Jaki monitor z Freesync wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Szukając dobrego monitora do grania lub innej cyfrowej rozrywki, zostajemy bombardowani różnymi obco brzmiącymi technologiami, specyfikacjami, czy parametrami urządzeń. Początkujący i niezaznajomieni w temacie mają spore problemy w wyborze odpowiedniego monitora.
W tym tekście skupimy się na monitorach wyposażonych w jedną z podstawowych technologii FreeSync. Napiszemy, czym jest ta technologia, dlaczego warto się na nią zdecydować, jakie jest zastosowanie FreeSync w monitorach, na co zwrócić uwagę wybierając monitor z FreeSync, a także jakimi parametrami odznaczają się monitory z FreeSync.
Czym jest technologia FreeSync?
Jest to technika opracowana przez firmę AMD. FreeSync to ścisła konkurencja technologii Nvidia G-Sync. AMD FreeSync ma za zadanie utrzymywanie wyświetlanego obrazu na możliwie najlepszym poziomie. Oferuje zmniejszanie tzw. input lag’a, czyli opóźnienia sygnału na wejściu. Poza tym umożliwia wyeliminowanie tearingu, czyli rozrywania klatek obrazu. Na końcu FreeSync pozwala również zminimalizować lub całkowicie usunąć stuttering, czyli zacięcia klatek.
Ogólnie rzecz biorąc, technologia AMD FreeSync umożliwia zsynchronizowanie częstotliwości obrazu tworzonego w karcie graficznej z częstotliwością obrazu wyświetlanego na ekranie monitora. Technologia FreeSync jest w stanie pracować na monitorach o zakresie odświeżania na poziomie od 9 do 240 Hz i współpracuje z monitorami wyposażonymi w porty DisplayPort oraz HDMI.
Dlaczego warto wybrać monitor z FreeSync?
Istnieje wiele zalet technologii FreeSync dostarczanej przez firmę AMD. Głównie warto zainteresować się technologią FreeSync ze względu na brak wpływu na wydajność monitorów i braku opóźnienia kursora myszy na ekranie monitora. Poza tym dba o stałą częstotliwość wyświetlanego obrazu, a także wpływa na energooszczędność monitorów.
Monitory z technologią FreeSync to niezwykle popularne konstrukcje, które chętnie wybierane są zarówno przez standardowych użytkowników komputerów, jak i profesjonalistów i gamerów, którzy spędzają przed ekranem monitora wiele godzin.
Decydując się na monitory wyposażone w technologię FreeSync, możemy liczyć na wielu czołowych producentów i bardzo szeroki wybór najróżniejszych ekranów z niemal każdej półki cenowej. Chcąc kupić monitor z AMD FreeSync, warto zainteresować się konstrukcjami od LG, Samsunga, Acera, czy Asusa.
Na co zwracać uwagę wybierając monitor z FreeSync
Poza obecnością technologii AMD FreeSync w monitorze warto sprawdzić również inne cechy sprzętu, które pozwolą nam lepiej dopasować urządzenie do preferencji oraz zasobności portfela. Przed kupnem monitora zdecydujmy się, jakie będzie jego zastosowanie, jaki typ matrycy nas interesuje, czy ma mieć tuner TV i wbudowane głośniki, czy wolimy ekran płaski, czy zakrzywiony, a także jaki sposób montażu monitora nas interesuje.
Przeznaczenie monitora
Obecnie podstawowymi grupami monitorów są urządzenia przeznaczone do grania i filmów, a także z zastosowaniem w pracy biurowej i w domu. Pierwszą grupę stanowią urządzenia z wyższej półki cenowej, które posiadają odpowiednio duży ekran (powyżej 24-cali) i oferują bardzo dobre parametry sprzętowe i dużą jakość prezentowanego obrazu.
Monitory do domu i biura to zwykle tańsze urządzenia wyposażone w nieco gorszą technologię, które oferują nam podstawową specyfikację. Zwykle monitory do prac biurowych są mniejsze od monitorów gamingowych. Mogą charakteryzować się mniejszymi kątami widzenia, nieco gorszym odwzorowaniem kolorów, czy większym opóźnieniem przesyłanego obrazu.
