Jaki laptop do Photoshopa? Ranking laptopów do Photoshopa.
Spis treści
Obróbka grafiki najczęściej kojarzy się z zaawansowanym, popularnym kombajnem, jakim jest Photoshop. Laptopy są dla grafików przede wszystkim narzędziem pracy, dlatego warto wybrać sprzęt, który będzie tę pracę ułatwiał.
Na rynku istnieje cała masa różnych urządzeń z bardzo różnymi konfiguracjami sprzętowymi. W artykule podpowiemy, na co zwracać uwagę, jakie parametry powinien mieć dobry laptop do obsługi Photoshopa oraz czym kierować się podczas zakupu.
Na co zwrócić uwagę?
Laptop będzie używany do obróbki materiałów graficznych oraz do pracy z programami graficznymi. W związku z tym należy postawić na dobrą matrycę. Równie ważna będzie wydajność sprzętu. Nie należy oszczędzać na pamięci RAM oraz warto wybrać mocny procesor z minimum czterema rdzeniami. Na dokładkę przyda się przyzwoita karta graficzna.
Nie można mieć wszystkiego i należy pójść na pewne kompromisy. W urządzeniach do obróbki grafiki karta dźwiękowa i głośniki nie powinny odgrywać żadnej roli. Tak samo w przypadku ogromnej przestrzeni dyskowej. Warto wybrać szybki dysk wirujący z prędkością 7200 RPM, jednak nie powinniśmy przesadzać z jego pojemnością. Chyba że obowiązkowo potrzebujemy parę TB pamięci.
Warto również zwrócić uwagę na generowany hałas oraz temperaturę. Wiele zaawansowanych kombajnów z mocnymi podzespołami rozgrzewa się do dużych temperatur. Pracujące, wyżyłowane podzespoły generują również dużo decybeli. W związku z tym należy dokładnie przejrzeć specyfikację i dowiedzieć się ile laptop generuje ciepła pod obciążeniem, a także jak głośno pracuje.
Parametry laptopów do pracy z Photoshopem
Matryca
Jeden z ważniejszych elementów laptopa do grafiki. Warto postawić na matrycę większą niż 15 cali. Sprzęt z mniejszym ekranem może okazać się za mały do komfortowej pracy. Jeżeli mamy możliwość, należy wybrać matrycę matową. Pozwoli ona na wygodną pracę na zewnątrz oraz w mocno oświetlonych pomieszczeniach.
Matryca powinna posiadać odpowiednio mocne i jednolite podświetlenie ekranu. Jasność na poziomie poniżej 200 nitów, a także rozświetlenie niższe niż 80% będą zbyt małe. Warto wybierać jak najwyższe wartości.
Równie ważna jest umiejętność odwzorowania kolorów. Przy pracy z programami graficznymi, w tym z Photoshopem paleta AdobeRGB i matryca LCD IPS to absolutne minimum. Laptop powinien odwzorowywać możliwie najwięcej palety sRGB. W obróbce grafiki ważny jest również kontrast statyczny. Warto szukać laptopów z kontrastem statycznym wyższym niż 300:1.
Na samym końcu dochodzi rozdzielczość matrycy. Laptopy do pracy z Photoshopem powinny odznaczać się minimum rozdzielczością Full HD (1920 x 1080 pikseli). W przypadku droższych urządzeń spotyka się rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli) lub QHD+ (3200 x 1800 pikseli).
Procesor
Powinien być jak najmocniejszy, a także posiadać więcej niż dwa- cztery rdzenie. Świetnie sprawdzają się procesory Intel Core i5, a w przypadku zasobniejszego portfela można wybrać Core i7. Warto rozejrzeć się za CPU, które posiadają technologię Turbo Boost. Dzięki temu będziemy w stanie zwiększyć częstotliwość taktowania zegara.
Płyta główna
Powinna posiadać jak najwięcej miejsca na ewentualną późniejszą rozbudowę. Obsługa 8 GB pamięci RAM to minimum. Dodatkowo powinna posiadać slot na kartę graficzną.
Karta graficzna
W większości przypadków obróbka grafiki 2D nie wymaga zewnętrznej karty graficznej. Jeżeli natomiast zamierzamy tworzyć materiały graficzne w 3D lub zaawansowaną grafikę rastrową albo animacje, warto dokupić zewnętrzny układ graficzny. Przyśpieszy to proces renderowania oraz usprawni proces zarządzania wieloma operacjami naraz.
Pamięć wewnętrzna RAM
Im więcej pamięci wewnętrznej, tym lepiej. Pamięć RAM wspiera procesor podczas pracy z danymi. Pamięć ta bierze czynny udział przy renderowaniu grafiki oraz animacji. Laptop do profesjonalnej pracy w programie Photoshop powinien mieć minimum 4 GB pamięci operacyjnej. Warto jednak postawić na sprzęty z 8, a nawet 16 GB pamięci RAM.
Ranking laptopów do Photoshopa
Miejsce | Zdjęcie | Nazwa |
---|---|---|
1. | ![]() | Laptop Hewlett-Packard ZBook Studio G4 |
2. | ![]() | Laptop Dell XPS 13 |
3. | ![]() | Apple Macbook Air 13 |
Bateria
Akumulator jest piętą Achillesową współczesnych laptopów do obróbki grafiki. Dobre laptopy odznaczają się dużą mocą i zaawansowanymi podzespołami, które zużywają sporo energii. W związku z tym baterie są w stanie wytrzymać maksymalnie parę godzin na pojedynczym cyklu ładowania. Dodatkowo dochodzi ograniczona powierzchnia, w której można by umieścić większy akumulator.
Jakość wykonania
Laptop jest urządzeniem mobilnym, dlatego warto postawić na solidną, odporną na uszkodzenia mechaniczne obudowę. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie zawiasów, które trzymają ekran. W niektórych laptopach zawiasy są zbyt małe, przez co cała konstrukcja staje się chybotliwa.
Dodatkowe akcesoria
Dobrym pomysłem jest dokupienie myszki lub trackballa, które znacznie ułatwi pracę w programie Photoshop. O ile wszyscy wiedzą, czym jest myszka, o tyle z pojęciem trackballa nie każdy się spotkał. Trackball to specjalny rodzaj myszy. Steruje się nią za pomocą kciuka. Trackball jest bardzo użytecznym narzędziem, które znacznie ułatwia pracę grafika.
Kolejnym ciekawym akcesorium, które może ułatwić tworzenie grafiki w programie Photoshop, jest tablet kreślarski. Praca z tabletem jest bardzo przyjemna i prosta. Tablet zastępuje niemal całe środowisko grafika. Można tworzyć na nim wstępne grafiki, które później poddaje się obróbce w programie Photoshop.