Jaki laptop do 4000 zł? Ranking laptopów do 4000 złotych!
Spis treści
W przedziale cenowym do 4000 złotych można bez problemu znaleźć satysfakcjonujący sprzęt o parametrach odpowiednich zarówno do gier komputerowych, jak i użytku domowego, biznesowego oraz mobilnego. Podpowiadamy, czym najlepiej kierować się przy wyborze laptopów.
Dlaczego warto kupić laptopa do 4000 złotych
Tej klasy laptopy zadowolą z pewnością większość wymagających użytkowników komputerów przenośnych. Z tą ceną w parze idzie niezawodność, mocny procesor, duża pamięć RAM, bateria idealna w czasie podróży. Można na nich realizować zadania biznesowe, prowadzić video rozmowy w doskonałej jakości, dać do zabawy najmłodszym i nie martwić się o ich bezpieczeństwo.
Zastosowanie laptopa do 4000 złotych
Jakie główne zastosowanie mają uniwersalne laptopy do 4000 złotych:
- do użytku domowego – przeglądanie stron internetowych, obróbka zdjęć, filmy, muzyka, programy księgowe,
- do multimediów – oglądanie teledysków oraz filmów pełnometrażowych,
- ultramobilne – łatwo je transportować, bateria pozwala na długi czas pracy, a wymiary pozwalają na swobodne noszenie ich w torbie,
- biznesowe – łączą cechy komputera i tabletu, dodatkowo obsługują aplikacje biznesowe i mają elegancką stylistykę,
- gamingowe – spośród z reguł dość drogich laptopów tego rodzaju każdy gracz jest w stanie wybrać satysfakcjonujący model w tym przedziale cenowym.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa do 4000 złotych
Przed zakupem laptopa koniecznie przeanalizuj jego podstawowe parametry. Przede wszystkim zwróć uwagę na procesor, pamięć RAM, twardy dysk, kartę graficzną, matrycę, baterię, kartę dźwiękową, a także inne przydatne funkcje i cechy, takie jak sposób wykonania obudowy, porty USB, czytniki kart oraz na posiadaną gwarancję na podzespoły.
Procesor laptopa
W cenie do 4000 złotych można spokojnie znaleźć laptopy wyposażone w procesory Intel Core i7, dla najbardziej wymagających użytkowników. Są one bardzo wydajne, umożliwiają jednoczesną pracę w kilku aplikacjach, są energooszczędne i nie obciążają zbytnio baterii.
Pamięć RAM laptopa
Zainstalowane 8 GB to w dzisiejszych czasach standard. Takie modele laptopów, można również rozbudowywać, nawet do maksymalnych 32 GB. Typ pamięci RAM idealnej do urządzeń dla graczy, biznesmenów i fanów multimediów to niezawodne RAM DDR3. W przedziale cenowym do 4000 złotych da się znaleźć również sprzęt z jeszcze nowocześniejszą i szybszą pamięcią RAM DDR4, o znacznie smuklejszej budowie.
Dysk twardy
W laptopach przeznaczonych dla osób robiących naraz wiele rzeczy doskonały będzie dysk SSD. Wspomaga on szybkie działanie użytkownika komputera, pracuje cicho, jest odporny na wstrząsy, a często potrafi nawet kolejkować zadania do wykonania. Jakby tego było mało, dyski SSD są energooszczędne, a więc pozwalają na dłuższą pracę bez kabla.
Karta graficzna laptopa
Wybieraj karty graficzne z modelami NVIDIA (GeForce). Zadowolą one nawet doświadczonych graczy komputerowych oraz grafików, zajmujących się profesjonalną obróbką zdjęć.
Matryca laptopa
Matowa matryca jest uznawana za bardziej komfortową do codziennej pracy. Jej podświetlenie typu LED oznacza większą energooszczędność i dłuższy czas pracy baterii. Jeśli często podróżujesz z laptopem, wybierz mniejszą matrycę, jeśli oglądasz dużo filmów – większy rozmiar będzie miał znaczenie.
Bateria laptopa
Dobra, solidna bateria laptopa umożliwia aż do 9 lub 12 godzin pracy bez konieczności ładowania baterii (w zależności od wielkości ekranu). Stan gotowości do pracy utrzymuje nawet przez miesiąc.
Karta dźwiękowa do laptopa
Słabej jakości karty dźwiękowe w laptopach skłaniają do zakupu dodatkowych, na USB. Postaw na konfigurację 5.1 lub 7.1.
Inne parametry
Poza powyższymi parametrami warto zwrócić uwagę na:
- Obudowę – dominuje aluminium i włókno węglowe, a także pokrycia odporne na zalanie.
- Porty USB i czytniki kart (interfejsy) – najnowszym wynalazkiem jest USB 3.0, gwarantujący błyskawiczne kopiowanie danych i niezawodną komunikację z innymi urządzeniami.
- Gwarancję – często można dokupić dodatkową.