Jaki laptop dla inżyniera wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Na rynku znajdziemy obecnie wiele najróżniejszych komputerów osobistych przeznaczonych dla większości grup zawodowych. Możemy przebierać między laptopami dedykowanymi budowlańcom, handlowcom, biznesmenom, nastolatkom, seniorom, naukowcom, czy graczom. Laptopy dla każdej z tych grup różnią się parametrami, specyfikacją, czy konstrukcją.
W tekście poruszymy temat wyboru laptopa dla inżyniera. Napiszemy, dlaczego warto wybrać dedykowany sprzęt dla inżyniera, jakie może być zastosowanie takiego laptopa, na co zwrócić uwagę kupując laptop dla inżyniera, a także jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry laptop dla inżyniera.
Dlaczego warto wybrać laptop dla inżyniera?
Laptopy dedykowane inżynierom doskonale spełniają powierzone im zadania. Oferują odpowiednią moc obliczeniową oraz wydajność do większości prac, jakie wykonują na nich inżynierzy, a także z reguły są mobilne, posiadają trwałą konstrukcję i pojemną baterię.
Wybierając laptop dla inżyniera, możemy liczyć na całą masę konstrukcji od czołowych producentów laptopów. Laptop dla tej grupy odbiorców znajdziemy już od około 800 złotych i możemy przebierać między sprzętami od: Lenovo, Dell, Samsung, czy HP.
Zastosowanie laptopa dla inżyniera
Laptop dla inżyniera to głównie sprzęt do zadań specjalnych. Nierzadko inżynierzy wykorzystują przenośne komputery do pracy przy ciężkich maszynach, w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, skrajnych temperaturach, czy w pomieszczeniach o dużym lub zbyt małym zawilgoceniu powietrza. Laptopy muszą dzielnie znosić takie przeciwności losu i należycie służyć.
Komputer dla inżyniera powinien z łatwością radzić sobie z zaawansowanymi programami do projektowania, wykonywania obliczeń, dokumentacji technicznej. Laptop tego typu powinien z łatwością uruchamiać programy AutoCAD, SolidWorks, AutoDesk Inventor, Altium Designer, czy tego typu podobne oprogramowanie.
Praca inżyniera mocno różni się w zależności od stanowiska, branży, czy firmy, w której inżynier jest zatrudniony. Wiele dużych korporacji i firm posiada własne oprogramowanie, które nierzadko jest dosyć zasobożerne. Przy wybieraniu laptopa warto upewnić się, że będzie posiadał on odpowiednią nadwyżkę mocy obliczeniowej i pamięci operacyjnej.
Na co zwrócić uwagę wybierając laptop dla inżyniera?
Laptop dla inżyniera musi być odpowiednio wytrzymały na zróżnicowane warunki, w których przyjdzie mu pracować. Musi posiadać trwałą budowę, być odpowiednich wymiarów i oferować odpowiednią funkcjonalność.
Budowa
Budowa komputera dla inżyniera musi być odpowiednio trwała. Inżynier nie powinien bać się przenosić swojego laptopa w bardziej niebezpieczne dla sprzętu elektronicznego miejsca, nie obawiać się, że sprzęt zniszczy się w transporcie, a także być pewnym, że uruchomi się nawet w skrajnych temperaturach.
Jeżeli nasza praca przebiega w ekstremalnych warunkach, dobrym pomysłem jest wyposażenie się w specjalnie wzmocniony sprzęt typu Rugged, którego obudowa sprawi, że laptop będzie odporny na uszkodzenia mechaniczne, zalanie, czy różnice temperatur.
Wymiary
Na wymiary laptopa wpływa bezpośrednio przekątna matrycy. Wybór wielkości ekranu powinien być uzależniony od osobistych preferencji oraz warunków, w których będziemy używać laptopa. Jeżeli zamierzamy często go transportować i pracować w terenie, wówczas musimy wybrać komputer mobilny. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku będą laptopy z matrycami 13 – 15,6-cali. Oferują one odpowiednią czytelność przy jednoczesnych kompaktowych wymiarach. Jeżeli nasza praca przebiegać będzie głównie w biurze, a laptop będzie w ogóle nietransportowany lub stosunkowo rzadko, można pokusić się o większy sprzęt o 17-calowej matrycy. Tego typu sprzęt zaoferuje dużą wygodę w przypadku pracy na paru okienkach naraz, czy wygodną obsługę programów do projektowania.
Funkcjonalność
Na funkcjonalność w dużej mierze poza użytymi podzespołami, wpływa obecność portów oraz interfejsów w laptopie. Warto wybrać sprzęt, który posiada odpowiednią ilość portów, które przydadzą się w pracy inżyniera. Często zdarza się, że inżynier musi podpiąć laptop pod jakąś maszynę lub urządzenie w celu diagnozy, wgrania sterowników itp. Obecność kilku portów USB 2.0 i 3.0, dwóch portów HDMI i/lub DisplayPort, portu RJ-45, portu RS232 czy czytnika kart pamięci to rozsądne minimum.
Nie zapominajmy o obsłudze modułu WiGig, Wi-Fi oraz Bluetooth. Przydatne może okazać się również wsparcie dla obsługi mobilnego Internetu od operatora komórkowego.
Parametry laptopa dla inżyniera
Laptopy dla inżynierów powinny być wydajnymi i mocnymi urządzeniami. Podczas kupowania należy zwrócić uwagę na procesor, pamięć RAM i pamięć wewnętrzną. Są to podstawowe parametry, które warto sprawdzić.
Procesor
Laptop z wydajnym procesorem pozwoli na wygodną i wydajną pracę w każdym środowisku, uruchamiając każde przydatne inżynierowi oprogramowanie. Jeżeli zależy nam na maksymalnej wydajności, warto pomyśleć o procesorach z rodziny Intel Core i5 lub i7. Jeśli nasz sprzęt będzie służył do mniej wymagających zadań, sprawdzą się procesory Intel Core i3 lub Dual Core.
Pamięć operacyjna RAM
Im więcej pamięci RAM, tym lepiej. Programy do projektowania lub wykonywania skomplikowanych obliczeń z reguły są „pamięciożerne”. Rozsądnie będzie zaopatrzyć się w laptopy o pamięci operacyjnej około 4 GB. Jeżeli zamierzamy wykonywać bardzo obciążającą sprzęt pracę, wówczas warto zainwestować w 8 GB pamięci RAM.
Pamięć wewnętrzna
Pamięć wewnętrzna w laptopie dla inżyniera powinna być realizowana przez dysk SSD. Jest on odporny na wstrząsy oraz inne nieprzychylne urządzeniom elektronicznym warunki. Pamięć HDD jest tańsza i bardziej pojemna, jednak dyski talerzowe mogą być podatne na uszkodzenia podczas przenoszenia oraz pracy w niebezpiecznych warunkach.