego. Posiadając powerbank pod ręką, już nigdy nie będziemy obawiać się o baterię swojego smartfona, tabletu czy laptopa.
Obecnie na rynku dostępna jest cała masa powerbanków, które charakteryzują się różnymi pojemnościami, prądem ładowania i innymi parametrami. Wybierając bank energii warto postawić na sprawdzone firmy. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko trafienia „na minę”.
Ceny powerbanków zaczynają się od około 40 złotych i kończą się w granicach 700 złotych. W przypadku tych najtańszych producenci podają ogromne pojemności, które w rzeczywistości są trzykrotnie albo nawet pięciokrotnie mniejsze. Poza tym kupując chiński powerbank, trzeba liczyć się z ryzykiem uszkodzenia smartfona lub innego urządzenia mobilnego.
Sprawdzone, solidne firmy oferują banki energii o dużych sprawnościach, adekwatnych, realnych pojemnościach, a także z szeregiem zabezpieczeń, które chronią zarówno powerbank, jak i ładowane urządzenie. Do tego dochodzi mała ilość strat, które oddawane są do otoczenia w postaci ciepła.
Dlaczego warto?
Powerbanki cieszą się ostatnio dużym wzrostem popularności. To niewielkie i lekkie urządzenie staje się świetną furtką bezpieczeństwa w przypadku, gdy wybieramy się w dalszą podróż, zamierzamy długo przebywać poza cywilizacją lub zwyczajnie zapomnieliśmy naładować w nocy smartfon.
Nosząc ze sobą naładowany bank energii mamy pewność, że smartfon nie rozładuje się w najmniej odpowiedniej chwili i nie będziemy musieli zaliczać sprintu do najbliższego gniazdka sieciowego.
Parametry powerbanków
Najważniejszym parametrem określającym powerbank jest jego pojemność. Pojemności są bardzo różne, a ich wybór powinien być uzależniony od osobistych preferencji. Możemy wybierać między powerbankami o bardzo małych pojemnościach, które nie wystarczą do naładowania smartfona, jak i takich, które spokojnie naładują go kilkukrotnie.
Prąd ładowania jest równie istotny. Określa, w jakim czasie powerbank jest w stanie ładować urządzenia. Im większy prąd ładowania, tym lepiej. Dobrej klasy banki energii posiadają prąd ładowania na poziomie 1,2 A – 1,5 A. Kupując powerbank warto wziąć pod uwagę, że smartfon Sony Xperia na wyjściu nie obsługuje większego prądu ładowania niż 2 A.
Czas ładowania samego powerbanku uzależniony jest od jego pojemności, a także typu ogniw i użytej technologii. Banki energii o pojemności rzędu 5000 mAh ładują się średnio przez 6 godzin. 10 000 mAh powerbanki robią to średnio 2 godziny dłużej.
Na rynku można spotkać powerbanki posiadające więcej niż jeden port do ładowania i pozwalające na jednoczesne ładowanie dwóch lub nawet trzech różnych urządzeń. Opcja ta jest przydatna, gdy z powerbanku korzysta więcej niż jedna osoba, lub gdy się nam śpieszy.
Ważnym parametrem, który określa żywotność powerbanku, jest ilość przewidywanych cykli ładowania sprzętu. Im większa, tym dłużej nam posłuży. Poza tym warto postawić na bank energii, którego sprawność nie schodzi poniżej 90%. Z czasem parametr ten ulega zmniejszeniu i powerbank przestaje być tak wydajny, jak na początku użytkowania.
Jaka pojemność?
Pojemności powerbanków są bardzo różne. Możemy wybierać sprzęty z zakresu 1200 mAh, do nawet 10 000, czy 12 000 mAh. Przed wyborem warto zadać sobie pytanie, co i jak często zamierzamy ładować.
W przypadku smartfona Sony Xperia warto wybrać powerbank, który umożliwi minimum dwukrotne naładowanie telefonu. Pojemność o wartości od około 6000 mAh do 7000 mAh jest rozsądną opcją.
Przy wyborze pojemności nie należy przesadzać, ponieważ im większa pojemność, tym automatycznie rozmiary powerbanku rosną. Rośnie też finalna cena produktu. Często okazuje się, że użytkownicy, którzy kupili ogromne powerbanki o pojemnościach rzędu 10 000 mAh i więcej, nie wykorzystują ich potencjału.
Wygląd powerbanków
W przypadku banków energii istnieje niepisana zasada, że im bardziej powerbank przykuwa wzrok pstrokatą kolorystyką lub dziwnym kształtem, tym jego jakość jest niższa. Producenci kiepskich sprzętów maskują wyglądem braki w specyfikacji.
Powerbanki sprawdzonych firm często charakteryzują się minimalistycznym designem i w miarę jednolitą kolorystycznie obudową. Przyjmują kształty prostopadłościanów- od tych bardziej sześciennych, do tych przypominających smartfony. Wybierając powerbank warto dobrać go pod kolor urządzeń, które zamierzamy nim ładować.
Zastosowanie powerbanków
Zastosowanie powerbanku jest w zasadzie jedno- ma ładować inne urządzenia. Sęk w tym, że powerbank jest w stanie ładować inne sprzęty niemal w każdych warunkach i wszędzie. Szybkie podładowanie smartfona będąc w samochodzie, autobusie, czy na pieszej wędrówce nie będzie stanowić większego problemu.
Banki energii świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się mobilność, szybkość i brak dostępu do sieci elektrycznej. Awaryjne włożenie naładowanego powerbanku do plecaka lub torebki sprawi, że już nigdy nie będziemy się obawiać o stan baterii smartfona.