Jaki pad do FIFY? Ranking 5 najlepszych padów.
Spis treści
Przed kupnem odpowiedniego pada do gry w Fife, warto zapoznać się nieco z rynkiem padów do gier, poznać ich specyfikacje techniczne, a także kształty, które pozwolą przez długi czas komfortowo prowadzić rozgrywkę bez bóli nadgarstków i dłoni.
O ile podczas grania na konsoli PlayStation lub Xbox wybór sprowadza się do dedykowanego pada bezprzewodowego, lub nie, o tyle grając na komputerze mamy cały wachlarz rozwiązań. Przy grze na konsoli warto zadbać o dodatkowy pad, który pozwoli rozgrywać mecze wraz ze znajomym, dzięki czemu gra w Fife będzie jeszcze bardziej emocjonująca.
Wybierając odpowiedni pad do grania na PC’cie, należy zwrócić uwagę na parę istotnych rzeczy. W artykule podpowiemy, dlaczego warto grać na padzie, na co zwrócić uwagę wybierając pad oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry kontroler.
Na wstępie warto wiedzieć, że EA Sports wypuściło oficjalną listę padów zalecanych do gry w Fife 15 i nowsze odsłony serii. Lista jest dosyć długa i obejmuje kontrolery od Microsoftu, SpeedLink, MadCatz, Hama, Thrustmaster, Saitek i Logitech. Większość znawców i sympatyków gry Fifa zaleca pada od Xboxa One, albo Xboxa 360.
Dlaczego warto kupić pada do gry w Fife?
Kontrolery są znacznie wygodniejsze niż klawiatura lub zestaw klawiatura i mysz. Należy pamiętać, że pady zostały skonstruowane do zapewnienia maksymalnego komfortu rozgrywki, nadrzędnym celem klawiatury jest natomiast wprowadzanie znaków, a myszy wskazywanie punktów na ekranie.
Dobry pad pozwoli na zatopienie się w świecie gry na wiele długich godzin, nie odczuwając przy tym dyskomfortu związanego z poceniem się dłoni, bóli palców i nadgarstków. Odpowiednia ergonomia kontrolera sprawia, że podczas gry staje się on niemal niewyczuwalny, a jednocześnie na tyle intuicyjny, że po paru chwilach rozmieszczenie klawiszy mamy w małym palcu.
Fifa, tak jak każda gra rozgrywana przed komputerem potrafi zmęczyć. Nieprawidłowa pozycja, zgarbione plecy i siedzenie parę godzin w jednej pozycji mogą mocno nadwyrężać nasz kręgosłup i generować wady postawy. Dzięki bezprzewodowym padom możemy rozsiąść się wygodnie w fotelu, na kanapie lub położyć się na łóżku i czerpać radość z gry w wygodnym ułożeniu.
Zobacz również – Jaki pad do Pro Evolution Soccer
Na co zwrócić uwagę kupując pad do gry w Fife?
Przede wszystkim sprawdźmy, czy będzie kompatybilny z naszym komputerem. Większość padów, nawet tych chińskich „no name’ów” można podłączyć do portu USB, jednak to nie oznacza, że będą w pełni kompatybilne z PC’tem, Fifą lub innymi grami.
Zwróćmy uwagę na obsługiwany standard USB. Najtańsze kontrolery mogą pochwalić się wejściem USB 1.0 lub 1.1. Średnia półka cenowa będzie wyposażona najczęściej w nieco nowszy, jednak już mocno przestarzały port USB 2.0, a najnowsze pozycje będą w stanie obsługiwać zarówno USB 2.0, jak i o wiele szybszy port USB 3.0.
W przypadku padów chińskich często potrzebujemy wgrywać dodatkowe oprogramowanie lub, jeżeli wybierzemy pad dedykowany do konsoli- odpowiedni emulator. Jest to dodatkowy problem, który należy rozwiązać, by móc cieszyć się grą. Tutaj najlepszym rozwiązaniem byłby pad od konsoli Xbox 360 lub Xbox One, który jest kompatybilny z większością gier. Microsoft, odpowiedzialny za produkcję tych kontrolerów zadbał o jak największy stopień kompatybilności zarówno z systemem Windows, jak i grami wypuszczanymi na tę platformę.
Jeżeli jesteśmy posiadaczami PlayStation 3 lub 4, po podłączeniu pada do komputera, musimy zainstalować sterownik oraz program DS3 Tool lub inny emulator. Proces wygląda podobnie z innymi padami z konsol, które możemy podłączyć do PC’ta.
Ranking padów do FIFY
Określmy również, czy potrzebujemy pada bezprzewodowego, czy wystarczy nam kontroler na kablu. O ile przewodowe rozwiązanie będzie lepsze o tyle, że nie będziemy musieli wymieniać co jakiś czas baterii, o tyle bezprzewodowy sprzęt pozwoli na znaczne zwiększenie komfortu rozgrywki.
Jeżeli wybierzemy rozwiązanie bezprzewodowe, zwróćmy uwagę, czy sprzęt zasilany jest za pomocą zwykłych baterii, czy dzięki akumulatorkom i czy producent dodaje ładowarkę. Czas pracy na jednym cyklu ładowania lub na jednym komplecie baterii również jest ważny. Nie chcemy przecież, żeby pad ograniczał nam grę. Wybór sprzętu, który może pochwalić się 5 godzinnym czasem pracy, jest w tym przypadku dosyć optymalnym rozwiązaniem.
Kupując pad inny niż ten od Xboxa, sprawdźmy, z jakich materiałów został wykonany, a także jak przedstawia się jego jakość. Należy omijać pady z kiepskiej jakości plastiku, ponieważ będą mało wytrzymałe na ewentualne upadki lub wstrząsy, a także będą niewygodne. Obecność gumy lub sylikonu w strategicznych miejscach poprawi komfort trzymania sprzętu i sprawi, że ręka nie będzie się tak bardzo pocić, a w konsekwencji ślizgać po całym kontrolerze.