Jaki obiektyw dla amatora? Ranking 5 najlepszych modeli
Spis treści
Zbliżają się wakacje i czujesz chęć rozwinięcia swoich umiejętności fotograficznych? A może masz już pewne doświadczenie i chcesz podszlifować swój poziom? W obu przypadkach przyda Ci się dobry obiektyw. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę wybierając szkło dla amatora!
Przeznaczenie
Kupując obiektyw trzeba mieć przynajmniej zarys pojęcia do jakiego typu fotografii sprzęt będzie wykorzystywany i jakie obiekty będą tematem zdjęć. W tym wypadku odpowiedź: nie wiem nie jest właściwa, ponieważ innego szkła wymagają zdjęcia portretowe, innego przestrzenne, fotografie robione w ruchu, pejzaże czy zdjęcia nocne. Każda z tych kategorii ma bowiem inne wymagania w zakresie przysłon, ogniskowych, matrycy, a nawet filtra. Stąd świadomość, na jaki typ fotografii chcemy się nastawić znacznie pomaga dobrać właściwe parametry szkła. W efekcie, płacimy za to, co w praktyce faktycznie będzie nam potrzebne, a nie za modne ulepszenia, do których użycia trzeba mieć profesjonalną wiedzę. Dla jasności, sprecyzowanie zainteresowań fotograficznych i wybranie zgodnie z nimi obiektywu nie oznacza, że takim szkłem będzie można robić tylko jeden, określony typ zdjęć. Przy wszechstronności dzisiejszego sprzętu nie tylko nie tylko nie ma takiej obawy, ale nawet nie istnieje taka możliwość. Konkretne wyprofilowanie szkła nie zamyka bowiem drogi do fotograficznej uniwersalności.
Parametry, o których musisz pamiętać
Jednym z głównych parametrów obiektywu jest ogniskowa, podawana w milimetrach. To od niej w dużej mierze zależą możliwości optyczne szkła, a co za tym idzie, także efekty wizualne widoczne na zdjęciu. Obecność przysłony pozwala z kolei modyfikować efekty dawane przez ogniskową. Pozwala ona uzyskać np. większe skupienie światła na fotografowanym obiekcie lub artystyczne rozmycie tła zdjęcia. Nie mniej ważna jest też ewentualna obecność zoomu. Tego typu obiektywy pozwalają bowiem powiększać obraz, dzięki czemu można uzyskać naturalny efekt i dbałość o najdrobniejsze szczegóły będąc nawet w znacznym oddaleniu od obiektu, któremu robi się zdjęcie. Należy też zwrócić uwagę na jasność obiektywu, która czym jest wyższa, tym lepsze daje efekty wizualne, ostrość i czytelność zdjęcia. Warto również kupować obiektywy tego samego producenta, którego aparat fotograficzny się posiada. Nie ma wtedy problemu z możliwym niedopasowaniem mocowań korpusu do obudowy aparatu.
Czy cena obiektywu jest ważna?
I tak i nie. Jeśli mówimy o obiektywie amatorskim to nie ma ona tak kolosalnego znaczenia, jak przy profesjonalnym sprzęcie. Jasne jest również, że nie trzeba wydawać fortuny na początku przygody z fotografią, żeby uzyskać zadowalające efekty. Jednocześnie wiadomo, że jakość sprzętu przekłada się na cenę, a więc wyższy koszt to lepsze podzespoły soczewek, lżejsze i bardziej wytrzymałe korpusy, wbudowane stabilizatory obrazu, nowoczesne matryce i formaty zdjęć. To inwestycja na lata, a nie przygodny wydatek na użyteczny gadżet. To, która opcja jest lepsza zależy jedynie od upodobań i podejścia kupującego.
Sigma 17-50mm Jest bardzo dobrym obiektywem!
Sigma 17-50mm Jest bardzo dobrym obiektywem!