Jaki powerbank do 200 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Powerbank to przenośny akumulator, który możemy podłączyć do dowolnego urządzenia mobilnego i naładować jego baterię. Najczęściej powerbanki posiadają interfejs USB, mini USB lub micro USB, dzięki czemu podłączenie laptopa, smartfona, kamery lub innych urządzeń kompatybilnych z tym portem nie stanowi żadnego problemu.
Na rynku istnieje bardzo dużo powerbanków o różnych parametrach. Rozpiętość cenowa tego typu urządzeń plasuje się od 50 złotych za chińskie, jednorazowe urządzenia, do nawet 600 złotych w przypadku luksusowych produktów opatrzonych odpowiednim logiem.
W artykule skupimy się na powerbankach do 200 złotych. Ta niewysoka cena pozwala na zakup bardzo dobrego sprzętu o odpowiedniej jakości wykonania i świetnych parametrach. W przedziale cenowym do 200 złotych można przebierać w propozycjach firm: Samsung, TP-Link, Platinet, czy PQI.
Czym się kierować przy zakupie powerbanku?
Pierwszym, najważniejszym parametrem sprzętu jest jego pojemność. Można przebierać między bardzo różnymi pojemnościami. Znajdziemy powerbanki, które ledwo dadzą radę naładować smartfon, jak i te, którymi naładujemy go 4-5-krotnie.
Warto rozglądać się za urządzeniami o pojemności od 6000 mAh, które pozwolą na minimum dwukrotne naładowanie telefonu. Często występującymi pojemnościami są te z przedziału od 7800 mAh do 10 000 mAh.
Kolejnym istotnym parametrem jest prąd ładowania. Im większy prąd, tym powerbank szybciej naładuje nasz sprzęt. Prąd ładowania w przypadku średniej klasy powerbanków oscyluje w granicach 1 – 1,5 amperów, natomiast lepsze urządzenia są w stanie ładować prądem o wartości 2 A. Należy jednak pamiętać, że nowsze smartfony są w stanie przyjmować prąd o wartości do około 2 A.
Wybór sprawdzonej marki również jest istotny. Na rynku istnieje obecnie wiele firm „krzaków” i chińskich podróbek, które masowo produkują niskiej jakości sprzęt, który nie dość, że nie spełnia swojej roli i jego parametry są kiepskie, to jeszcze jest w stanie zagrozić naszemu urządzeniu mobilnemu. Z tego względu warto postawić na sprawdzone rozwiązania i mieć pewność, że smartfonowi lub laptopowi nic nie grozi.
Jakie pojemności?
Pojemności powerbanków są bardzo różne. Można znaleźć banki energii, które posiadają jedyne 1200 mAh i raczej nie wystarczą do pojedynczego naładowania smartfona, jak i takie, w których producent podaje zawrotną pojemność 20 000 mAh.
Tanie, chińskie powerbanki odznaczające się ogromną pojemnością zwykle nie nadają się do niczego. Pojemność, którą podaje producent, należy podzielić przez 3 lub nawet 4, wtedy otrzymamy rzeczywistą pojemność sprzętu. Do tego dochodzą niskie prądy ładowania, kiepskie wykonanie i ogromne straty energii w postaci ciepła.
Najczęściej występującymi pojemnościami są te od 5 000 mAh wzwyż. Wybór pojemności banku energii powinien zależeć od osobistych preferencji i sprzętów, które zamierzamy nim ładować. 6 000 mAh powinno w zupełności wystarczyć do dwukrotnego naładowania baterii smartfona. Z kolei powerbanki o pojemności 10 000 mAh spokojnie naładują laptop, tablet lub inny sprzęt z dosyć dużym akumulatorem.
Wybór pojemności powinien zależeć również od naszego dostępu do sieci. Jeżeli często mamy możliwość ładować nasze urządzenia, wtedy nie potrzebujemy dużych pojemności powerbanku. W przypadku dalekich wypraw, przebywania poza cywilizacją lub braku możliwości częstego ładowania urządzeń, warto wybrać większą pojemność powerbanku i rzadziej go ładować.
Kształty powerbanków
Dużo tańszych i chińskich urządzeń kusi kształtem. Można spotkać powerbanki charakteryzowane na zabawki, postaci, zwierzątka lub inne, kolorowe i skomplikowane bryły przyciągające wzrok. Producenci starają się w ten sposób nadrobić braki w parametrach urządzenia.
Banki energii od renomowanych firm utrzymane są raczej w minimalistycznej konwencji. Proste, nieskomplikowane kształty, stonowane kolory i miłe w dotyku, a jednocześnie odporne materiały. Powerbanki najczęściej mają kształt płaskich prostopadłościanów w miłym dla oka designie.
Podczas wybierania banku energii, kształt powinien mieć drugorzędne znaczenie. Najważniejsze są parametry urządzenia, jego marka, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne i ewentualne zabezpieczenia wewnątrz sprzętu.
Do czego można użyć powerbank?
Powerbanki mają bardzo szerokie zastosowanie i przydają się w bardzo wielu sytuacjach. Poza wspomnianymi wyżej podróżami i odcięciem od cywilizacji, banki energii przydają się do ładowania sprzętów „w biegu”, jadąc autobusem, będąc w pracy, szkole lub na uczelni.
Bank energii może ładować każdy sprzęt wyposażony w port USB lub jego warianty. Poza tym jeżeli nasze mobilne urządzenie nie dysponuje portem USB, zawsze możemy zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę. Powerbankiem naładujemy telefon, tablet, laptop, kamerę, aparat, odtwarzacz MP3, GPS, smartband, smartwatch itd.
Powerbanki stają się niezwykle popularnymi gadżetami. Komfort korzystania z dobrodziejstw technologii przechodzi na jeszcze wyższy poziom, a wszystko dzięki braku ograniczeń w kwestii zasilania urządzeń mobilnych.