Jaki pad do 50 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Padami możemy sterować zarówno w przypadku grania na konsoli, jak i na komputerze. Na rynku istnieje wiele różnorodnych padów do gier, spośród których możemy przebierać między kontrolerami do komputerów PC, konsol nowej generacji, czy nawet do urządzeń służących do zabawy w wirtualnej rzeczywistości.
W tym artykule skupimy się na padach do 50 złotych. Podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na kontrolery z najtańszej półki cenowej, na co zwracać uwagę wybierając pady do 50 złotych, jakie może być ich zastosowanie, oraz jakimi parametrami powinny odznaczać się dobre pady do 50 złotych.
Dlaczego warto wybrać pady do 50 złotych?
Wydając na kontroler skromne 50 złotych, jesteśmy w stanie sprawić sobie sprzęt, który w zupełności wystarczy nam do sterowania w grach. Pady do komputerów są zdecydowanie tańsze od padów do konsol najnowszych generacji. Najtańsze pady możemy kupić już za 20 złotych, podczas gdy najdroższe to wydatek rzędu kilkuset złotych. Mając do dyspozycji 50 złotych, znajdziemy również sprzęt do konsoli PlayStation 3, lub jej starszych wersji.
Przedział cenowy do 50 złotych umożliwia nam wybór dobrej, podstawowej konstrukcji, która przy odpowiednim użytkowaniu posłuży nam na bardzo długo.
Zastosowanie padów do 50 złotych
Tak, jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, pady do 50 złotych to konstrukcje głównie przeznaczone do komputerów PC oraz nowych konsoli- PlayStation 3. Możemy spotkać konstrukcje obsługujące wyłącznie komputery lub konsole, a także takie, które posiadają specjalne adaptery, umożliwiające podłączenie pada do PC;ta oraz konsoli. Zastosowanie padów w tym przedziale cenowym uzależnione jest również od parametrów i konstrukcji kontrolerów.
Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając pad do 50 złotych?
Wybierając kontroler do 50, należy zwrócić uwagę na parę aspektów, które określają ich funkcjonalność. Przed kupnem pada, sprawdźmy: długość kabla, ilość przycisków funkcyjnych oraz budowę kontrolera.
Obsługiwany interfejs
Pady do 50 złotych to konstrukcje zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Każde z tych rozwiązań posiada pewne zalety i wady, które pokrótce omówimy.
Pady bezprzewodowe umożliwiają komfortową grę z dowolnego miejsca w pokoju, bez ograniczania przewodem. Ich wadą jest natomiast drenaż baterii, które musimy wymieniać, lub ładować.
Pady przewodowe to sprawdzone rozwiązanie, na które decyduje się wielu graczy. Nie musimy ich ładować, jednak kupując pad przewodowy, musimy liczyć się z dodatkowym kablem, który ogranicza naszą rozgrywkę.
Długość kabla
Pady do 50 złotych to głównie konstrukcje przewodowe, w związku z czym warto zwrócić uwagę na długość kabla. Determinuje to maksymalną odległość, z jakiej będziemy mogli sterować, grając w grę. W przypadku zabawy na PC’tach parametr ten nie jest aż tak istotny, jednak grając na konsoli, najczęściej wygodnie rozsiadamy się w fotelu, lub na kanapie, które są oddalone od konsoli.
Głównie pady do 50 złotych posiadają długość przewodu od 1,5m do nawet 3 m. Jeżeli zamierzamy używać kontrolera do grania na komputerze, parametr ten nie powinien być dla nas aż tak istotny. Do gier na konsoli, warto zdecydować się na pady z odpowiednio długimi przewodami.
Przyciski funkcyjne
Niektóre pady posiadają jedynie 10 przycisków akcji, podczas gdy najbardziej rozbudowane konstrukcje mogą pochwalić się aż 16 przyciskami funkcyjnymi. Przy wyborze pada, zastanówmy się, czy gry wymagają od nas dużej ilości przycisków, czy wystarczą nam podstawowe konstrukcje.
Sprawdźmy również ilość przycisków sterowania, analogów (mini joysticków) oraz wbudowane wibracje. Dobre pady do 50 złotych powinny posiadać minimum 10 przycisków funkcyjnych, ośmio-kierunkowy dualpad oraz dwa mini joysticki. Takie zestawienie pozwoli nam na komfortową zabawę nawet w najbardziej wymagających grach zarówno na konsolach, jak i PC’tach.
Budowa pada
Na budowę pada, składa się jego ergonomia, waga oraz obecność odpowiednich gum lub sylikonów, które ułatwiają pewny chwyt i uniemożliwiają ślizgania się dłoni podczas wielogodzinnych rozgrywek.
Do kwoty 50 złotych możemy przebierać między obszernymi wielofunkcyjnymi i ciężkimi padami, jak i lżejszymi i nieco mniej doposażonymi kontrolerami. Przed wyborem pada, sprawdźmy, ile waży. W przypadku długich rozgrywek warto zdecydować się na możliwie lekki sprzęt.
Ergonomia, chwyt i rozmieszczenie przycisków również jest bardzo istotne dla naszej wygody podczas zabawy. Mając do wydania 50 złotych, możemy decydować się na konstrukcje przypominające kształtem pady do konsoli Xbox lub te znane z PlayStation. Oczywiście poza tym istnieje cała masa różnorodnych autorskich konstrukcji, spośród których możemy wybrać najbardziej wygodny kształt.
Obsługiwane porty
Jeżeli chcemy grać wyłącznie na komputerze, sprawdźmy jaką wtyczkę posiada nasz pad. Głównie kontrolery do PC’tów komunikują się za pomocą przewodu USB. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wersję obsługiwanego portu.
Jeżeli chcemy grać zarówno na konsoli PlayStation 2 lub 3, a także na komputerze, sprawdźmy, czy pad posiada odpowiedni adapter, który nam to umożliwi.