Jaki monitor z G-Sync wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Decydując się na zakup nowego monitora, często nie zdajemy sobie sprawy z obszerności tego segmentu rynku. Urządzenia tego typu to obecnie zaawansowane technologicznie konstrukcje, które oferują nam wiele nowoczesnych rozwiązań. Poza szeregiem parametrów oraz cech monitorów istotny jest wybór pomiędzy dwoma konkurencyjnymi technologiami, które dbają o jakość prezentowanego obrazu- FreeSync od AMD oraz G-Sync od firmy Nvidia.
W tym artykule skupimy się na produktach wyposażonych w technologię G-Sync. Podpowiemy, czym dokładnie jest ta technologia, dlaczego warto zdecydować się na monitor akurat z tym rozwiązaniem. Poza tym napiszemy, na co zwrócić uwagę wybierając monitor z G-Sync oraz jakimi parametrami powinien charakteryzować się dobry sprzęt z technologią G-Sync.
Czym jest technologia G-Sync?
Tak jak wspomnieliśmy, G-Sync to technologia stworzona przez firmę Nvidia. Jej główne zadanie opiera się na synchronizowaniu częstotliwości prezentowanego na ekranie monitora obrazu z obrazem generowanym w karcie graficznej. Dzięki zsynchronizowaniu tych dwóch urządzeń możemy uniknąć artefaktów w wyświetlanym obrazie. Mówiąc dokładniej- technologia G-Sync umożliwia wyeliminowanie lub zminimalizowanie takich zjawisk jak tearing, czyli rozrywanie obrazu, zminimalizowanie input lag’a oraz stutteringu, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia opóźnienia oraz częstotliwości zacinana się obrazu.
Dlaczego warto wybrać monitory z G-Sync?
Monitory z technologią G-Sync pozwalają na zmaksymalizowanie jakości prezentowanych treści. Obecnie uważa się, że technologia G-Sync przewyższa FreeSync w kwestii płynności obrazu. Wybierając monitory z technologią od firmy Nvidia, możemy liczyć na znacznie większą płynność przy zmniejszonym framerate, czyli ilości klatek.
Technologia Nvidia G-Sync jest kompatybilna z kartami graficznymi GeForce GTX. Monitory działające w technologii G-Sync posiadają wbudowany moduł, który dba o doskonałej jakości obraz. G-Sync wspiera rozdzielczości od 1920×1080 do 4K. Wybór monitorów wyposażonych w tę technologię jest niestety niewielki i zwykle są to wysokiej klasy high-endowe konstrukcje. Decydując się na G-Sync, możemy wybierać między sprzętami firmy Asus, Acer, Philips, czy AOC.
Na co zwracać uwagę wybierając monitory z G-Sync?
Wybierając monitor z technologią Nvidia G-Sync, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które sprawią, że lepiej dopasujemy sprzęt do osobistych wymagań. Przed kupnem monitora z G-Sync zdecydujmy się, jakie zamierzamy go wykorzystywać i jaki typ matrycy nas interesuje. Poza tym określmy, czy wolimy ekran płaski, czy zakrzywiony, a także, w jaki sposób możemy zamontować monitor.
Przeznaczenie monitora
Monitory wyposażone w technologie Nvidia G-Sync to wysokiej klasy high-endowe rozwiązania, które głównie przeznaczone są do czerpania maksymalnej przyjemności z cyfrowej rozrywki. Zwykle monitory z G-Sync przeznaczone są dla gamerów oraz do oglądania filmów w świetnej jakości obrazu. Rzadziej możemy spotkać monitory z technologią G-Sync służące do prac biurowych, a taki sposób użytkowania tego typu sprzętów mija się z celem.
Typ matrycy
Monitory wyposażone w technologię G-Sync to zwykle konstrukcje z matrycami TN (TFT) oraz IPS. Jeżeli zależy nam na rozwiązaniu tańszym, warto wybrać matrycę TN. Są one o wiele tańsze w produkcji, oferują nieco gorsze kąty widzenia i ogólną jakość prezentowanych treści.
Matryce IPS są o wiele droższe, jednak pozwalają uzyskać lepsze odwzorowanie kolorów, głębszą czerń i większy kontrast. Zarówno matryce TN, jak i IPS sprawdzą się do oglądania filmów i grania w gry.
Płaski, czy zakrzywiony ekran?
Jeszcze parę lat temu zakrzywiony ekran w monitorze był czymś prestiżowym i niespotykanym. Obecnie coraz więcej konstrukcji, zarówno z wyższej, jak i niskiej półki cenowej może posiadać zakrzywione ekrany. Odpowiednie zakrzywienie ekranu w monitorze pozwala na lepsze wczucie się w prezentowaną treść, jednak czasem w niektórych monitorach bywa uciążliwe w przypadku pracy wielomonitorowej lub podczas montowania monitora na ścianie. Płaski ekran jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem.
Standard VESA
Wyposażenie monitora w standard VESA pozwala nam prosto zamontować sprzęt na ścianie. Jest to powszechnie używany standard w monitorach zarówno z technologią G-Sync, jak i FreeSync.
Parametry monitorów z G-Sync
Do najważniejszych parametrów monitorów wyposażonych w technologię G-Sync należą: przekątna ekranu, rozdzielczość obrazu, częstotliwość odświeżania oraz obsługiwane porty.
Przekątna
Przekątna ekranu determinuje komfort korzystania z monitora. Większość konsumentów pragnie kupić możliwie duży monitor, zapominając o dostosowaniu go do warunków przestrzennych, w których będziemy montować monitor. Zbyt duży monitor znacznie obniży komfort oglądania treści.
Do grania w gry świetnie sprawdzą się monitory o przekątnej od 20 do 27 cali, do seansów filmowych warto wybrać możliwie duży monitor, natomiast do prac biurowych górnym pułapem powinna być przekątna oscylująca w granicach 20 – 22 cali.
Rozdzielczość
Kolejny ważny parametr określający jakość wyświetlanego obrazu. W przypadku monitorów wyposażonych w technologię G-Sync możemy liczyć na wysokie rozdzielczości. Najpopularniejszą obecnie rozdzielczością natywną monitorów jest 2560 x 1440 pikseli, 1920 x 1080 pikseli i 2560 x 1080 pikseli. Możemy spotkać również monitory obsługujące rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli i 3440 x 1440 pikseli.
Częstotliwość odświeżania
Od częstotliwości odświeżania zależy szybkość prezentowanych klatek i ogólne wrażenie płynności obrazu. Najpopularniejszymi monitorami są te o częstotliwości 60 Hz. W przypadku technologii G-Sync, możemy spotkać konstrukcje taktujące z częstotliwością 100, 144, a nawet 165 Hz.
Porty i złącza
Do podstawowych portów montowanych obecnie w monitorach z G-Sync należy zaliczyć DipslayPort, HDMI oraz USB 3.0.