Typ matrycy
Obecnie najpopularniejszymi matrycami są TN oraz IPS. Te pierwsze znajdują zastosowanie niemal w każdym typie monitora przeznaczonym zarówno do grania, jak i oglądania filmów, standardowego używania monitora, czy do prac biurowych. Matryce TN oferują gorsze parametry od matryc IPS, jednak posiadają mniejsze opóźnienie w prezentowanym sygnale.
Matryce IPS są droższe i zwykle oferują lepsze parametry obrazu- większe kąty widzenia, lepsze odwzorowanie kolorów, większy kontrast oraz mocniejsze odwzorowanie głębokiej czerni. W związku z dużymi kosztami matryc IPS zwykle możemy spotkać je w droższych monitorach z wyższej półki cenowej.
Tuner TV i wbudowane głośniki
Niektóre monitory z technologią FreeSync wyposażone są w tuner TV, który pozwala nam na oglądanie filmów na ekranie monitora. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób chcących na jednym ekranie stworzyć centrum multimedialnej rozrywki.
Wbudowane głośniki pozwolą nam oglądać filmy lub słuchać muzyki wprost z monitora, bez konieczności podłączania zewnętrznych głośników, kolumn, czy soundbarów. Zwykle głośniki w monitorach nie należą do najlepszych i należy mieć to na uwadze.
Kształt ekranu – płaski, czy zakrzywiony?
Obecnie na rynku coraz popularniejsze stają się monitory z zakrzywionymi ekranami. Jest to ciekawe rozwiązanie, które w przypadku oglądania filmów lub grania w gry poprawia imersję i ogólny odbiór treści. Monitory z zakrzywionym ekranem to drogie konstrukcje przeznaczone głównie dla entuzjastów. Płaskie ekrany są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. W przypadku płaskich monitorów o wiele łatwiej sprzęgnąć kilka monitorów do pracy wielomonitorowej.
Montaż
Wiele monitorów wyposażonych w technologię FreeSync może być montowanych na szynie VESA. Jest to standard, który pozwoli nam na łatwe i szybkie zamontowanie monitora na ścianie, co sprawdza się szczególnie w przypadku dużych monitorów.
Parametry monitorów z FreeSync
Do najważniejszych parametrów monitorów wyposażonych w technologię FreeSync należą: przekątna ekranu, rozdzielczość obrazu, częstotliwość odświeżania.
Przekątna
Jeden z ważniejszych i bardziej istotnych parametrów przy wyborze monitora. Wielu użytkowników zapomina, że monitor powinien być dopasowany do pracy, jaką zamierzamy na nim wykonywać, a także przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Do gier doskonale nadają się monitory od 22 do 30 cali, natomiast do prac biurowych świetnie sprawdzą się monitory o przekątnej do około 22 cali.
Nie jest to jednak ścisłą regułą, a jedynie propozycją. Jeżeli mamy mało miejsca na biurku lub blacie, warto wybrać mniejszy monitor, jeśli posiadamy więcej przestrzeni, możemy zdecydować się na monitor większy.
Rozdzielczość
Kolejny ważny parametr określający jakość wyświetlanego obrazu na ekranie monitora. Każdy monitor posiada rozdzielczość natywną, w której wyświetla obraz w możliwie najlepszej jakości. Monitory wyposażone w technologię FreeSync to zwykle konstrukcje o rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli, 1920 x 1080 pikseli, lub 2560 x 1440 pikseli. Możemy spotkać również monitory o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, 1920 x 1200 pikseli oraz 1366 x 768 pikseli.
Możliwie duża rozdzielczość zalecana jest do oglądania filmów oraz gier. Do prac biurowych zdecydowanie wystarczy nam jakość HD lub Full HD. Pamiętajmy, że im większa rozdzielczość, tym wyświetlany obraz będzie stanowił większe obciążenie dla karty graficznej.
Częstotliwość odświeżania
Częstotliwość odświeżania informuje nas o tym, jak szybko monitor jest w stanie wyświetlać kolejne klatki. Najpopularniejszymi obecnie monitorami z FreeSync są konstrukcje z częstotliwością na poziomie 60 Hz, jednak z powodzeniem możemy szukać monitorów 75 Hz, 122 Hz oraz 144 Hz. Im większa rozdzielczość, tym cena monitora znacząco wzrasta.