Jaki mały laptop na wakacje wybrać? Ranking laptopów na wakacje
Spis treści
Małe laptopy zdobywają coraz większy segment mobilnych komputerów. Dzięki postępowi techniki, oraz skutecznym działaniom producentów sprzętu elektronicznego, miniaturyzacja komputerów rokrocznie przyjmuje coraz dynamiczniejszy rozwój.
W artykule skupimy się na małych laptopach. Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na mały laptop, jakie może być jego zastosowanie, na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt tego typu, oraz jakimi parametrami powinien charakteryzować się mały laptop.
Dlaczego warto wybrać mały laptop na wakacje?
Małe laptopy wcale nie muszą mieć gorszych parametrów od laptopów konstrukcyjnie większych. Warto pomyśleć o mniejszych konstrukcjach, głównie z tego względu, że na rynku znajdziemy obecnie większy wybór laptopów o skromniejszych wymiarach, niż pełnowymiarowych, dużych komputerów osobistych.
Poza tym możemy przebierać między wieloma konstrukcjami – ultrabookami, netbookami, hybrydami, czy mini notebookami. Opcji jest wiele, jednak skupimy się na nich w dalszej części artykułu.
Abstrahując od różnorodności cenowej i konstrukcyjnej, małe laptopy cechuje przede wszystkim duża mobilność, której (na ogół) nie uzyskamy kosztem gorszych parametrów urządzenia.
Zastosowanie małych laptopów
Zastosowanie komputerów mobilnych uzależnione jest od konstrukcji, na którą się zdecydujemy. Pod pojęciem „mały” laptop mamy na myśli urządzenia o ekranach, które nie przekraczają 15 cali, zwykle będą to 13-calowe laptopy, netbooki, czy ultrabooki.
Komputer o takich wymiarach ekranu pozwoli nam na mobilną pracę, pisanie, granie w gry (w zależności od mocy podzespołów), czy długą pracę na jednym cyklu ładowania baterii. Dzięki dużej mobilności z małych laptopów możemy korzystać niemal wszędzie – w domu, w podróży, na spotkaniu, w biurze, czy wziąć je ze sobą na wakacje.
Na co zwrócić uwagę wybierając mały laptop na wyjazd wakacyjny?
Decydując się na mały laptop, przede wszystkim należy określić konstrukcję, jaka nas interesuje. Do wyboru mamy: małe notebooki, ultrabooki, hybrydy PC i tableta i netbooki. Poniżej opisujemy każdą z tych konstrukcji.
Małe notebooki
Są to zwykłe laptopy o małych wymiarach. Z reguły producenci określają je mianem „mobilnych”. Tego typu sprzęty oferują nam poza mobilnością, odpowiednio mocną obudowę, która wytrzyma ciągłe transportowanie urządzenia, osprzęt pozwalający na bezproblemowe zastosowanie. Zwykle małe (mobilne) notebooki możemy wykorzystać do nauki, zastosowań biznesowych, czy prostych działań multimedialnych.
Ultrabooki
Są to urządzenia, które łączą potężną moc i świetne podzespoły z możliwie najmniejszymi wymiarami. Przyjmuje się, że ultrabooki nie powinny przekraczać 2 kg. Trend na ultrabooki został zapoczątkowany przez firmę Intel w 2011 roku. Firma ta opublikowała również zasady, jakie powinien spełniać ultrabook. Obecnie lista ta jest bardziej sugestią niż sztywnymi zasadami.
Komputerom tego typu nie będzie straszne uruchomienie nowych gier, praca biurowa, zastosowanie edukacyjne, czy multimedialne. Cieniutkie obudowy, i nowoczesny design dodatkowo wpływają na wrażenia wizualne. Ultrabooki to najdroższa grupa małych komputerów mobilnych.
Hybrydy (tablet z klawiaturą)
Nie są to, co prawda laptopy typu stricte, jednak zyskiwanie ogromnej popularności tego typu urządzeń powoduje, że nie mogliśmy nie wspomnieć o tej grupie sprzętów. Hybrydy oferują zwykle odłączane ekrany o przekątnych 10 cali i stacje dokujące w formie klawiatury.
Są to dosyć tanie urządzenia i oferują na ogół funkcjonalność biznesową i pozwalają na podstawowe zastosowanie biznesowe.
Netbooki
Laptopy do konsumowania internetowych treści. Posiadają zwartą konstrukcję i niewielkie (większe od ultrabooków) gabaryty. Netbooki stawiają na podstawowe, nieobciążające ich parametrów zastosowanie.
Parametry małych laptopów
Decydując się na mały laptop, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Przede wszystkim sprawdźmy przekątną ekranu, która determinuje wielkość urządzenia. Następnie zwróćmy uwagę na procesor, pamięć operacyjną oraz wagę sprzętów.
Przekątna ekranu
Jak wspomnieliśmy we wcześniejszej treści artykułu, za mały laptop możemy uznać urządzenie o ekranie poniżej 15 – 15,6-cali. Im mniejszy ekran, tym mobilność będzie stała na wyższym poziomie, jednak komfort korzystania z urządzenia będzie niższy.
W mobilnych laptopach dobrym rozwiązaniem jest matowa matryca, która podniesie czytelność wyświetlanych treści w niekorzystnych warunkach oświetleniowych – przy negatywnie padającym oświetleniu sztucznym lub przy korzystaniu z urządzenia przy ostrym słońcu.
Procesor i pamięć operacyjna
Oczywiście im więcej mocy obliczeniowej i pamięci operacyjnej tym lepiej. Jednak poza ultrabookami, gdzie te elementy stoją na najwyższym poziomie, w małych mobilnych laptopach zwykle będziemy musieli pójść na kompromisy. Świetnym rozwiązaniem będą konstrukcje wyposażone w procesory Intel Core z serii i3 lub i5, które wspomagać będzie minimum 4 GB pamięci operacyjnej.
Waga
Decydujący o mobilności czynnik. Warto decydować się na możliwie lekkie laptopy, których waga nie przekroczy 3 kg. Urządzenia powyżej takiej wagi będą ciężkie, z reguły toporne i trudne w transportowaniu.
Czas pracy na baterii
Z racji tego, że mały laptop służy głównie do korzystania poza miejscem, w którym możemy go podpiąć do sieci, warto wybrać urządzenie, które pozwoli na maksymalnie długą pracę na pojedynczym cyklu ładowania. Powinniśmy zwracać uwagę na urządzenia, które pozwolą nam na minimum 4-godzinną pracę.