Jaki laptop na budowę? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Budowa to nie miejsce dla wrażliwego, designerskiego laptopa. Na jego zdrowie w takim miejscu czyha wiele niebezpieczeństw: zalanie, upadek na twardą powierzchnię, brak dostępu do źródła zasilania, zmienne warunki pogodowe, złe lub zbyt ostre oświetlenie. Warto więc przemyśleć zakup głównie pod kątem przystosowania sprzętu do survivalowych warunków, w jakie zamierzamy go zabrać. Prócz tego, będzie to w większości przypadków sprzęt mobilny, a więc liczy się niska waga urządzenia, która zwykle nie idzie w parze z trwałością i jakością wykonania. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie trzeba już iść na kompromis i przy odrobinie szczęścia uda się wyszukać propozycje, które można równie dobrze zabrać do koszar, a jednocześnie nieprzypominające gabarytami solidnej walizki. Poniższy poradnik rozwieje wątpliwości inżynierów i zasugeruje, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze idealnego sprzętu na budowę.
Trudne warunki pracy
Sprawdźmy, czy nasz nowy towarzysz będzie w stanie sprostać wszystkim wymogom trudnego zadania pracy w terenie. Przede wszystkim będzie musiał znieść zmienne i nieprzewidywalne warunki pogodowe. Uszkodzenia mechaniczne powinny być dla niego chlebem powszednim, tak samo jak ewentualna możliwość kontaktu pierwszego stopnia z wodą czy innymi płynami. Co więcej, obraz na ekranie będzie musiał być wyraźny i czytelny bez względu na typ oświetlenia (lub niedoświetlenie). Po zsumowaniu tych wymogów okazuje się, że potrzebny będzie istny Terminator wśród laptopów. Na szczęście szeroka oferta dostępnych na rynku modeli zaspokoi i takie żądanie.
Wytrzymała konstrukcja
Jakość wykonania komputera najlepiej ocenić własnoręcznie, w sklepie, i dopiero później wyszukać najkorzystniejszą cenowo ofertę. Przez internet ciężko będzie bowiem ocenić jakość pracy zawiasów, szczelność domykania, wykonanie klawiatury. Odrzućmy też połyskliwe obudowy i nie deprecjonujmy starego, dobrego plastiku, który może okazać się o wiele bardziej wytrzymały niż elementy z cienkiej blachy. Droższą wersją będzie wykończenie aluminiowe bądź ze stopów magnezu, gwarantujące podwyższoną odporność maszyny na czynniki zewnętrzne. Lepiej zdecydować się na matową klapę, która nie da po sobie poznać wieku i przebiegu, a drobne rysy czy odciski palców będą jej obce. Nie mylmy również klawiatur odpornych na zalanie z całkowicie wodoszczelnymi laptopami: te pierwsze dzięki specjalnej konstrukcji pozwolą bez pośpiechu wyłączyć sprzęt, zanim woda dostanie się przez klawiaturę do jego wnętrza. Drugim nie straszne jest zalanie wodą, ponieważ posiadają szczelną obudowę i nie ma możliwości, aby płyn przedostał się do środka.
Mobilność
Duży sprzęt to więcej funkcji. Większe rozmiarami laptopy będą posiadały na wyposażeniu np. napęd optyczny na klawiaturę numeryczną, bez których ciężko się obejść niektórym specjalistom. Z drugiej strony, te dodatki negatywnie wpłyną na mobilność notebooka, tak samo zresztą, jak większa niż 15 cali przekątna ekranu. Warto zawczasu przeanalizować sytuacje, w których będziemy zamierzali korzystać z nowego nabytku i zdecydować, czy ważniejsza będzie łatwość transportu, czy dodatkowe funkcje, często istotnie wpływające na komfort pracy.
Wydajność i szybkość
O zakup potężnej maszyny o powalających parametrach niech martwią się architekci; budowlańcy i inżynierowie znajdują się w tym starciu na wygranej pozycji. Na satysfakcjonujące parametry notebooka przeznaczą zdecydowanie mniej pieniędzy, ponieważ większość stosowanego przez nich oprogramowania nie jest wymagająca. Zintegrowana karta graficzna i 4 lub 8 GB RAM-u to zadowalająca podstawa owocnej współpracy z nowym nabytkiem. Prócz standardowego dysku HDD warto pokusić się o kupno dodatkowo wersji SSD, która znacząco wpłynie na szybkość reakcji sprzętu. Znaczenie może mieć również wydajny system chłodzenia, który ma za zadanie utrzymanie naszego narzędzia pracy w dobrym zdrowiu i optymalnej temperaturze.
Bateria
Zwróćmy uwagę na czas jej pracy, gdyż w terenie często po prostu nie ma możliwości podpięcia sprzętu do źródła zasilania. Przemieszczanie się z laptopem po różnych lokalizacjach nie zostawia czasu na ładowanie go co chwilę, stąd żywotność baterii będzie, zaraz obok typu matrycy, najistotniejszym czynnikiem, który należy rozważyć podczas zakupu. 6-10h pracy po pełnym naładowaniu to maksymalny osiąg nowych modeli; jeśli i on wydaje się niewystarczający, rozwiązaniem będzie bateria zewnętrzna, czyli swoiste koło ratunkowe dla laptopa i jego właściciela w sytuacjach kryzysowych.
Matryca
Im więcej cali, tym większa wygoda pracy z edytorami tekstu i innymi programami niezbędnymi na budowie. Niestety, w konsekwencji rośnie również waga urządzenia, i choć dla panów nie będzie to problemem, tak panie pewne zdecydują się na lżejszy model o nieco mniejszym ekranie. 13-15 cali powinno zamknąć się w 2 kilogramach, 17-calowe wersje okażą się już cięższe. Ponieważ laptop rzadko kiedy będzie używany w stabilnych, biurowych warunkach, warto zwrócić uwagę na w pełni matową lub przynajmniej antyrefleksową powłokę. Ostre słońce, jarzeniówki, świetlówki, nic nie będzie nam w stanie przeszkodzić w pracy, jeśli zwrócimy uwagę na ten pozornie mało ważny detal. W przeciwnym razie, przy niesprzyjającym oświetleniu w ekranie ujrzymy w najlepszym wypadku swoje odbicie.
Ranking 5 najlepszych laptopów na budowę