Jaki laptop dla lekarza, ranking polecanych modeli
Spis treści
Wykonywanie zawodu lekarza nie ogranicza się tylko do przyjmowania i badania pacjentów oraz wypisywania recept. To szereg różnych czynności wiążących się z kwestiami administracyjnymi i doskonaleniem zawodowym, a także częstym przemieszczaniem u się, choćby z wizytą do chorych czy na różne sympozja i konferencje naukowe. Lekarz musi być c mobilny i przygotowany na wszelkie okoliczności, z jakimi może się spotkać w ciągu jednego dnia pracy. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić lekarza bez podręcznego laptopa, w którym gromadzi niezbędne informacje związane np. z historią choroby pacjentów. Jaki laptop dla lekarza wybrać, aby był pomocny w codziennej pracy?
Mały, zgrabny, smukły ULTRABOOK
Laptop dla lekarza powinien być niewielki gabarytowo, aby przenoszenie go z miejsca na miejsce nie stwarzało żadnego problemu. Najlepsze będą tzw. ultrabooki o przekątnej ekranu od 11 do 14 cali, wadze poniżej 2 kg., które oprócz swojego atrakcyjnego wyglądu (smukła obudowa i ciekawy design), są wykonane z bardzo dobrych materiałów, i co ważne, żywotność baterii jest mocno zadowalająca. Każda aplikacja, nawet ta bardzo zaawansowana, profesjonalne medyczne programy, nie będą stanowiły dla ultrabooka problemu. Dla lekarza, który cały czas przyswaja nową wiedzę, śledzi nowinki medyczne, szczególnie te dotyczące nowych leków i kontaktuje się z różnymi ludźmi w kwestiach zawodowych, ultrabook jest niezastąpionym narzędziem do pracy.
Funkcjonalny laptop konwertowany
To kolejne, bardzo dobre rozwiązanie dla lekarza, który oprócz pracy stacjonarnej, dojeżdża do chorych i w inne miejsca, związane w jakiś sposób ze swoją pracą zawodową. Ekran takich laptopów jest konwertowalny albo odczepiany, co znacznie ułatwia pracę na nim w różnych warunkach. Profesjonalne notebooki oferują możliwość pisania na ekranie palcami lub specjalnym rysikiem, co bardzo przydaje się przy sporządzaniu szybkich notatek. Na niektórych modelach można pisać odręcznie i za pomocą specjalnego oprogramowania przenosić tekst do edytora. Laptop konwertowalny to tablet i notebook w jednym – daje szereg możliwości użytkowania i jest bardzo wydajny.
Kulturalnie i estetycznie
Każdy zawód powinien być wykonywany w estetycznych warunkach i w pełnej kulturze. Jednak szczególnie ci, którzy pracują w bliższym kontakcie z drugim człowiekiem, powinni przygotować warsztat pracy z dbałością każdy, nawet najmniejszy szczegół. Do lekarza przychodzą ludzie potrzebujący pomocy, z którymi trzeba często spokojnie porozmawiać i udzielić im duchowego wsparcia. Często są to osoby starsze, schorowane, o różnych dysfunkcjach, dlatego powinny być obsłużone w jak najlepszych warunkach i z należytym szacunkiem. Oprócz estetycznego wyglądu pomieszczenia, dobrego nastawienia do pacjenta, lekarz powinien zadbać też o narzędzia, którymi się posługuje w gabinecie. Także laptop powinien pracować cicho i dyskretnie, bez generowania dużego hałasu przez dysk twardy i układ chłodzenia. Warto więc sprawdzić wcześniej specyfikację danego notebooka, aby potem nie być niemile zaskoczonym jego głośną, drażniącą uszy pracą. Należy też zwrócić uwagę na matrycę – jeśli jest błyszcząca, nie będzie możliwa praca w niektórych pomieszczeniach, a szczególnie za zewnątrz. Odbijające się światło może powodować dyskomfort w odczytywaniu treści z ekranu oraz obciążać wzrok. Matryca matowa da zdecydowanie lepszy komfort pracy i będzie przyjazna dla oka. Nie jest to jednak cecha priorytetowa w wyborze laptopa dla lekarza.
Jaki laptop do przychodni
Jaki laptop do przychodni będzie najlepszy? Może być to zarówno omówiony wyzej mniejszy gabarytowo notebook, jak również laptop o wymiarach matrycy 15.6 czy też większej przekątnej ekranu. Jest może trochę większy i zajmie minimalnie więcej miejsca w torbie, ale na pewno nie będzie za duży. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i form pracy, od częstotliwości wyjazdów itd. Na większym ekranie lepiej widać zdjęcia prześwietleń, tabele, zestawienia – jest po prostu bardziej czytelny. Na pewno taki laptop, czy nawet większy, przyda się podczas pracy stacjonarnej, kiedy lekarz przebywa więcej w jednym miejscu, szpitalu czy przychodni. Zawsze może nabyć drugi, alternatywny, jeśli optuje za mobilnością podczas wyjazdów naukowych czy wizyt domowych u chorych.
Warto też zwrócić uwagę na klawiaturę – czy dobrze się na niej pisze, czy jest podświetlana, a także na touchpad. Te wszystkie drobiazgi mają duży wpływ na jakość pracy wykonywanej za pomocą zakupionego urządzenia. Trzeba więc w pełni dopasować laptopa do swoich potrzeb.
Biznesowe wykonanie
Zazwyczaj ultrabooki i laptopy konwertowalne są notebookami biznesowymi. Charakteryzuje je ładna prezencja – smukła obudowa zrobiona z materiałów o wysokich standardach jakości, bardzo dobra jakość wykonania wszystkich podzespołów podzespołów oraz dobra wydajność. Dołożenie kilku złotych zwróci się szybko, kiedy będzie trzeba pracować często z kilkoma programami na raz, prze kilka godzin i bez dłuższego dostępu do prądu. Mocny procesor, dobre chłodzenie, żywotna bateria i duża pamięć RAM zapewnią komfort pracy w każdych warunkach i pełne zadowolenie.
Ranking
Jeśli nie wiesz do końca, jaki laptop dla lekarza i jaki laptop dla przychodni wybrać, zapoznaj się z naszym rankingiem, prezentującym wybrane modele. Wśród nich znajdą się na pewno urządzenia o mocnym procesorze, większej pamięci RAM i dobrej wydajności. Są to np. Laptop Apple Macbook Pro 13 (MPXR2ZE/A/R1), Laptop Asus ZenBook UX303UB (UX303UB-DH74T) czy większy gabarytowo, o przekątnej 15. 6, Laptop Hewlett-Packard Zbook 15u G3 (T7W12EA).
Polecane laptopy dla lekarza