Jaki obiektyw do Nikona? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Jakość wykonywanych fotografii jest w dużej mierze efektem możliwości technicznych aparatu, stąd tak istotne jest jakimi elementami ulepsza się własny sprzęt. Szczególnie ważny w tym świetle staje się wybór obiektywu do Nikona. Dlaczego warto w niego zainwestować i jaki wybrać?
Zastosowanie
Obiektyw jest rodzajem oka dla aparatu fotograficznego. Pozwala “zobaczyć” obiekt, ustawić jego ostrość, powiększyć, wyregulować barwy, a co za tym idzie, jest odpowiedzialny w dużej mierze za to, jak będzie przedstawiała się robiona właśnie fotografia, na ile będzie czytelna i jakie szczegóły zostaną na niej uchwycone. Dzięki obiektywowi można robić profesjonalne zdjęci dowolnego obiektu lub przestrzeni z zachowaniem maksymalnego realizmu szczegółu.
Dlaczego warto zainwestować w obiektyw?
Odpowiedź jest jasna: dlatego, że obiektyw pozwala wydobyć nową głębię z fotografii i niespotykaną jakość, jakość, o której nie mogą nawet marzyć użytkownicy aparatów nie mających takiego udogodnienia technicznego. Obiektyw jest więc inwestycją w nowy wymiar własnych wspomnień, widzianych miejsc i pamiątek z ważnych wydarzeń. Jasne jest, że pieniądze zainwestowane w takie szkło fotograficzne zwracają się z każdym niepowtarzalnym zdjęciem. Dodatkowo, jeśli kupi się dobry obiektyw to będzie on służył lata. W tym wypadku, do Nikona, najlepiej dokupić szkło tego samego producenta, aby mieć pewność, że będzie idealnie pasował do aparatu i że będzie prezentował sobą odpowiednie parametry.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
W tym zakresie jest kilka danych, o których warto pamiętać dokonując wyboru właściwego obiektywu. Przede wszystkim trzeba określić do jakich celów ma służyć szkło, a więc jaki typ zdjęć ma być robiony i jaki typ obiektów będzie uwieczniany (w tym kontekście należy zdecydować, czy chce się posiadać obiektyw standardowy, szerokokątny, teleobiektyw czy makro). To bardzo ważne, aby wybrać model adekwatny do własnych oczekiwań i o takich parametrach technicznych, jakie będą faktycznie przydatne. Należy też podjąć decyzję, jaki typ matrycy się preferuje: czy ma być to FX czy może DX. Od tego wyboru zależy w praktyce kąt widzenia zapewniany przez obiektyw. FX gwarantuje taki kąt widzenia, jak ogniskowa 35 mm, a DX nawet powiększenie o 1,5 raza w stosunku do tych parametrów. Warto zwrócić też uwagę na to, czy obiektyw jest wyposażony w zoom, czy mamy do czynienia z modelem o stałoogniskowej. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej wszechstronne i może być użyte w dowolnych warunkach i do uwiecznienia jakiegokolwiek obiektu. Stałoogniskowa cechuje natomiast obiektywy mniejsze, lżejsze, dające doskonałe efekty wizualne przy słabym świetle, między innymi, dzięki większemu otworowi przesłony niż w innych modelach.
Ciekawe produkty dostępne na rynku
Niepodzielnym bohaterem tego zestawienia będzie Nikkor od Nikona, w całym bogactwie swoich wersji. Jedną z najpopularniejszych jest Nikkor ogniskowej 24 mm/2.8. Ma doskonałą ostrość, którą zachowuje nawet przy dużych przysłonach, ma ergonomiczny kształt, świetne soczewki, a dzięki temu, że jest szerokokątny nadaje się wyśmienicie do robienia fotoreportaży. Dzięki specjalnej przekładce może być montowany również do aparatów Canona.
Z kolei Nikkor 24 mm f/1.4 AF S-G to obiektyw szerokokątny o stałoogniskowej, zaopatrzony w cztery soczewki najwyższej jakości, sprawdza się przy słabym świetle i z mniejszą przesłoną. Jest najmocniejszym na rynku, profesjonalnym szkłem w klasie 24 mm ogniskowej, ale jest przez to bardzo kosztowny. Zdecydowanie bardziej przystępny cenowo jest Nikkor z uniwersalną ogniskową 35 mm i zadowalającą jasnością. Jest bardzo odporny na wstrząsy i uszkodzenia, a do tego lekki i łatwy w transporcie. Idealnie pasuje do lustrzanek typu DX, a dodatkowo jak na swoje parametry nie jest drogi. Nikkor o ogniskowej 50 mm może z kolei pochwalić się systemem zapobiegającym zatarciom, bardzo dużą ostrością obrazów, reduktorem wstrząsów, mocnym systemem soczewek i doskonałą wydajnością wizualną w nocy. Nadaje się do robienia pejzaży, portretów, ale z powodzeniem sprawdza się również przy fotografowaniu wnętrz i obiektów nawet znacznie oddalonych od fotografa. Podobnie AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8G ED to profesjonalny obiektyw o bardzo dużej przysłonie, krystalicznej powłoce ochronnej i wytrzymałym, ale lekkim i stosunkowo małym korpusie. Szkło ma funkcję manualnego, natychmiastowego korygowania ostrości obrazu. Nowoczesny silnik SWM gwarantuje szybką i cichą pracę autofokusa.
Niebywałe wrażenie robią też możliwości techniczne teleobiektywu od Nikona z ogniskową 135 mm, wyposażonego w zoom pozwalający uchwycić praktycznie dowolnie mały obiekt. Jest to sprzęt bardzo wytrzymały i zapewniający w pełni profesjonalną jakość. Jego cena, choć wysoka, jest adekwatna do mocy szkła, gwarancji jego żywotności i skomplikowania mechanizmów optycznych wbudowanych wewnątrz. Jest to wybór, który nie zawiedzie nawet najbardziej wybrednych koneserów fotografii.
Warto też wspomnieć o dobrym obiektywie, w prawdzie nie od Nikona, który jednak pasuje bez problemów do aparatów tej marki. Jest to Zeiss Apo Sonnar 135/2, mocny teleobiektyw o dobrych soczewkach, dużej przysłonie i zadziwiającej odporności tubusa. Jest efektywny również przy słabym świetle i w zmiennych warunkach pogodowych, a system redukcji wstrząsów i zaburzeń obrazu gwarantuje czystość zdjęcia pod względem barw i ostrości.
Znajdź obiektyw, który uczyni z twojego Nikona niezawodną maszynę rejestrującą z największą dokładnością i artyzmem otaczającą cię przestrzeń. Odkryj wszystkie możliwości robienia zdjęć i przekonaj się, że cykanie fotek już nigdy nie będzie nudnym obowiązkiem na rodzinnych spotkaniach, a stanie się pasją odkrywania nieznanych dotąd wymiarów otaczającego świata.